Kabeltaks was opportunisme Freeke wil uitleg over wantoestanden Wie bouwt het sterkste zandkasteel m 2 ZEELAND Vreemde vogel OVERSCHOT VLISSINGEN HEEFT Commentaar Een voor een hebben de Zeeuwse gemeenten de afgelopen ja ren de kabeltaks ingevoerd. Ze kregen hun begrotingen steeds moeilijker rond, onder meer omdat ze geen dividend ontvin gen op hun aandelen in het energiebedrijf Delta. Met een heffing op de kabels en leidingen van netwerkbedrijf Enduris en waterbedrijf Evides leek een deel van die gederfde inkomsten te kunnen worden gecompenseerd. Hulst ging er in 2014 toe over. Enduris en Evides kondigden aan dat ze de heffing zouden verhalen op de Zeeuwse huishoudens. Daarop besloten alle gemeenten het voorbeeld van Hulst te volgen, als het niet was om hun begroting rond te krijgen dan was het wel omdat ze hun inwoners niet wilden laten opdraaien voor een maatregel die in een buurgemeente was genomen. Dat was kortetermijndenken, want al bijna tien jaar dringt de Tweede Kamer aan op afschaffing van de kabeltaks. Nu minister Plas- terk dat echt van plan is, zit een aantal gemeenten met de brokken. Alleen Hulst mag de regeling tot 2027 afbouwen, de overige gemeen ten hebben de kabeltaks te laat ingevoerd. Voor Borsele, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Veere maakt het niet uit. Zij waren van plan hun inwoners te compenseren als de tarieven van Enduris en Evides zouden stijgen. Maar de overige gemeenten, die er hun be groting dit jaar mee sluitend dachten te krijgen, komen van een kou de kermis thuis. Ze zullen zelf meer belasting moeten heffen, of meer moeten bezuinigen. En iedere Zeeuw gaat nu toch meebetalen aan de kabeltaks in Hulst, al is het een gering bedrag. Wat nu gebeurt, is het gevolg van een gebrek aan solidariteit en op portunistisch begroten. De zachte heelmeesters moeten nu alsnog gaan snijden. Iedere Zeeuw gaat nu toch meebetalen aan de kabeltaks in Hulst Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (ssTerneuzen) wil uitleg van burgemeester Jan Lonink over de 'wantoestanden' bij de Veilig heidsregio Zeeland en het gedrag van directeur Gerrie Ruijs. Freeke heeft niet de indruk 'dat een stelletje oproerkraaiers en Let- ty Demmers op oorlog uit zijn'. Het raadslid: „Dit roept veeleer een beeld op van een directeur die ongebreideld haar bevoegdheden te buiten gaat, waarover niemand iets mag zeggen, en die zich bo vendien onaantastbaar waant." Hij vindt dat Ruijs niet door het dagelijks bestuur moet worden verdedigd, maar aan de tand moet worden gevoeld over alle gerappor teerde feiten en omstandigheden. Freeke wijst erop dat de gemeen ten opdraaien voor een belangrijk deel van mogelijk 'niet noodzake lijke uitgaven'. „Het bestuur van de Veiligheids regio gaat ook niet helemaal vrij uit, nu bekend is geworden dat Ruijs in strijd met de instructies over een directiewagen kan be schikken, een piketvoertuig dat zou worden wegbezuinigd. Ook weer kosten, die alle gemeenten moeten ophoesten." In een verzoek om inlichtingen aan Lonink, ook voorzitter van de VRZ, somt Freeke tal van kwalijke gebeurtenissen op. Leidraad daar bij vormen de publicaties in deze krant. Hij vindt het onaanvaard baar dat de wettelijk verplichte Ar- bo-coördinator is wegbezuinigd. Hij hekelt het feit dat Ruijs haar nevenfuncties niet heeft opgege ven. Het raadslid wil van Lonink ook uitleg over het bovenmatig in huren van bevriende relaties als adviseur. Almanak In de ban van vogelgeluiden, spitst de Oostkapellenaar dage lijks zijn oren. Er kan geen beestje voorbij vliegen of hij weet wat het is. Tot een paar da gen geleden. „Kom even, ik hoor nu toch een vreemde vo gel", roept hij naar zijn vrouw. Ook zij heeft geen idee wat het is. Het geluid verplaatst zich ra zendsnel door de tuin. Plots wijst hij naar de hond, spelend met een piep-balletje en moet ineens denken aan de door Toon Hermans bedachte vogel. „Kijk, een Poelifinario!" Veiligheid in en om de woning Jeugdhonk naar scouting? Kinderroute in een nieuw jasje Tropisch werk en Dinky Toys Bianca en Arnold proberen al twee jaar hun appartement in Vlissingen te verkopen. Het ziet er keurig uit en de vraagprijs is minder dan een ton. Maar in de stad staan ruim 200 flats in dezelfde prijsklasse te koop. Het is 2007 als Arnold Barent- sen (32) op zoek gaat naar zijn eerste koopwoning. „De vooruit zichten op de woningmarkt