onae tooman Gouden handdruk nu van blik 20 ECONOMIE O D WWZ EVALUATIE De Wet werk en zekerheid is een jaar van kracht. Is het stokpaardje van minister Asscher een succes of juist niet? Arbeidsrechtadvocaten vinden dat de wet tekort schiet. Vakbond FNV is juist blij. De wet in drie stellingen. In de schijnwerper De Fransman begint vandaag als top man van de Brits-Australische onder neming, waar hij sinds oktober 2011 werkt. Hij volgt de gepensioneerde Sam Walsh. Zijn opdracht is simpel: laat Rio Tin to weer groeien. Lange tijd profiteerden mijnbouwbedrijven van de onstilbare hon ger naar grondstoffen in China. Nu de vraag door de stagnerende groei minder is, zit de sector in de zwaarste dip sinds twintig jaar. Jacques - collega's noemen hem JS - leidde bij Rio Tinto de divisies steenkolen en ko per. In drie jaar tijd wist hij ruim twee mil jard euro aan kosten te besparen. Hij leidde mijnen in onder meer Australië, Zuid-Afrika en Indonesië. Verder voerde JS de gesprek ken over de uitbreiding van de Oyu Tolgoi- kopermijn in Mongolië. Daar verwierf hij de reputatie van vol hardende onder handelaar. „Hij zat twee dagen onafgebroken aan tafel", aldus een Mongoolse l mede-onderhan- m delaar. A lil I c -f Zijn vrouw, die ingenieur en advocaat is, leer de JS kennen op de universiteit. Hij is dol op rug- Topman by en theater. En, mijnbouw- zo onthult JS in bedrijf Rio vaktijdschrift Me- Tinto tal Bulletin, hij drinkt graag een glas champagne. 'Maar alleen goe de. Ik heb geen zin in een kater de volgende dag.' Rio Tinto is na BHP Billiton het grootste mijn- bouwbedrijf ter wereld. Voor JS er terechtkwam, werkte hij bij <L'Oreal en Tata Steel. Jacques gaat jaarlijks 10 miljoen euro ver dienen. Daarbo venop krijgt hij een bonus van maximaal 12 miljoen. Zijn grootste uitdaging: de weinig rendabele sectoren kolen, uranium en Cana dees ijzererts. Marktanalisten verwachten dat Rio Tinto die divisies zal verkopen. Flitsen Ill '111 0) 111 Arcelor- Mittal Volks wagen Randstad Delta Lloyd IE9 ONTSLAGVERGOEDING Probleem vóór invoering Wwz Van personeel afkomen is duur, zeker als iemand al jaren in dienst is. Werkgevers zijn daar door steeds minder scheutig met vaste contracten. Doel nieuwe wet Ontslagen werknemers krijgen nog maximaal 76.000 euro of één jaarsalaris mee. De kanton- rechtersformule wordt verso berd. Zo is het aantrekkelijker om vast personeel aan te nemen. De praktijk Een jaar na invoering van het nieuwe ontslag recht lijken bedrijven en organisaties inder daad beduidend minder geld kwijt te zijn als zij werknemers ontslaan. Beroepsverenigingen VAAN en VvA peilden 1.100 arbeidsrechtadvoca ten, ondernemers, rech ters en bedrijfsjuristen. „Een grote meerderheid van de respondenten vindt dat de wetgever in ie der geval één van haar hoofddoe len heeft bereikt, namelijk het verlagen van de ontslagvergoe dingen", concluderen de on derzoekers. Een studie van de Eras mus Universiteit levert harde cijfers: de gemid delde 'gouden handdruk' is afge lopen jaar ruimschoots gehal veerd: een ontslagen werknemer krijgt nu 19.011 euro mee. Arbeidsrechtadvocaat Steven Sterk van Van Doorne ziet dit ook in zijn eigen beroepsprak tijk, maar geeft een belangrijke nuance. Als een bedrijf van een niet functionerende werknemer af wil, maar geen goed dossier heeft