31 'i Ér Ü3 Het is geen toeval dat Tom Dumoulin alsnog de Tour de France rijdt. Hij heeft er lang over nagedacht. Want Dumoulin (25) denkt over alles na. Over wat hij zegt, over wat hij doet, over wat hij droomt, en over vlaai. TOUR DE FRANCE Kruijswijk beslist volgende week e rijstevlaai is op. De renner trekt een die pe frons. Dat is een tegenvaller. Een ver rassing ook. Hij gaat achterover zitten en denkt na. Vraagt wel ke vlaaien er nog wel zijn en overpeinst de verschillende keuzes. Even later staat er een kersenvlaai voor hem op tafel. Bijna net zo lekker, maar toch. Tom Du- moulin neemt liever geen genoegen met bijna. „Ja. Ik ben een controlefreak." „Ik kan ontploffen als er voor een tijdrit volkorenpasta in plaats van gewone pas ta op tafel staat. Dat ligt net iets zwaar der op de maag. En dan wil ik ook dat er alsnog gewone pasta wordt geregeld." „Haha, misschien wel allebei. Het hoort bij topsport, denk ik. Althans, hoe ik het beleef. Eigenlijk bedenk ik bij elke beslissing die ik neem of het een posi tief of negatief effect heeft op mijn pres teren. Als ik dit stukje vlaai eet, als ik hier met jou zit te praten, als ik op de bank lig en er wordt aangebeld. Als spor ters het erover hebben wat ze moeten doen voor hun sport, dan hebben ze het vooral daar over, denk ik. Over die con stante afwegingen: goed of slecht. Ik wil het graag controleren." „De hele tijd. Veel mensen denken dat het bij mij vanzelf gaat, dat ik minder pijn dan anderen heb tijdens een tijdrit. Maar dat is flauwekul. Ik heb precies de zelfde pijn en dezelfde twijfels als ande ren. Het gaat erom hoe je ermee om gaat. In de eerste jaren dat ik fietste was ik niet het grootste talent. Ik ben me blijven ontwikkelen door door te zetten en door elke keer te evalueren wat er goed en fout gaat. Door na te denken." „Ja. Ik heb er vanmorgen rekening mee gehouden bij mijn ontbijt. Als ik veel had ontbeten, had ik deze vlaai niet gegeten." „Ja. Ik ben heel mager. Iets minder dan 70 kilo." „Nee, maar ik ga er ook niet naartoe als klassementskopman van de ploeg. Dat is Warren Barguil. Ik wil eerst kijken hoe het gaat en dan beslissen wat ik doe. Of ik blijf aanklampen bergop of laat lopen en mijn ritten uitkies. Maar ik ga in ieder ge val niet expres tijd verliezen in de eerste week." „Die eerste week zeker niet. Er is zoveel stress. Iedereen is bang om te vallen. Daar kijk ik zeker niet naar uit. En een klasse ment rijden is ook niet altijd even leuk. Je moet er iedere dag, ieder moment mee be zig zijn. Je kunt niet van achteren rijden, je mag niet laten zien dat je moe bent. Vo rig jaar reed ik in de Vuelta ook op slechte dagen met een pokerface met 90 omwente lingen per minuut bergop, om maar te doen alsof ik niet hoefde af te zien. Maar als je een paar dagen uitkiest en verder ge niet van het publiek, dan is het mooi hoor. Een soort overlevingstocht op twee wie len, dwars door Frankrijk, samen met je vrienden." „Euh. (Stilte) Mijn dromen hou ik liever voor mezelf." „Als ik die uitspreek, dan word ik erop af gerekend. Ik spreek liever over verwachtin gen. Over doelen die realistisch zijn. Ik wil niet dat andere mensen mijn dromen nemen en ermee op de loop gaan. En dus hou ik meestal rekening met wat ik zeg. In de media wordt alles wat je als sporter zegt een graadje opgeblazen, dus dan zwak ik het alvast een graadje af. Dan komt het uiteindelijk precies uit hoe ik het bedoel." „Hmm. Vorig jaar in de Vuelta scheelde het niet zoveel, maar dat ik zover kwam was ergens ook een gelukje. Het was niet zo gepland, het overkwam me. Ik weet het eerlijk gezegd niet. Misschien word ik de komende jaren beter, misschien stagneert mijn ontwikkeling wel ineens." „Ik denk dat ik dan nóg lichter zou moe ten worden. Nóg magerder. Dat zou ten koste kunnen gaan van mijn tijdrit. Het is een dun koordje waar ik op balanceer: als ik te licht word, dan lever ik te veel vermo gen in om tijdritten te winnen. Zoiets zou ik alleen maar doen als ik zou geloven dat ik er een héél goed klassement door zou kunnen rijden. Zoals Bradley Wiggins bij voorbeeld: jezelf een paar jaar uitmergelen om in het hooggebergte mee te kunnen." „Ja. Zou jammer zijn. Maar als dat tussen mij een zege zou staan, is het heel simpel. Dan maar geen vlaai." ,v.v;v zaterdag 2 juli 2016 Het Tour-peloton zet van daag koers naar Utah Beach, waar ruim 72 jaar geleden - op 6 juni 1944 - met de lan ding van de geallieerden de bevrijding van Europa begon. Uiterlijk eind volgende week kiest Steven Kruijswijk (foto) waar hij volgend jaar koerst. De klimmer van Lotto-Jumbo staat na zijn prachtige Giro in de belangstelling van meer dere World Tour-ploegen, waaronder Team Sky. „We zijn nog volop na aan het den ken over mijn toekomst, daarom kan ik er nu verder niks over zeggen." 'De Tour leuk? De eerste week zeker niet' Thijs Zonneveld Maastricht Je vindt dat moeilijk, hè? „Wat?" Dat je niet precies kunt controleren wat je krijgt. Hoe ver gaat dat? Is dat professioneel of is dat divage drag? Je analyseert jezelf. Dus je hebt nagedacht over deze vlaai. Hoeveel weeg je? Zit je op hetzelfde ge wicht als vorig jaar in de Vuelta, toen je met de besten omhoog klom? Dus je bent licht, je bent op hoogtestage geweest en je reed op het NK tijdrijden als een straaljager. Je gaat me niet ver tellen dat je de komende Tour alleen maar gebruikt als voorbereiding op de olympische tijdrit. Is het eigenlijk leuk, de Tour rijden? Droom jij van de Tour? Als je 's avonds in bed ligt, en je laat je fantasie de vrije loop, zie jij jezelf staan, op een podium op de Champs-Elysées? Waarom? Oké, vergeet die dromen. Over naar de verwachtingen. Is het voor jou een realis tisch doel om een grote ronde te win nen? Wat zou je anders moeten doen als je een grote ronde wilt winnen? Dan zou je ook deze vlaai laten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31