Brexit, een week later De uitslag Shock en spijt 18 NI Brexit zette Groot-Brittannië en heel Europa op zijn kop. De gebeurtenissen waren nauwelijks bij te houden. Tijd om het slagveld eens te overzien. Kiezers die op 23 juni vroeg gaan slapen, worden wak ker in een ander land. Twee grote opiniepeilers voorspel len na sluiting van de stemlo kalen dat het lidmaatschap van de EU gehandhaafd blijft. De moord op de pro-Europe- se Labourafgevaardigde Jo Cox door een verwarde nationa list siddert nog na. De teleurge stelde UKIP-leider Nigel Farage voorziet rond middernacht al dat Remain 'nipt' zal gaan winnen. Maar dan komen de uitslagen van Ne wcastle en Sunderland, twee linkse bolwerken. Grote groepen Labourkie- zers hebben vooral een proteststem uitgebracht, zo blijkt. Ze hebben de buik vol van het afbraakbeleid; van de Polen die binnen de EU mogen verhuizen en hun werk en hun hui zen inpikken; van de bezuinigingen op de nationale gezondheidsdienst en ze zijn sowieso tegen de EU, die volgens de schandaalkranten en de populaire Farage verhindert dat Enge land zijn eigen boontjes kan doppen. UKIP en niet Labour is spreek van boze kiezers die zelf 'niks beter zijn geworden van Brussel', zoals een vak bondsleider het verwoordt. De uitslag wordt 51,9 pro cent vóór Brexit. Farage wil 23 juni voortaan tot Onafhan kelijkheidsdag maken. Naast de meer getemperde vreugde van de Conservatieve kop stukken Boris Johnson (ex-burgemeester van Lon den) en Michael Gove (minis ter van Justitie), groeit het on geloof onder de verliezers in de sociale media. Daags na het refe rendum schrikken veel Britten. Ze heb ben spijt van wat hun proteststem te weegbrengt of wil len een herkansing. Vooral jongeren voelen zich bena deeld. Een internet- petitie om de klok terug te draaien, wordt door ruim vier miljoen men sen getekend, maar is kans loos. Deze petitie voorziet in een herkansing als de opkomst lager zou uitvallen dan 60 procent. Maar het opkomstpercentage is 72 procent. Een tweede Brexitrefe- rendum wordt afgewezen door premier Cameron, die zelf moet opstappen. Bekendste Bregretter (een sa mentrekking van Britain en 're grets', het Engelse woord voor spijt) is nota bene de oud-hoofdredacteur van de al tijd fel eurosceptische schan daalkrant The Sun, Keivin Mac- Kenzie. Hij betuigt publieke lijk spijt omdat economische neergang en banenverlies nu serieus dreigt. Maar honderd duizenden anderen zijn juist blij met de uitslag. Engeland is beter af buiten de Europese Unie, vinden ze. Een tweede Brexit komt overigens wel; op het EK voetbal. Engeland ver liest met 2-1 van IJsland. zaterdag 2 juli 2016 Bloody hell wat een week was dit! Bob van Hüet 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18