Centrum Top Techniek wil sterker technisch onderwijs Buurthulp hard nodig Sluis heeft geld om tal van plannen op te pakken ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Hulster kinderopvang viert jubileum met reünie Kinderopvang De Tivoli uit Hulst viert jubileum met een reünie met de baby'tjes van vroeger. Annelies Geene, oprichtster van De Tivoli, vierde het tienjarig jubileum van haar kinderopvang zoals ze ook haar re guliere dagen vult: tussen de kinde ren. En aangezien het feest een reü nie betrof, waren het nu wel héél veel kinderen. Geene begon haar kinderopvang in 2006 in haar verbouwde garage van haar huis aan d'Ouwe Tivoli- weg. Ze paste toen op tien kinde ren. Al na een jaar werd de garage te klein en werd een serre aange bouwd ten behoeve van de kinder opvang, maar na een paar jaar was ook deze ruimte te klein. Toen in 2010 het vrijstaande huis tegenover hun woning te koop kwam, aarzelden Annelies en haar echtgenoot Peter geen moment en ze kochten het pand. Niet voor zich zelf, maar om daar De Tivoli in on der te brengen. „Heel belangrijk was het voor ons dat we weer op vang konden bieden in de huiselij ke sfeer, waar we zo bekend om staan." De nieuwe locatie werd lief devol Het Tivolihuis genoemd en zo'n zestig kinderen kwamen er over de vloer. Inmiddels vangt De Tivoli zo'n 140 kinderen op, aangezien ze ook het peuterspeelzaalwerk en de voor-, tussen- en naschoolse op vang verzorgen van de basisscho len Nobelhorst en De Wereld boom. Deed Geene tien jaar gele den nog de opvang alleen, ze heeft nu negen personeelsleden. „Zon der hen zou het allemaal niet luk ken, we hebben de liefste en betrok ken leidsters, vind ik." De reünie in De Bourgondiër in Absdale zou eigenlijk een verras sing zijn voor Geene, maar Peter had het toch maar verklapt. Zo'n tweehonderd gasten, de baby'tjes van vroeger en hun ouders, kwa men Geene feliciteren. Ze konden meedoen aan een ballonnenwed strijd en een echte brandweerauto van binnen en buiten bekijken. De reünie werd bezocht door kinderen die nu nog door De Tivoli worden opgevangen, maar ook waren er kinderen die wat korter bij De Tivo li zijn geweest. Desondanks heeft de aanpak wel indruk gemaakt: „Ik heb me daar echt nooit verveeld!" Wie aan buurtbemiddeling denkt, denkt aan ruzie tussen buren over bomen die over de erfgrens groeien of aan geluids overlast. Maar de vergelijking met De Rijdende Rechter gaat mank, volgens coördinator Anja Rijlaarsdam. „Wij brengen bu ren samen naar een oplossing. Bij de Rijdende Rechter heeft er altijd eentje verloren." Buurtbemiddeling is al negen jaar actief in Terneuzen en wordt steeds bekender. Ruim de helft van de strijdende par tijen vindt zelf de weg naar de bemiddelaars. In de andere ge vallen wordt Buurtbemiddeling Terneuzen ingeschakeld na doorverwijzing door Clavis, Woongoed, de politie of de ge meente Terneuzen. „We krij gen zo'n 120 meldingen per jaar en het worden er steeds meer", ziet Rijlaarsdam. „Momenteel hebben we zo'n twintig buurt- bemiddelaars, maar we kunnen er nog wel een stuk of vijf ge bruiken." Voor Rijlaarsdam is het be langrijk dat buurtbemiddelaars empatisch zijn; dat ze goed zijn in het lezen van signalen, de houding en de ogen van men sen. Wat mensen hardop zeg gen is niet per se wat mensen bedoelen, is de ervaring van Rij laarsdam. Daarnaast is het van belang dat een bemiddelaar niet zelf met oplossingen komt. „Het is de bedoeling dat je de mensen naar een oplossing be geleidt. Als je zelf met oplossin gen komt breng je de communi catie niet op gang. Ze komen met een zaak over een boom, maar de oorzaak van het con flict is dat ze niet met de buren praten. Je brengt een verbin ding zodat mensen een volgen de keer zelf iets kunnen aanpak ken." Het technisch onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen wordt met het Centrum Top Techniek naar een hoger niveau getild. Dat is no dig om een kwalitatief hoogwaar dig en breed aanbod van modern technisch onderwijs op vmbo- en mbo-niveau te kunnen garan deren. Voorzitter Marijn Nelen van het nieuwe centrum: „Dat aan bod is noodzakelijk voor de leef baarheid en sociaal-economische ontwikkeling van deze regio. Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven heeft belang bij de garantie dat er voldoende gekwalificeerde be roepskrachten worden opgeleid." Het Centrum Top Techniek begint na de zomer van 2017 in het schoolgebouw Scalda in Terneuzen Het centrum is een initiatief van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten, het Zwincollege, Rey- naertcollege, De Rede, Scalda, de Brabants-Zeeuwse Werkgevers en de bedrijfsopleidingen IWBZ, SMEO en Bouwmensen Zuid-West. Al die samenwerken de partijen ondertekenden de overeenkomst gisteravond in het communicatiecentrum De Boer derij van Dow in Terneuzen. In 2015 vonden de eerste voorberei dende besprekingen plaats. Het Centrum Top Techniek start na de zomer van 2017 in het schoolgebouw van Scalda in de Vlietstraat in Terneuzen. Boven de Westerschelde bestaan al het Technum in Vlissingen en het Techniekhuis in Goes. Het gaat de gemeente Sluis finan cieel voor de wind, waardoor er ruimte is om tal van plannen op te pakken. In een toelichting op de jaarstuk ken 2015 en de financiële kaderno ta 2017-2020 somt het college van B en W een groot aantal projecten op: aanleg van een oversteekplaats aan de Traverse in Groede, het aan pakken van de parkeerproblemen in Groede, de vernieuwing van de Ravelijn en omgeving in IJzendij- ke, het museum in Aardenburg, de éne Kustschool voor Cadzand, Zuidzande, Nieuwvliet en Retran- chement en de restauratie van het Maritiem Dek in Breskens en de kademuren in Sluis. Dat het Sluis voor de wind gaat, is onder meer te danken aan de ve le bouwactiviteiten aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. De op brengsten aan bouwleges zijn ho ger dan geraamd. Ook de toeristen belasting levert meer op. In 2015 heeft dat ertoe geleid dat Sluis ruim 900.000 euro overhoudt. B en W willen dit geld deels in de al gemene reserve, de gemeentelijke spaarpot, stoppen en gebruiken voor uitvoering van het sociaal- economisch uitvoeringsplan. De gemeenteraad beslist er donder dag 14 juli over. donderdag 30 juni 2016 De Tivoli: van nul naar 140 kids in tien i aar tij d Sheila van Doorsselaer Buurtbemiddeling Terneuzen is op zoek naar nieuwe bemid delaars. De behoefte aan men sen die buren met conflicten met elkaar in gesprek brengt, neemt toe. Guido van der Heijden Terneuzen Wout Bareman Terneuzen Harmen van der Werf Sluis Kinderen van alle jaargangen kwamen juf Annelies Geene (links) feliciteren, enkele van hen zitten nog op de opvang, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81