aangelegd, gaat de rechter in de nieuwe regels minder vaak akkoord met ontslag. „De werk gever poogt dan vaak de zaak buiten de rechter om te schik ken. Een werknemer krijgt zo méér geld mee, waarmee het ontslag niet perse goedkoper is." Maureen Held, directeur van kin deropvangbedrijf Allkidsz, kan erover meepraten. Afgelopen jaar nam Allkidsz afscheid van twee werknemers. „Met weder zijds goedvinden, we wilden niet naar de rechter. Maar daar door moesten we wél onderhan delen. Die medewerkster was een kleine tien jaar bij ons in dienst en informeerde zich uiter aard goed. Uiteindelijk zijn we daardoor een hoger bedrag kwijt. Anderzijds, besparen we ook kosten van een gerechtelijke procedure." Werkloosheid eurolanden daalt Nibud: ouderen worden armer ui Na een bliksemcarrière binnen is de 44-ja- rige Jean-Sébastien Jacques nu de jong ste baas ooit bij mijnbouwbedrijf Rio Tinto. Gerben van 't Hof De autoverkopen krabbelen weer op, na de dip begin dit jaar. Afgelopen maand ver kochten autodealers 39.241 nieuwe perso nenauto's. Dat is 6,5 procent meer dan in juni vorig jaar, melden brancheorganisaties Bovag en RAI Vereniging. De verkoopdip van de eerste maanden dit jaar was het ge volg van verandering in de bijtellingsregels. EasyJet denkt er serieus over om het hoofdkantoor te verplaatsen. Bestuursvoor zitter Carolyn McCall zou hebben gezegd dat een verhuizing van het hoofdkantoor uit Engeland 'haast onvermijdelijk is geworden'. Geboren in 1971 in Orléans Topman mijnbouw bedrijf Rio Tinto Gehuwd, twee doch ters. O zaterdag 2 juli 2016 De staalgigant heeft samen met Marcegaglia een bod uitgebracht op staalfabriek II- va. Het was sowie so een goede dag voor Europe se automakers: vele zaten zoals VW in de lift. Analist Konrad Zomer voorspelt nu al een winst daling voor de uitzender in 2017. De financials fun geerden weder om als de spreekwoordelij ke kop van Jut. O o o Flexwet: fiasco David Bremmer en Peet Vogels LUXEMBURG De werkloosheid in de eurolan den is in mei licht afgenomen, van 10,2 procent naar 10,1 pro cent van de beroepsbevolking. Dat is het laagste niveau sinds juli 2011, meldde statistiekbureau Eurostat gisteren. In totaal zaten in mei in de negentien eurolan den een kleine 16,3 miljoen men sen zonder betaald werk. Dat wa ren er 112.000 minder dan in april en ruim 1,4 miljoen minder dan in mei 2015. De daling komt over een met de gemiddelde verwach ting van economen. Voor de hele Europese Unie kwam de werk loosheid in mei op 8,6 procent, te gen 9,6 procent in mei 2015. Na Rabobank geeft ABN AMRO winkeliers bin nen 24 uur de beschikking over hun pinopbrengsten. Detailhandel Nederland rea geert verheugd op het besluit. DEN HAAG Het Nibud is bezorgd over de fi nanciële situatie van toekomsti ge gepensioneerden. Het leven van ouderen is tegenwoordig niet meer zo goedkoop als voor heen. Dit terwijl er nu een groep aankomt die minder pensioen op bouwt. De verwachting is dat on der de huidige 65-minners straks een kwart te weinig pensioen heeft. Dit heeft onder meer te ma ken met het toegenomen aantal zzp'ers en flexibele dienstverban den. Het instituut maakt zich vooral zorgen om de groep huur ders en koopwoningbezitters met een aflossingsvrije of nog niet afbetaalde hypotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20