ËrJfe] 30 Kritiek maakt Sanches sterker HUGO BORST EK VOETBAL A Kuipers krijgt derde duel Zla^yi of Ronaldo iOp karakter haalt Pellè het einde. En hoe Vlak voor thuisduels van IJsland gaat de bondscoach altijd even naar de kroeg. Heimir Hallgrimm- son wandelt dan vrolijk binnen bij Ölver, een sportbar aan de rand van Reykjavik, niet ver van het nationale stadion Laugar- dalsvöllur. Een paar uurtjes voor de aftrap geeft hij daar hoogstpersoonlijk de opstelling aan de supporters club Tólfur van IJsland, plus een uitgebreide voorbeschouwing. Daarna zegt hij proost, zwaait nog een keer en vertrekt naar het stadion. Hallgrimmson begon vijf jaar geleden met zijn ritueeltje, voor een wedstrijd tegen de Faeröer- eilanden, in een poging de fans wat dichter bij de nationale voet balploeg te betrekken. Die eerste keer waren er een stuk of twaalf mensen. Inmiddels een paar hon derd. „Goede dingen moet je niet veranderen", zegt Hallgrimsson nu, grijnzend. „Nee, ook na dit toernooi niet. Wij IJslanders moe ten vooral blijven doen waar we ons goed bij voelen." Maar kijk nu eens, in een zaal tje van het Novo tel in Annecy, niet ver van de Zwitserse grens. Minimaal 200 man ditmaal. Geen supporters, maar journalisten uit alle uithoeken van de wereld, stuk voor stuk uitgerukt om het Wonder van IJsland te registre ren en te duiden. Een hype is geboren sinds de le gendarische 2-1 winst op Enge land, en die duurt nog minimaal tot morgen, als thuisland Frank rijk wacht in het Stade de France. Helemaal nieuws is de opmars van dit elftal overigens niet. Al in november 2013 stond IJsland op de drempel van WK-kwalificatie, toen het in de play-offs aantrad tegen Kroatië. De EK-kwalificatie- reeks die daarop volgde, is in Ne derland alom bekend, maar bleef internationaal gezien een goed bewaard geheim. „Misschien is dat wel een voor deel geweest", zegt Hallgrims son. „Op IJsland hebben we zon der pottenkijkers kunnen wer ken aan een structurele verbete ring van ons voetbal. We hebben onze eigen koers gevolgd, zonder ons af te sluiten voor internatio nale ontwikkelingen." Continuïteit „Dat deze spelers elkaar al zo lang kennen en dat er zo veel con tinuïteit is geweest in de laatste jaren, dat is denk ik een grote fac tor is geweest", zegt de Zweed Lars Lagerback, co-bondscoach van IJsland met Hallgrimmson. „Er zijn niet veel landen die al zo lang met eenzelfde kern van spe lers kunnen werken. In alle rust bovendien." De IJslandse voetbalbond mag dan klein en onervaren zijn op dit podium, de lijnen zijn er kort en de visie van de beleidsmakers is helder. Nadat eerst de jeugdop leiding werd aangepakt, moet nu de eigen competitie naar een ho ger plan worden getild. „Dat moet de volgende stap zijn", aldus Hallgrimmson. „Tot een jaar of 15, 16 hebben we het goed voor elkaar. Voor de top talenten houdt het daarna op in IJsland, die vertrekken naar het buitenland om beter te worden. Als we die grens kunnen verleg gen door het niveau van de IJs landse competitie te verbeteren, kunnen we nóg beter worden." Beter dan de kwartfinale van het EK? „Wij snappen ook dat dit uniek is", zegt Hallgrimsson. „Maar tevreden mag je nooit zijn. De lat moet altijd hoger. Het duel met Frankrijk wordt niet het ein de van dit verhaal, eerder een nieuw begin." Het is een prikkelende ge dachte dat Zlatan Ibrahi- movic, die vies tegenviel tijdens Euro 2016, komend sei zoen bij Manchester United speelt. Deze charmante gek blinkt pas uit met betere medespelers. Misschien loopt Paul Pogba straks wel achter hem. Krijgt de dit toernooi geflopte Wayne Rooney van coach José Mourinho nog wel de kans om Zlatan in Manchester in stelling te brengen? Rooney - zijn er in Enge land frikadellen te koop? - oogde langzaam de voorbije weken, maar ook besluiteloos. Compassie kreeg bij mij de over hand, wat natuurlijk ridicuul is. Overbetaalde voetballers zouden geen medelijden mogen oproe pen. Maar het gaat vanzelf. Ik zag deze week