Musical The Bodyguard Hier is niks mis mee 19 °C Burgerhulpverlening Wie wordt de nieuwe Britse premier? Kwart van de mensen is bij spoed te redden door inzet burgers, zo blijkt uit onderzoek van UMC Maastricht. Walcheren I Het toernooi van Gareth Bale De duurste voetballer ter wereld blinkt met het kleine Wales uit op het EK. Kunnen ze vanavond ook België verrassen? P28 In Binnen& Buiten Wonen in een winkel, als alles in je huis te koop is Boeken bestellen via www.blz.nl ll tijdens de vakantieperiode www.blz.nl t Kras.nl/53790 of bel 0900-9697 Boris Johnson niet; hij trok zich verrassend terug Michael Gove en Theresa May nu topkandidaten P8 Mosselvisser Leon Praat haalde deze week de eerste mosselen van het nieuwe seizoen uit de Oos- terschelde. Maar kunnen we wel veilig mosselen eten nu de gifstof TTX is aangetroffen? Geen pa niek, zegt de Voedsel- en Waren Autoriteit, foto marcelle davidse ZEELAND 2 Als de vrijwilligers in de directe omgeving na een 112-melding met een smsje worden gemobiliseerd, kunnen ze veel sneller ter plaatse zijn dan ambulancepersoneel. Het is cruciaal om binnen zes minu ten op de plaats des onheils te zijn: dan kan meer dan een kwart van de mensen gered worden. Blijft die burgerhulp uit, dan over leeft slechts één op de zes slachtof fers, stelt het UMC Maastricht nu vast. Nederland telt 130.000 van deze zogenaamde burgerhulpverleners. Dit zijn vrijwilligers met een re- animatiediploma die zich hebben aangemeld om te helpen als ie mand in de buurt een hartstil stand krijgt. Zij krijgen een sein tje via de 112-meldkamer, die be halve een ambulance ook de dichtstbijzijnde vrijwilligers op piept. Het UMC Maastricht deed twe jaar onderzoek in Limburg na; het oproepsysteem. In die periode werden 833 mensen gereanimeerd na een hartaandoening. In 422 ge vallen werden burgerhulpverle ners ingeschakeld. In de overige si tuaties was er al een ambulance of een defibrillator aanwezig. Uitein delijk overleefde 27,1 procent van de mensen door aanwezigheid van vrijwilligers. Wanneer er geen respons kwam van een bur gerhulpverlener, bleef slechts 16 procent van de slachtoffers in le ven. Cardioloog Ton Gorgels van het UMC Maastricht: „Snelheid is de sleutel. Hoe meer mensen kun nen reanimeren, hoe meer levens we kunnen redden. Dat wordt on derstreept door onze onderzoeks resultaten, die nu aantonen dat het burgerhulpsysteem werkt." Nieuwsmedia 7 11688 5 5 5 5 30 it Deze actie is alleen geldig op boekbestellingen in Nederland en België t/m 31 augustus 2016. Musical arrangement Nu met extra korting! 2-3 dagen ai v.a. 'Feel the heat' met deze onvergetelijke musicalsensatie! Verblijf in een 4-sterrenhotel op loopafstand van het station Inclusief ontbijtbuffet en 5e-rang entreekaart Hotel tegenover het Beatrix Theater Utrecht 70 cpg Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten Sms'je als redder van levens Hanneke van Houwelingen Maastricht vrijdag 1 juli 2016 De PZC is onderdeel van pzc.nl Voor het laatste nieuws Grijze dag met buien Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 153

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1