13 Je moet met je hart spelen, je moet vechten. Onze spelers doen dat daan. Jon Dadi Bodvarsson is nu een van de aanvallers in Frankrijk. Toeval? Natuurlijk niet, zegt Björnsson. Iedereen lepelt hier na melijk elke dag een bak skyr naar binnen, een soort magere kwark (ook in Nederland verkrijgbaar) die hier wordt gemaakt. „Je lacht, maar ik ben doodserieus. Dit is het geheim van ons succes. Het is ge zond, het is lekker en je krijgt er kracht en energie van." Deze middag regent het dat het giet, maar op het plaatselijke sport complex zijn tientallen jongetjes met plezier en overgave aan het trainen. „Kleine Vikingen", glim lacht Björnsson. „Dit klimaat, onze natuur, het maakt ons sterk. We hebben aardbevingen, er is een vul kaan vlakbij, het is vaak koud en nat, de winters zijn lang en don ker. Daar moet je mee om kunnen gaan." Zeventig kilometer verderop, in Reykjavik, maken ze zich op voor de wedstrijd tegen Frankrijk. Er lo pen al wat Vikingen in blauwe voetbalshirts, al hebben ze hun jas er nog wel over aan. Op een grote open plek in de stad, de Laek- jartorg, wordt morgen weer een enorm videoscherm neergezet, net als tegen Engeland. Dat was nog nooit eerder vertoond bij inter lands, 'er kwam toch nooit iemand opdagen', zegt Armann Gud- mundsson (31), een archeoloog die zijn enthousiasme tevergeefs pro beert in te dammen. „Dit is gewel dig! Nu is iedereen fan, ook men sen die niet van voetbal houden. En ook al verliezen we met 5-0, als de spelers terugkomen, onthalen we ze als helden. Het doet wat met ons. Alles is beter en lichter deze dagen." Nederland. Hij neemt ons mee naar Akranes, een stadje aan de westkust. „Hier komen we tot de kern van sport in IJsland", belooft hij. Op een veld aan zee, onder gro te regenwolken, speelt de plaatselij ke trots tegen Stjarnan uit Reykja vik, een wedstrijd in de hoogste klasse. „Hier wonen maar 7.000 mensen, maar er is een voetbal club, een handbalclub, een grote sporthal, een zwembad. Allemaal in stand gehouden door de kleine gemeenschap. We doen het hier samen, dat is onze kracht. Daarom zijn we ook beter in teamsporten dan in zwem men of atletiek." uiteindelijk met 4-2, op karakter. Niet dankzij slim uitgedachte aan- valslijnen of verdedigingstactie ken, maar gewoon door hard te ren nen, te strijden en niet op te ge ven. Precies het laatste punt dat Haldarsson wil maken. „Het tonen van karakter, dat vinden wij in IJs land misschien wel het allerbelang rijkste. Je moet met je hart spelen, je moet vechten. De spelers in Frankrijk doen dat. Ze willen trots naar huis komen. Als ze slap had den gespeeld, dan hadden ze echt een probleem gehad. Je kunt je na melijk niet verstoppen in IJsland." Teleurstelling Terug naar Kjartan Björnsson, de man van het wonder van Reykja vik. Hij is een enorme voetbalfan, en de vader van misschien wel de ongelukkigste IJslander van dit mo ment. Vidar Örn Kjartansson, de spits van de Zweedse club Malmö, viel als al lerlaatste af voor de EK-selectie. Björnsson heeft een kapsalon in Selfoss, een stadje aan de zuidkust. Hij knipt zijn klanten in een blauw IJsland- shirt met achterop de naam en het nummer (2t) van zijn zoon. „Het was de grootste teleurstelling van zijn leven. Hij heeft het er erg moeilijk mee, en ik ook. Maar goed, we slaan ons erdoorheen. En ik heb net vliegtickets geboekt voor de wedstrijd in Parijs. Dit wil ik voor geen goud missen." [/03i_TK] Selfoss is nog kleiner dan Akranes, maar behalve Vidar komt er nog een topspeler van- Muts Het is rust, de stand is 1-1. Er zijn 992 toeschouwers. We zien de nor male supporter met sjaal en muts, maar ook veel vrouwen en kleine kinderen, en daar, een beetje in zijn eentje, staat de vorige bonds coach van IJsland. „En in de kan tine zag ik zeker negen oud-inter nationals rondlopen", zegt Hal darsson. „Dit stadje is zo klein, IJs land is zo klein, dat je met ieder een verbonden bent. Ook dat is een kracht. Er is totaal geen af stand tussen onze topvoetballers en de rest van de samenleving. Heeft jouw zoon op zijn club wel eens een international gezien, die gewoon even komt kijken of een praatje komt maken? Of die zijn hond uitlaat? Nee, dat dacht ik wel. Dit amateurisme moeten we koes teren. De grote verdienste van de huidige bondscoach is dat hij dit heeft verenigd met een professione le organisatie van het team. Het mooiste zou zijn als we het allebei kunnen behouden." Akranes wint zaterdag 2 juli 2016 van Jsland Vidar Haldorsson, sportsocioloog FOTO'S GETTY IMAGES. AFP, REUTERS, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13