de documentaire Being Paul Gascoigne en stelde vast dat het niet meevalt om al die blikken op je gericht te weten als je niet stabiel bent of niet intelligent. Moeten voetballers dan schran der zijn om te overleven en te presteren? Minstens tien spelers van de Duitse selectie die in 2014 wereldkampioen werd, doorlie pen het gymnasium, vertelde You- ri Mulder me deze week in Hilver sum. Het gymnasium lijkt me geen voorwaarde om als voetballer de beste van de wereld te worden, maar brains zijn geen nadeel om een spel te beoefenen waarbij een scherp ruimtelijk inzicht noodza kelijk is. Ronaldo heeft niet op school ge zeten. Hij is gefabriceerd en gepro grammeerd. Zijn ontwerpers heb ben iets te veel menselijke emo ties geïmplanteerd. Ronaldo's ge zicht vertoont veel expressie als hij kansen mist, en dat gebeurde tegen Polen weer eens. Dit keer geen sublieme hakbal, maar Ronal do's pingel ging er nu wel in. Portugal is door naar de halve fi nales. Nog twee gelijke spelen en succesvolle penaltyreeksen en de Portugezen zijn zonder reguliere overwinningen Europees kam pioen. Dan zal ik Ronaldo moeten uitroepen tot de allerbeste speler van het EK in Frankrijk. Maar mis schien kies ik Pepe wel. Hij is, met Jéróme Boateng van Duitsland, de beste verdediger. Of gebeurt er vandaag een won der? Verslaat Italië Duitsland door een doelpunt van Graziano Pellè? Ik geniet enorm van de Itali aanse spits, die veel vrijheid krijgt van zijn trainer Antonio Conté. Vaak zakt Pellè naar het midden veld. Om zijn ploeggenoten te as sisteren de bal te veroveren of om ruimte te maken voor sprintende collega's. Rond de 70ste minuut is Pellè stuk. Op. Leeg. Kijk naar die ingevallen wangetjes. Op karakter haalt hij het einde. En hoe. Hij komt tot scoren. Pellè als de beste speler van dit - fletse - toernooi. Het zou zo maar kunnen. Als wij Nederlan ders maar niet de brutaliteit heb ben om dat succes te claimen. zaterdag 2 juli 2016 Het kwartfinaleduel tussen Frankrijk en IJsland staat morgen onder leiding van Björn Kuipers. De Nederlandse scheidsrechter en zijn assistenten kwa men eerder al in actie bij Duitsland - Polen en Kroa tië - Spanje. Voor Kuipers is het zijn 112de internatio nale aanstelling als scheidsrechter. De aanstaande president van IJs- moet ik in een vip-ruimte cham- ProciHonf lanci' ^udni Jóhannesson, kijkt lie- pagne drinken als ik dat overal ritfolUdll ver met zijn landgenoten in het ter wereld kan doen?", vraagt de LHiH" lio\ /or stadion naar de verrichtingen 48-jarige politicus zich tegen- r\IJr\L Ilt-VCM van het nationale team, dan dat over televisiezender CNN af. „Ik KlIm mütfonc hij in pak met andere prominen- sta liever in mijn voetbalshirt met 1 1 ld Iclllo ten moet proosten. „Waarom andere fans op de tribune." Renato Sanches lacht om de kritiek die Portugal krijgt. De ploeg wist nog geen enkele wed strijd binnen de regu liere speeltijd te win nen, maar staat wel in de halve finales. „Mensen hebben kri tiek op ons, maar dat doet ons niets. Het maakt ons alleen maar sterker", zei Sanches na de zege in de kwartfinale op Polen via strafschop pen. Sanches (18) be kroonde zijn eerste basisplek op het EK met een doelpunt (1-1) en schoot de bal in de strafschoppen- serie vol overtuiging in de kruising. San- ches:„Een prachtig moment voor mij." Hersenen Het schitterende complex waar IJsland traint: Sportif d'Albigny in Annecy. „De lat moet altijd ho ger. Het duel met Frankrijk wordt niet het einde van dit verhaal, eerder een nieuw begin." foto reuters 'IJsland kan nóg beter worden' Heel Europa kijkt mee naar IJs land, morgen de tegenstander van Frankrijk in Parijs. Op be zoek in Annecy, thuisbasis van het wonderteam. Sjoerd Mossou Annecy De shirts van IJsland zijn niet meer aan te slepen. „De vraag is ongeveer tien keer zo groot als vooraf berekend", zegt pers voorlichter Omar Smarason. „Er worden nu extra gemaakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30