wa ren positief. Ik wilde kapitaal op bouwen en ik kón iets kopen, dus waarom niet? In Oost-Sou burg en in Middelburg stonden weinig goedkope huizen te koop. Daarom ging ik naar Vlissingen." Het appartement aan de Hoge- weg 86A is op dat moment ide aal: het heeft een splinternieuwe keuken en badkamer, en een prachtig uitzicht op de stad. Bin nen drie maanden trekt Arnolds vriendin Bianca van Belzen (28) bij hem in. „Maar drie a vier jaar geleden begonnen we toch te denken aan een nieuw huis", ver telt Bianca. „We wilden meer ruimte, een tuin en waren toe aan een nieuwe stap." Ze vallen voor een nieuw bouwhuis in Oost-Souburg, het dorp waar ze allebei vandaan ko men. Dat willen ze niet laten schieten. Ze kopen het huis in ja nuari 2015, terwijl hun apparte ment nog niet verkocht is. „Dat was een gok", geeft Arnold toe. „We hebben nu een prachtig huis met tuin en mooie achter plaats. Ik heb er geen spijt van." Het appartement staat inmid dels twee jaar te koop. In die tijd hebben vier mensen interesse ge toond. „Het aanbod van apparte menten is gewoon te groot in Vlissingen", weet Arnold. „Bo vendien heb je voor 20.000 euro meer een eengezinswoning: het is voor starters aantrekkelijker om meteen die stap te maken." Het stel kan de dubbele hypo- theeklasten prima behappen, om dat Bianca inmiddels werk heeft als leerkracht in het basisonder wijs. Sinds enkele weken verhu ren ze het appartement. Bianca: „Dat is een last minder. Maar je blijft wel verantwoordelijk. We willen het appartement heel graag verkopen. Dan kunnen we ons leven verder opbouwen." r VLISSINGEN Wie bouwt het sterkste zandkasteel van Zee land? Waterschap Scheldestro- men houdt maandag 4 juli de Battle of the Beach op het Nolle- strand in Vlissingen. Tweehonderd kinderen strij den tegen het water en tegen el kaar. Waterschapsbestuurder Bert de Smet geeft om 12.45 uur het startsein. Een uur lang wor den er zandkastelen gebouwd op het Nollestrand. Rond 14.30 uur wordt het winnende team be kendgemaakt. Tijdens de Battle bouwen kin deren uit groep 6 een zo sterk mogelijk zandkasteel. Het team dat het zandkasteel bouwt dat het langst blijft staan bij vloed, wint de wedstrijd. Als voorberei ding krijgen kinderen tijdens een gastles uitleg over de kracht van het water en de bescher ming hiertegen. De Battle of the Beach is een evenement dat dit jaar langs de hele Nederlandse kust plaats vindt: van Zeeland tot op de Wadden. In totaal zijn er zes batt les waarvan er vier op 4 juli plaatsvinden. donderdag 30 juni 2016 Wout Bareman Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Bewoners van de wijk Java en de Binnenstad in Terneu zen krijgen maandagavond alle mogelijke informatie over veiligheid in en om de woning. Ze zijn vanaf 19.00 uur welkom in wijkcentrum De Triangel in de Korte Kerkstraat. De informatie wordt verstrekt door mede werkers van de politie, de Veiligheidsregio en de ge meente. Aanmelden via e-mail s.strooband@terneuzen. nl HULST Het Hulster jongerencen trum Komma, dat al een tijd je dakloos is, komt mogelijk toch terug in het clubge bouw van Scouting 't Jager tje. Komma zat al eerder bij 't Jagertje, maar in maart liep het huurcontract af. Hulst moest op zoek naar een nieuwe stek. Wethou der Frank van Driessche: „We praten nu over de voor waarden. Maar het zou prachtig zijn als het zou luk ken." HULST Hulst heeft een nieuwe puz- zeltocht door de stad voor kinderen. Aan de hand van een Reynaert-routekaart, verkrijgbaar bij het kantoor van de VVV, ontdekken kin deren de stad op een leuke manier. Reynaert laat hen aan de hand van negentien vragen zoeken naar monu menten en laat ze rekenen en tekenen. Op het eind krij gen de kinderen een verras sing. De route is populair bij kinderfeestjes. OOSTBURG Twee exposities zijn juli, au gustus en september te zien op de Stellexpo in het Oost- burgse woonzorgcentrum Stelle. Johny Vermeulen stelt een deel van zijn collec tie Dinky Toys-auto's ten toon en Rudi Pinas uit Cu- lemborg tropisch kleurrijke schilderijen. Gratis entree, van 9.30 tot 20.30 uur. 'Kopen van Cornelleke Blok en Theo Giele Vlissingen Het Vlissingse appartement van Bianca van Belzen en Arnold Bar- entsen staat al twee jaar te koop. foto ruben oreel Meer informatie: over loca ties, tijden en contactgegevens staat op battleofthebeach.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79