FNV juist blij met wet Asscher Nieuwe beren op de weg WaaR Ben jij neze zomeR? s< SoLmaR Tours BLanes os» E 21 10 DAGEN HP zaterdag 2 juli 2016 VAN FLEXIBEL NAAR VAST GEMAKKELIJKER ONTSLAG Probleem vóór invoering Wwz Werkgevers geven steeds minder werknemers een vast contract. Dat geeft veel financiële onzeker heid bij miljoenen (jonge) mensen. Doel nieuwe wet Meer vaste banen creëren voor werknemers. Op die manier krijgen zij meer fi nanciële zekerheid om een pensioen op te bou wen en een hypotheek af te sluiten. De praktijk Bij de FNV geen kwaad woord over de Wet werk en zekerheid (Wwz). Trots wijst de vakbond op de stijging van het aantal vaste banen. Tussen okto ber vorig jaar en maart dit jaar zijn er per saldo 25.000 vaste banen bij; komen. En het aantal flexba- nen daalde juist, blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Sta tistiek (CBS). Het is een prille trend, geeft de vakbond toe, maar toch be moedigend. Ook minister van Socia le Zaken Lodewijk Ascher haalt deze cijfers aan. Vooral het feit dat er de eerste drie maanden van dit jaar 12.000 banen bij kwamen is bemoedi gend volgens de minister. „Want in andere jaren daalde het aantal vaste ba nen steeds in het eerste kwartaal", zegt hij in zijn evaluatiebrief. 25.000 banen erbij, het is misschien niet superveel maar het zijn wel echte ba nen. En cijfers liegen niet. Of toch? Nee ze liegen niet, maar ze zeggen ook niet veel. Op basis van de ze cijfers concluderen dat de Wwz werkt is echt te kort door de bocht, vol gens Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom bij het CBS. „De werkgelegen heidscijfers waar ze zich op baseren zijn niet gecor rigeerd voor seizoens invloeden. Dat betekent dat er per kwartaal grote uitschieters kunnen zijn. Dat het aantal vaste banen twee kwartalen achter el kaar stijgt zegt niet zo veel. Je moet de cijfers ver gelijken met die van het zelfde kwartaal een jaar eerder." En dan ziet het plaatje er ineens heel an ders uit. Vergeleken met het eerste kwartaal van 2015 daalt het aantal vaste banen en stijgt het aantal flexbanen. „Het is zelfs zo dat voor het eerst in de geschiede nis minder dan driekwart van de banen een vaste baan is. Op basis van de cijfers kun je dus niet con cluderen dat de Wwz een succes is. Je kunt ook niet zeggen dat de wet mislukt is trouwens. Je moet over een langere periode kijken om te zien wat de structu rele trend is." Probleem vóór invoering Wwz Het ontslagrecht is nodeloos ingewik keld, waardoor ont slagprocedures te lang duren en bedrij ven minder snel werknemers in dienst nemen. Doel nieuwe wet Het UWV wordt lei dend bij reorganisa ties, de rechter oor deelt alleen nog bij langdurige arbeids ongeschiktheid of als een werknemer niet functioneert. De praktijk Het ontslagrecht is in ie der geval logischer gewor den, zegt Steven Sterk, ad vocaat bij Van Doorne. „Wat ik goed vind is dat werkgevers onder de nieu we regels niet langer aan 'cherrypicking' kunnen doen." Tot vorig jaar juli mochten bedrijven kiezen tussen ontslag via het UWV of de rechter. „Als het UWV zijn fiat gaf moesten werknemers zélf naar de rechter stappen en kregen ze doorgaans een lagere ontslagvergoeding dan bij ontslag via de rech ter. Dat kon soms zéér on eerlijk uitpakken." Tegelijk biedt de nieuwe Wwz een wel erg strak keurslijf voor werkgevers en rechters, ziet Sterk. Het blijkt een stuk moeilijker om van personeel af te ko men, met name bij dis functioneren. „Vroeger kon je alle redenen op een hoop vegen en oordeelde de rechter sneller dat de ar beidsrelatie beter kon ein digen. Nu moet je voor één duidelijke ontslagre den kiezen." Cijfers beves tigen dit. Rechters wijzen sinds afgelopen jaar dub bel zoveel ontslagaanvra gen af (van 15 naar 38 pro cent), ziet de Erasmus Uni versiteit. Bij sommige rechtbanken is er zelfs een verdrievoudiging. Als ge volg zeggen veel werkge vers minder vaste contrac ten te geven. „Wij werken sinds de Wwz zo min mo gelijk met vaste contrac ten", zegt Maureen Held van kinderopvang All- kidsz. „Dat wil je eigenlijk niet. Maar het is te duur." Volgens Ronald Dekker, ar- beidseconoom aan de uni versiteit van Tilburg, valt de schade mee. „Advoca ten en ondernemers heb ben de neiging om de im pact van de nieuwe ont- slagregels te overschatten. Op onze hele arbeids markt maakt het niet veel verschil. Een groeiende of dalende economie heeft véél meer impact." Sowie so valt pas na een jaar of drie echt te zien wat de Wwz voor effect heeft, waarschuwt de econoom. Beste prijs, goede reis! SPANJE Hotel Beverly Park**** 11 juli en 15 juli 2016 Incl. Royal Class bus 0495-588740 www.solmar.nl of groot succes? ILLUSTRATIES MARK REIJNTJENS Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21