Eindexamens goed gemaakt Actie voor kabeltaks maakt weinig kans Masteropleiding niet in Middelburg 2 NI MAIKEL HARTE zomer foto Column Het kan aan mij liggen maar ik hoor de laatste tijd veel over ziekenhuisopnames van kinderen na overmatig alco holgebruik. Niet een beetje over matig alcoholgebruik, maar het be kende comazuipen. Ik kende dit fenomeen wel al uit de krant, maar nu lijkt het bij mij in de buurt ineens meer voor te komen. Kinderen van veertien, vijftien jaar uit een warm nest, die nooit wat hebben uitgespookt, doen zich nu ineens tegoed aan flessen wodka of andere sterke drank en dan op zo'n manier dat ze in het ziekenhuis terechtko men. Dat gebeurt niet in kroegen of discotheken, maar thuis als de ouders een avondje weg zijn, in een park, in een keet of op een an dere hangplek. Ik geef toe dat ik ook vijftien was toen ik voor het eerst aangeschoten werd en daar was ik flink ziek van, maar ik raak te niet in coma. Volgens mij lukt dat ook niet van bier. Comazui pen bestond in mijn jeugd niet. Dat is toch gek? Toen werd het al gemeen geaccepteerd dat je op je vijftiende al eens een biertje dronk en mocht het vanaf je zes tiende officieel, nu mag het voor je achttiende helemaal niet meer en krijg je hier mee te maken. Ik kan het één niet los zien van het ander. Moet er niet meer een glij dende schaal ingebracht worden, bijvoorbeeld dat een enkel biertje wel mag, maar sterke drank niet? Of dat je als jongere maar een be paald alcoholpromillage mag bla zen? Ik weet het niet, maar ik hoop het in ieder geval nooit thuis te krijgen. Nu schijnt dit co mazuipen vooral bij jongens voor te komen, en ik heb alleen maar meiden, maar die doen weer hele andere dingen. Een moeder vertel de geschokt dat meiden in ruil voor sigaretten of drank allerlei dingen voor jongens doen. Maar dat is niks nieuws. Linda uit M4b liet vroeger in het fietsenhok voor twee sigaret ten haar borsten zien. M'n moe der is eens woest geworden toen ze twee pakjes sigaretten uit m'n jaszak haalde. „Rook jie?" Voor twee sigaretten liet Linda haar borsten zien DE STELLING TOOS HENK ADRZ zoekt cardiologen Delta Park naar Raad van State Ondernemen uit idealisme Zeeuwse scholieren hebben dit schooljaar goed gepresteerd tij dens de eindexamens. In de afge lopen zes schooljaren waren er niet zoveel geslaagden als dit jaar. Dat blijkt uit gegevens die de middelbare scholen gisteren naar buiten brachten, na de uit slag van de herexamens. Van de Zeeuwse vmbo'ers slaagde 96,2 procent. Op de havo haalde 90,5 procent een diploma. Van de vwo'ers kon 94,7 procent de vlag uithangen. Het Reynaertcollege in Hulst heeft - gekeken naar alle afdelin gen - de meeste geslaagden: 97,3 procent. Het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen (97 pro cent) en SSG De Rede in Terneu zen (96,9 procent) zitten daar net onder. Op De Rede slaagden alle ha vo- en vwo-leerlingen. Op de SSG Nehalennia in Middelburg haalden ook alle vwo'ers hun di ploma. Het Reynaertcollege heeft relatief de meeste geslaag de op het vmbo: 99 procent. Op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (91,3 pro cent) en het Ostrea Lyceum in Goes (91,9 procent) slaagden dit jaar relatief de minste leerlingen. Beide scholen hebben wel meer geslaagde leerlingen dan vorig schooljaar. Het Reynaertcollege heeft - gekeken naar alle afdelingen - de meeste geslaagden: 97,3 procent Het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee scoort een stuk beter dan vorig jaar: toen slaagde am per 75 procent van de vwo'ers, terwijl het slagingspercentage dit jaar op 97,2 procent uitkomt. Ook op het vmbo (95,4 procent) en de havo (86 procent) slaagden op die school flink meer leerlin gen dan vorig schooljaar. Zeeuwse gemeenten, behalve Hulst, hoeven