u 'Nieuwe pensioenregels Europa te snel goedgekeurd' 3 Toxicologie-hoogleraar noemt uitslagen 'alarmerend' Oud-werknemers van de DuPontfabriek in Dordrecht hebben zwaar verhoogde C8-concentraties in hun bloed, blijkt uit recent onderzoek. Ik heb een hartinfarct gehad, ben drie keer gedotterd Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl BON Tourgids 2016 voor de helft af in het lichaam. In het verleden moeten zij dus nog veel hogere hoeveelheden in hun lijf hebben gehad. En dat is echt gevaarlijk." Maar de wetenschap is het nog lang niet eens over de precieze ef fecten van langdurige blootstel ling. Chemicus De Boer wil daar om een uitgebreid onderzoek op zetten naar de gezondheid van huidige en voormalige DuPont- medewerkers. „Pas dan kunnen we echt uitspraken doen over de gevaren die zij hebben gelopen, en het verband tussen C8 en hun gezondheidsklachten. Tegen de mensen die nu al zulke hoge sco res in hun bloed hebben, zeg ik: ga naar je huisarts. Laat je scree nen, bijvoorbeeld op de vormen van kanker die met C8 in verband worden gebracht. Gebruik de ken nis die we al wél hebben." Aansprakelijk stellen De oud-werknemers zinnen intus sen op juridische stappen. Zoals John Beelenkamp (74). Hij ging dertien jaar geleden al met pen sioen, maar de artsen vonden nog altijd 266 microgram C8 per liter in zijn bloed. „Ik heb een hartin farct gehad, ben drie keer gedot terd. Ik heb nu een advocaat in de arm genomen, omdat ik wil voor komen dat dit verjaart. Als in de toekomst duidelijk wordt dat die C8 me fataal is geworden, dan kunnen mijn nabestaanden Du- Pont aansprakelijk stellen." De FNV staat een deel van de (oud-)werknemers inmiddels bij. Het Bureau Beroepsziekten van de vakbond doet onderzoek naar de zaak en bereidt een claim voor na mens alle werknemers die klach ten hebben én te veel C8 in hun bloed hebben gehad. „De onderste steen moet boven", zegt directeur Marian Schaapman, die de zaak 'een groot schandaal' noemt. Voor Chemours, het bedrijf waar de chemische activiteiten van DuPont vorig jaar zijn onder gebracht, komen de hoge uitsla gen volgens een woordvoerder 'niet als een verrassing'. „Uit onze eigen bloedtests in het verleden was dat al gebleken", zegt een woordvoerder. Het bedrijf wil niet op individuele gevallen reageren. „Werknemers met gezondheids klachten of vragen kunnen zich bij onze arbo-arts melden." Het staat er, zwart op wit, 495 microgram per liter. Dat is de hoeveelheid C8 die Jan Boer (71) in zijn bloed heeft. Ruim vijf keer zo hoog als de 'gezondheidskundige grenswaarde'. En dat terwijl hij al dertien jaar weg is bij DuPont. „Wat heeft dat met m'n lijf ge daan?", zegt Jan. Sinds hij vorige week de uitslag kreeg, denkt hij terug aan de vreemde dingen die hem overkwa men in zijn DuPont-jaren. 'Teflon- shakes' noemden zijn collega's het, naar de kunststof die in de fa briek werd gemaakt. „Werd ik in eens hondsberoerd, hartkloppin- gen, beven, rillen van de kou. Heb ik ontelbare keren gehad. Maar ja, er moest brood op de plank ko men. Dus gingen we door." Tientallen werknemers en oud werknemers lieten hun bloed de afgelopen maanden onderzoeken, ongerust geworden door de vele verhalen over DuPont. Dat ge bruikte decennialang de stof C8 (perfluoroctaanzuur) bij het ma ken van Teflon. Amerikaans onder zoek toont inmiddels aan dat wie te veel van die stof in z'n bloed heeft, zoals Jan, een verhoogd risi co heeft op ernstige aandoeningen als nier- en teelbalkanker. Deze krant zag acht van die onderzoe ken in. Allemaal zitten ze ver bo ven het gemiddelde C8-gehalte dat een mens in z'n bloed heeft. En in drie van de acht gevallen zit ten ze ver boven de risicowaarde die het RIVM heeft vastgesteld op 89 microgram: 182,266 en 495. Volgens een betrokkene bij het onderzoek zijn er veel meer van dit soort resultaten gevonden, en incidenteel zelfs nog veel hogere. „Dit zijn alarmerende uitslagen", zegt hoogleraar Jacob de Boer van de Vrije Universiteit. „Al deze mensen zijn al jaren weg en krij gen de stof al lang niet meer bin nen. De stof breekt in drie jaar Jan Boer wil weten wat C8 in z'n lijf heeft aangericht, foto milan rinck John Beelenkamp zint op juridische stappen foto victor van breukelen 7101 14 003 201 Dinsdagavond om 19.00 uur kre gen Kamerleden een Engelstalige wettekst van 100 kantjes; de vol gende dag stemden VVD, PvdA, D66 en GroenLinks er al mee in. Extra bijzonder: de dag nadat de Kamer akkoord ging, is staats secretaris Jetta Klijnsma met steun van alle partijen gevraagd uit te leggen wat de nieuwe richt lijn betekent voor de Nederland se pensioenen. „Dat wil je toch weten voordat je ermee instemt? Dit is een bizarre procedure, ik ben belemmerd in mijn controle rende taak", zegt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. SGP'er Elbert Dijkgraaf: „Ik heb er nauwelijks serieus naar kunnen kijken, maar Klijnsma wilde de stemming in Europa niet uitstellen." De coalitiepartijen vinden dat de oppositie te hoog van de toren blaast. „Iedereen doet alsof ze 100 pagina's voor het eerst moes ten lezen, maar in concept was het al veel langer bekend", zegt PvdA'er Roos Vermeij. VVD'er Helma Lodders: „Ik weet precies waartegen ik 'ja' heb gezegd." De nieuwe richtlijn regelt on der meer dat pensioenfondsen zich in het buitenland kunnen vestigen, waar ze onder een ande re toezichthouder vallen. Het kan voor Nederlandse fondsen aan trekkelijk zijn uit te wijken naar landen met minder strengere pensioenregels, maar dat kan risi co's opleveren voor de deelne mers van het fonds. Brussel wil de zich verder mengen in de na tionale pensioenstelsels, maar dat is grotendeels geschrapt. zaterdag 2 juli 2016 Al lang weg bij DuPont, maar toch volC8 Ingrid de Groot Peter Groenendijk Dordrecht —John Beelenkamp ALLES OVER DE NEDERLANDSE RENNERS! De meest complete gids voor de tourliefhebber Verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar, Vivant Een groot deel van de oppositie in de Tweede Kamer is woest over het gemak waarmee een Kamermeerderheid deze week heeft ingestemd met nieuwe Eu ropese pensioenregels. Deborah Jongejan Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3