Labour 'Britten' Europa Conservatieven De economie 19 Brussel lijkt totaal verrast door de Brexit. Farage vierde zijn overwinning op de plek die hij zo snel mogelijk wil verlaten. „Nu lachen jullie niet meer", beet hij de Europese parlementa riërs toe die hem eerder hadden uitgefloten. Commissievoorzitter Jean-Claude Junker noemde Farage een leugenaar, wijzend op de argumenten die de UKIP-baas in zijn luidruchtige campagne had gebruikt. Eerder op de och tend had Juncker hem nog een zoen op de wang gegeven. Ne derland is de volgende die uit de EU stapt, weet Farage. Maar een motie voor een referendum van Geert Wilders werd met een grote meerderheid verworpen. Na de vakantie praten de Europese leiders verder over hoe de EU er straks uit moet zien. Daarover bestaan - dat zal geen ver rassing zijn - grote meningsverschillen. gen de Brexit zou hebben ge voerd. Bij een geheime stem ming, dinsdag, zegt 8o procent van de Lagerhuisfractie het ver trouwen in hem op. Maar Cor- byn weigert te vertrekken. Vol gens hem heeft hij wel degelijk voldoende overtuigingskracht om straks een algemene verkie zing te kunnen winnen. „Onze mensen hebben Labourleden, vakbondsleden en parlements leden nodig die verenigd achter mijn leiderschap staan in deze moeilijke tijden voor ons land." Met dit soort uitspraken ver vreemdde hij zich nog meer van zijn eigen fractie. Iedereen is het over een ding eens: La bour gaat de komende maan den vooral het gevecht met zichzelf aan. Traditioneel moeten Engelsen weinig hebben van de EU. Schotten, Welshmen en Noord-Ieren des te meer. Vooral door de stroom subsidie die vanuit Brussel naar achtergebleven gebieden stroomt. De referen dumuitslag was dus voorspel baar, behalve voor Wales dat met 51,7 procent vóór Brexit koos. Maar de meeste aan dacht gaat nu naar de Schotse premier Nicola Sturgeon die bekijkt of een nieuw referen dum over een Schotse onaf hankelijkheid van het Vere nigd Koninkrijk mogelijk is, zodat Schotland binnen de EU kan blijven. 62 procent van de Schotse kiezers koos voor Remain. Twee jaar gele den kozen de Schotten in een onafhankelijkheidsreferen dum voor het Verenigd Ko ninkrijk, maar wel als onder deel van de EU. Zorgwekkend is de harde taal van Ierse nationalisten in Noord-Ierland waar 55,7 pro cent van de totale bevolking bij de EU wil blijven. Hardliners grijpen het refe rendum aan om alsnog aan sluiting te krijgen bij de ka tholieke EU-lidstaat Ierland. Voor Noord-Ierse protestan ten ondenkbaar en reden de wapens uit het vet te halen. Oude spanningen kunnen herleven. Het zo moeilijk ver kregen vredesakkoord na de cennia van aanslagen en terreur, komt door deze Brexit mogelijk onder gevaar lijke druk te staan. Na zwarte vrijdag gaan de Eu- ropese aandelenmarkten JA maandag verder onderuit. On- zekerheid over het aanstaande Britse vertrek uit de EU en de gevolgen daarvan voor de ban- ken zorgen voor paniekerige handel op de beursvloeren. L 7 Mm Vooral de aandelen van ban- Ibbr ML< ken en verzekeraars krijgen etJ^A klappen. ING verliest in twee Hf I dagen bijna een kwart van zijn waarde. Virginbaas Ri chard Branson zegt dat zijn be drijf een derde van de waarde heeft verloren door Brexit. Volgens de flamboyante miljardair is het publiek misleid door de Leavers en staat een recessie voor de deur. Giste ren waren de aandelenkoersen na het referendum over Brexit weer vrijwel terug op het oude niveau. De Britse munt kelderde na de uitslag van het Brexitre rendum naar het laagste niveau in 31 jaar door grote zo gen bij beleggers over de economische gevolgen. Na de aankondiging van Boris Johnson dat hij geen kandidaat is voor het Britse premierschap herstelt de munt. Maar sorm. ge bedrijven geven aan de Londense City te willen verlaten vanwege de onzekerheid. Dublin, Amsterdam en Frankfurt zijn al bezig om met hun gunstige leef- en innovatieklimaat vertrekkende bedrijven binnen te halen. Een van de grote verrassingen van deze Brexit: misschien is oppositieleider Jeremy Corbyn wel eerder weg dan premier Da vid Cameron. In een normaal land profiteert de grootste op- positieparij van een burgeroor log binnen de regeringspartij. Zo niet Corbyn die werd bedol ven onder kritiek omdat hij maar halfslachtig campagne te- David Cameron (foto) is in zijn eigen zwaard gevallen. Om een revolte binnen zijn eigen partij te bezweren en te gelijk het opkomende UKIP (de Britse tegenhanger van de PW) de wind uit de zei len te nemen, heeft hij een re ferendum na zijn herverkie zing beloofd. Cameron wordt verrast door de ambities van Boris Johnson die als leider van de Brexitcampagne in het strijdperk treedt. Met hem zes ministers uit Camerons kabinet onder wie zijn goede vriend, minister van Justitie Michael Gove. „Het Britse volk heeft een keuze gemaakt die om een nieuwe leider vraagt", concludeert Came ron als het verlies daar is. „Ik ben er trots op dat ik dit land zes jaar heb geleid. Als Conservatieve kop stukken die uit de EU willen hem vragen toch aan te blijven, weigert Cameron. Hij blijft aan tot oktober, daarna mag zijn opvol ger de onderhan delingen met Brus sel beginnen over de Brexit en alles wat daar bij komt kijken. Cameron laat vrienden weten doodziek te zijn van het verraad van zijn beste vrienden. Michael Gove - die de steun heeft van de machtige media- baron Rupert Murdoch - doet er nog een schepje bovenop door Boris Johnson onge schikt te verklaren voor het premierschap. Volgens een gelekte mail van mevrouw Gove omdat Murdoch geen vertrouwen heeft in de clowneske Johnson, die in de schandaal pers van volksheld opeens tot 'leeghoofd' en 'overspeli ge koorbal' wordt ver klaard. Ondertussen profi leert de keurige en voor zichtige EU-aanhanger Theresa May zich als bes te kandidaat voor het premierschap. De Britse Merkel wordt ze al ge noemd. zaterdag 2 juli 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19