er hoogstwaarschijn lijk niet op te rekenen dat zij nog kabelbelasting kunnen heffen. Het wetsvoorstel van minister Plasterk om die belasting af te schaffen lijkt op brede steun in de Tweede Kamer te kunnen rekenen. WD-Kamerlid Hayke Veldman gaat daar in elk geval vanuit. Hij diende vorig jaar november, ge steund voor PvdA, CDA en SP, een motie in met het verzoek snel kor te metten te maken met de kabel taks. Plasterk kwam daarop deze week met zijn wetsvoorstel. Zeeuwse gemeenten waren on aangenaam verrast. Zij hadden al in 2015 de taks moeten innen om voor een overgangsregeling tot 2027 in aanmerking te komen. Al leen Hulst deed dat. „Jammer", rea geert Veldman, „maar deze voor mensen onzichtbare belasting via de water- en stroomrekening had allang afgeschaft moeten zijn." Zeeuwse gemeenten die negen miljoen euro mis dreigen te lopen, willen nog actie ondernemen in Den Haag. Veldman geeft hen wei nig kans. Er komt voorlopig geen master opleiding Amerikanistiek in Mid delburg. De universiteiten van Leiden, Utrecht, Rotterdam en Antwerpen zien dat op dit mo ment niet zitten. Dat blijkt uit een voortgangs rapportage van het dagelijks pro vinciebestuur over het onder wijsproject Campus Zeeland. Uit een internationaal marktonder zoek is gebleken dat studenten best belangstelling hebben voor een studie Amerikanistiek in Middelburg. Toch wil de Raad van Toezicht van het Roosevelt Study Center het nu niet. In ver kennende gesprekken hebben di verse universiteiten aangegeven dat het RSC in zijn huidige vorm 'onvoldoende garanties biedt voor een volwaardige academi sche inbedding van een master opleiding Amerikanistiek'. Er wordt gewerkt aan een nieu we opzet voor de organisatie van het RSC. Pas als die staat, kan de vestiging van een masteroplei ding worden heroverwogen. De contacten met Leiden en Utrecht worden wel warm gehouden. FORSE TOENAME IN AANTAL FLEXWERKERS zaterdag 2 juli 2016 Comazuioen Vandaag: De dienstplicht moet weer worden ingevoerd reageer op pzc.nl Gisteren: De Zeeuwse mossel is veilig 466 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS GOES Tot de vakgroep cardiolo gie van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis weer op sterkte is, vallen waarne mers van het Erasmus MC in. Daardoor merken patiën ten er niet veel van dat per 1 juli vier van de zeven cardio logen zijn opgestapt. De spreekuren gaan volgens woordvoerder Dick Bos- scher gewoon door, alleen zien patiënten tijdelijk een andere cardioloog. Naar ver vanging wordt gezocht. DEN HAAG Delta Park Neeltje Jans bv stapt dinsdag naar de Raad van State om negen wind molens tegen te houden. Sa men produceren de windtur bines energie voor 42.000 huishoudens. Delta Park is het niet eens met de provin cie die zegt dat het aantal vogelslachtoffers gelijk blijft ongeacht welk type windmolen wordt gebruikt. Ook zou de provincie geen goed beeld hebben van de vogels op Neeltje Jans. VLISSINGEN Zeeuwse ondernemers zijn idealistisch. Ze onderne men om een droom te reali seren, of streven naar duur zaam ondernemen met ba lans tussen mens, milieu en winst. Dat blijkt uit onder zoek van Tom. De top 3 be staat uit kwaliteit leveren (20 procent), onafhankelijk heid nastreven (16 procent) en geld verdienen (16 pro cent). Tom is een dienstver lener voor zzp'ers en kleine tot middelgrote bedrijven. De zomer komt eraan! Wilt u uw leukste zomerfoto naar de PZC sturen? Deze kan ge maakt zijn in uw buurt óf op vakantie. De grappigste, mooiste of opmerkelijkste zomerfoto's komen in de krant. Alle inzenders maken kans op mooie weekprijzen en/of de hoofdprijs. Mail uw foto naar zomerfoto@pzc.nl Cornelleke Blok Vlissingen Zeeland 18 en 19 Harmen van der Werf Den Haag Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2