Samen 'eruit stappen' is geen romantisch avontuur 17 IK WIL HET WEL VERGETEN MAR HET LUKTlttMErl Ze dachten er goed aan te doen voor een Brexit te stemmen maar komen nu bedrogen uit De Einder ziet de laat ste twee jaar duide lijk een toename van het aantal oudere pa ren dat zoekt naar een waardige manier om samen hun leven te beëindigen. Catheri- na Vasterling van De Einder heeft de afgelopen twee weken drie stel len voorbij zien komen die infor matie willen over wat de stichting zelfeuthanasie noemt: een zelfge kozen, weloverwogen einde. Soms halen ze het nieuws, stel len die er samen uit stappen zon der hulp van een dokter. Het meest recente voorbeeld vormen Henk en Rinie van den Hoofdak ker uit Rhenen die samen op 27 fe bruari een dodelijk poeder inna men en hand in hand stierven. Het Friese echtpaar David en Wil- lemke Postma ging hen in januari 2014 voor, op vergelijkbare wijze. Maar het gevaar dat de wensen uiteenlopen ligt op de loer als twee individuen een eensluidend besluit over hun einde moeten ne men, heeft Miriam de Bontridder, juridisch adviseur van stichting De Einder gemerkt. „Ik heb het twee keer meegemaakt dat de man ziek was en zijn vrouw vroeg om samen met hem uit het leven te stappen. 'Als je van me houdt, dan ga je met me mee.' De vrouw voelde zich onder druk gezet. Voor die situaties moet je waken." Of de doodswensen ooit hele maal kunnen samenvallen, betwij felt lector toegepaste ethiek Els van Wijngaarden, die aan de Uni versiteit voor Humanistiek promo tieonderzoek doet naar voltooid le ven. Zij zag het dilemma bij een stel dat ze volgde in aanloop naar hun gezamenlijke dood. De man was klaar voor de dood en had het gevoel dat zijn vrouw het proces traineerde. De vrouw wilde niet al leen verder, maar vond dat haar man best wat langer op haar zou kunnen wachten. „Het klinkt als een rationeel en tegelijk romantisch besluit, maar om daadwerkelijk de stap te zet ten, dat is een emotionele worste ling, zeker als er geen sprake is van een terminale ziekte", zegt Van Wijngaarden. „Dan gaat het niet om een verkorting van het stervensproces, maar om een ver korting van het leven. In je eentje is het al heel moeilijk om een ge schikt moment voor je eigen dood te kiezen, maar met z'n tweeën kun je echt in een patstelling te rechtkomen. Het is geen roman tisch avontuur, daar moet je men sen bewust van maken." Adopteer een Brit! Waar om ook niet? We hebben al kinderen, bomen en zelfs een kip geadopteerd. In Frits Spits' radioprogramma 'De Taalstaat' kun je een woord adop teren. Dus waarom geen Brit? die zich hebben opgegeven voor adoptie. Het zijn vooral mensen die slachtoffer zijn van hun ei gen naïviteit. Ze dachten er goed aan te doen om te zeggen dat hun land uit de Europese Unie moet stappen, maar komen nu bedrogen uit. Bijvoorbeeld boer John uit Knickerbrasdom die fel tegen de EU was, en er na het Brexit- referendum achter kwam dat 40 procent van zijn landbouwsubsi die afkomstig was uit Europa. Of Alison uit Wales. Zij was te gen omdat ze dacht dat het refe rendum een soort gokwedstrijd was, waar ze gek op is. Toen ze had gewonnen, ging ze eens op zoeken wat EU precies betekent en hoeveel ze kreeg uitgekeerd. Wij kiezen voor Mary, uit Win dermere. Zij had tegengestemd omdat ze dan eerder dan een im migrant in aanmerking zou ko men voor een kunstknie. Deze week kunnen we haar ontmoeten. Omdat haar knieën de oversteek niet kunnen ma ken, gooien we er een kleine va kantie tegenaan. Vakantie naar Engeland kun je het beste vergelijken met het op nieuw verkering vragen aan je ex: het lijkt een leuk idee, maar doe het toch maar niet. Met de auto, linksrijdend (dus altijd naar rechts kijken want daar loert het gevaar) rijden we richting Mary. We zullen haar ontmoeten in ons hotel. Hebben stroopwafels voor d'r meegenomen. Als troostvoed- sel. De stroop van de wafels ver zacht misschien de pijn in haar knie. Het Lakedistrict is prachtig. Het lijkt een hobbitland: kleine kronkelweggetjes en kleine huis jes in kleine dorpjes en gekke kleine Engelse mensjes met gro te hoofden en veel te grote gla zen bier. Onderweg rijden we een plaatsje binnen om te lun chen. Elke zich serieus nemende stad of dorp heeft iets van Jamie Oliver's kookgerief aan de kont hangen. Uitermate veel vriende lijkheid overal. Als we zeggen uit Nederland te komen begin nen ze zich direct te bemoeien met ons voetbalelftal. Daar zijn we niet van gediend dus roepen we onmiddellijk bestraffend: 'Brexit!' En dan druipen ze af. Neem nooit, als je samen een flink koppel vormt, een kamer in een boetiekhotel. Hip en goed be doeld, met kleine kamers en veel deurtjes. Alles klapt open, rich ting badkamer, naar toilet van minibar tot kluis. Overal stoot ik mijn kop. En het bad, modelletje champagnekoeler, staat vlak naast het bed; als een soort Free Willy zit ik erin. Even later wordt er geklopt en strompelt Mary met twee dode knieën de kamer binnen. Een wijd T-shirt met daarop 'I am beautiful!' We onderhandelen maar Mary komt niet over de brug. Wij maande lijks 300 pond overmaken en wat krijgen we daarvoor terug? Zij stelt voor: elke maand een kleurtekening en eens in de acht weken een crumble-pie. Nee Ma ry. „That's not our cup of tea!" Bradoptxit. zaterdag 2 juli 2016 Samen sterven voor je afhanke lijk wordt van de zuster in het verpleeghuis, steeds meer stel len denken eraan volgens stich ting De Einder. Heieen Boex Amsterdam Mirjam de Bontridder (I) en Catherina Vasterling van Stichting De Einder, dat van oordeel is dat iedereen het moment van zijn eigen einde mag bepalen. foto:jean-pierrejans Via de website Bradopt kun je kiezen uit duizenden Britten Dima ziet iedere n; :ht haar vader weer omkomen bij' en raketaanval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17