nkike Twee grootmachten, maar 28 SJOERD MOSSOU De Rossi mogelijk toch fit EURD2016 EK VOETBAL VANDAAG En route Kingsley Coman eet bij zijn ontbijt graag een lekker plakje zalm. Olivier Giroud heeft een vrij saaie slaapka mer, maar best gek: op de hoofdsteun van zijn bed is de naam 'Giroud' geborduurd. De broer van Patrice Evra lijkt op Willie Wartaal. Antoine Griezmann maakt graag grapjes tijdens het barbecueën. De afgelopen weken ben ik nog niet in Clairefontaine geweest, het hoofdkwartier van de Franse nationale ploeg, maar toch ben ik er elke dag een beetje. De spelers van Frankrijk zijn, dat durf ik wel zo te zeg gen, mijn beste vrienden geworden. En dat allemaal dankzij de korte filmpjes op TFi, een nationale televisiezender, geti teld Bleu Confidentiel. De filmpjes zijn verzonnen door een slim me marketingafdeling en ze hebben veel weg van slinkse, gelikte propaganda. In die vijf a zes minuten zie je alleen maar stralen de gezichten, voorbeel dig zwoegende voetbal lers en een ge-wel-di-ge teamgeest. Raciale tegen stellingen binnen de ploeg? Niets daarvan. Kijk Griezmann eens lekker dollen met Pog- ba, en Rami met Kanté. Zie ze eens gezellig sa men in het vliegtuig zit ten naar Lyon. Kijk die Deschamps eens sympa thiek zijn. Met journalis tiek heeft het weinig te maken, maar toch: de filmpjes zijn voortreffe lijk gemaakt. Ze geven een tamelijk unieke kijk achter de schermen van een nationaal voetbalteam, letterlijk tot in de slaapkamers aan toe. Je kunt het nietszeggend voyeurisme vin den, en in zekere zin is het dat ook. De stra tegie die achter de filmpjes zit is helder: de Franse ploeg had jarenlang een dramatisch imago, en Bleu Confidentiel moet dat helpen veranderen. Maar juist in deze tijd, waarin voetballers op hysterische wijze worden afgeschermd van de buitenwereld, is het mooi om al die vedetten eens van heel dichtbij te zien. Geregeld zijn de trainingen van Les Bleus toegankelijk voor publiek. De pers is bijna dagelijks welkom. Het maakt Frankrijk tot veruit het meest toegankelijke 'topland' op dit EK en veel belangrijker nog: het land be gint eindelijk weer een beetje van zijn ei gen voetballers te houden. De Franse spelers zijn mijn beste vrienden geworden MORGEN Giggs: Van Gaal assistent Acht keer troffen ze elkaar op een groot toernooi (vijf keer WK, drie keer EK). En nooit won Duitsland dus. De laatste keer, de halve fina le van het laatste EK in 2012, was in historisch perspectief zeker niet de gevoeligste nederlaag, maar voor de huidige bondscoach Joachim Löw wel de pijnlijkste. Löw paste zich aan om Andrea Pirlo te neutraliseren. De toen on ervaren Toni Kroos, nu juist mis schien wel de beste speler, moest dat doen. En Löw gooide zijn team op nog meer plekken om. Hij werd gefileerd in de Duitse pers. Mario Balotelli, twee keer scorend (1-2), zorgde bijna voor het einde van de carrière van de bondscoach. Bijna ja, want de bond steunde hem en na de we reldtitel in 2014 lijkt de kritiek op Löw lichtjaren geleden. Er zijn wel tientallen aspecten te benoemen om uit te kijken naar de absolute topper van de se rie kwartfinales. De beste ploe gen, de meest hechte collectieven, de grootste voetbalnaties dus, de topvorm van allebei. Maar juist de herinnering aan 2012 zorgt zo no dig nét voor dat beetje extra. Want ja, Duitsland - Italië zal óók een strijd worden op basis van tac tiek, contrasterend als de voetbal culturen van beide landen zijn. Duitsland dat altijd goed wil voet ballen, Italië dat helemaal geen goed voetbal nodig heeft. Natuur lijk, het Duitse nationale elftal maakte pas na het faliekant mis lukte EK van 2000 de echte omme zwaai naar het huidige attractieve voetbal. Met het WK van 2006 in eigen land onder bondscoach Jürgen Klinsmann als tastbaar ijk- punt. Gevoed door sentimenten en soms pure haat keken 'we' in Nederland vóór die periode vaak met afschuw naar voetballend Duitsland. Maar dit Duitsland heeft de gunfactor wel. Simpel weg omdat ze spelen zoals we Oranje het liefst zien spelen. Uit gaan van eigen kracht, het liefst In de wedstrijden waar het er echt om ging, won Duitsland tot nu toe nog nooit van Italië zaterdag 2 juli 2016 FRANCE @sjoerdmossou Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 19. Kwartfinale: Duitsland - Italië Speelstad: Bordeaux Scheidsrech ter: Kassai (Hon) Historie: 33x gespeeld, 8x winst Duitsland, 15x winst Italië. Doelsaldo: 40-49. Kwartfinale: Frankrijk - IJsland Speelstad: Saint-Denis Scheidsrech ter: Kuipers Historie: 11x gespeeld, 8x winst Frankrijk, Ox winst IJsland. Doelsaldo: 30-8. Engeland zoekt een bonds coach. Ryan Giggs gaf als analyticus bij ITV een sugges tie: Louis van Gaal (foto) als assistent. „Ga- reth Southgate moet de nieuwe hoofdtrainer worden. Maar zet iemand naast hem met ervaring op gro te toernooien en in de Pre mier League." ■E o a A Sam Vokes, Chris Gunter en Gareth Bale (v.l.n.r.) gaan uit hun dak na de beslissende 3-1 tegen België. Wales kan zich nu opmaken voor de halve finale tegen Portugal, foto pim ras Het is zo'n statistiekje dat je twee keer moet lezen om het te geloven. Als het er écht om gaat, wint Duitsland nooit van Italië. Letterlijk. Daniël Dwarswaard Bordeaux Een dag voor de kwartfina le tegen Duitsland heeft de Italiaanse middenvelder Daniele De Rossi de trai ning hervat. De 32-jarige speler van AS Roma sloot gisteren in Montpellier tij dens het tweede deel van de oefensessie aan. Moge lijk kan bondscoach Anto nio Conté vandaag in Bor deaux dus toch beschikken over De Rossi, die kampte met een dijbeenblessure.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28