'Invloed is sektarisch' hrjkJpmjzjfj, uJ m 6 NI Voor het eerst doen oud-medewerkers en oud-leden hun verhaal m m Tv-prediker David Maasbach preekt het woord van God. Maar ondertussen reageert hij des duivels op critici en stookt hij in families. 'De vriend of het familielid ging in tegen Gods wil.' Robin de Wever Den Haag Het contrast tussen wat de Haagse televisiedo minee iedere zonda gochtend predikt bij SBS6 en hoe hij achter de schermen opereert is groot. Le den van zijn kerkgemeente worden aangezet aan om te breken met fami lie en vrienden. Veel trouwe bezoe kers van zijn kerk krijgen vroeg of laat te verstaan dat ze geen contact meer met hen kunnen hebben. Dat blijkt uit onderzoek van onli ne magazine De Correspondent. Vol gens de ex-volgelingen verlangt de voorganger van zijn medewerkers en kerkleden ultieme trouw: ze moeten diens stichting Johan Maasbach We reldzending op de eerste plaats zet ten. Wie bijvoorbeeld ouders heeft die kritisch over hem zijn, krijgt de keuze: alle contacten met hen verbre ken of uit de kerk gestoten worden. „Toen ik weigerde om met bepaalde mensen te breken en moest vertrek ken, wilde op één persoon na nie mand meer iets met me te maken hebben", vertelt een ex-medewerker. „Mensen met wie ik goed contact had, vrienden - in één keer: bam." Waarom Maasbach daar op aan stuurt, is niet bekend. Hij en zijn or ganisatie zijn niet bereikbaar voor commentaar. David Maasbach is een van de zichtbaarste voorgangers van Neder land. Hij is een zoon van Johan Maas bach, een van de bekendste Neder landse predikers van de vorige eeuw. Zap je op zondagochtend tussen 9 en to uur langs SBS 6, dan zie je een ge decideerde David in pak en met Haags accent vertellen over de liefde van Jezus. Zijn boodschap: je kunt pas volle dig mens worden als je God aan neemt als je redder. En afstand neemt van alles wat tussen jou en God in staat. Kies je zo voor God, dan mag je wonderen verwachten. Maasbach noemt zichzelf 'de gezalf de des Heren'. Hij bestiert een reli gieus mini-imperium. Dat bestaat niet alleen uit zijn Haagse kerk en uit een productiehuis voor tv-uitzen- dingen, maar ook uit negen kerkelij ke filialen elders in het land. Verder geeft hij boeken uit, en cd's van zijn kerkelijke huisband. De stichting is een van de grondleggers van de Ne derlandse pinksterbeweging. De meeste personeelsleden wonen in een huizenblok dat vastzit aan de kerk, in een huis dat ze huren van een van de kerkelijke organisaties. Daardoor zijn ze voor bijna alles van hem afhankelijk, zeggen de ex-volge lingen. Wie tot persona non grata wordt verklaard, moet een nieuw le- SEKTE Is deze beweging een sekte? „De term 'sekte' is heel vaag en zegt niet zo veel", vindt VU-antro- pologe Miranda Klaver, die veel onderzoek doet naar pinksterker ken. „Maar als de hele organisatie draait om de leider, als kritiek op hem onmogelijk is en als hij veel in vloed heeft op de levens van zijn volgelingen, dan kun je wel van sektarische trek jes spreken." Maasbachs organi satie is geen lid van christelijke koepelorganisa ties en heeft nau welijks contact met andere ker ken. Klaver: „Dat brengt grote risi co's met zich mee. De leider hoeft zich tegen over niemand te verantwoorden." Strafbaar is het aanzetten tot bre ken in ieder geval niet. „Het kabi net heeft dat de afgelopen jaren uitgebreid laten onderzoeken. Bo vendien: als vol wassene kies je uiteindelijk zelf of je erin mee gaat." Bij Bolderman ff' aanbetalen niet verplicht! I www.bolderman.nl 5 dagen Stedenreis Berlijn 10 dagen Prinsdom Andorra 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen De ongerepte Hoge Tatra en Praag 12 dagen Tirol en Istrië, Gerlos en Opatija donderdag 30 juni 2016 Prediker op de tv, onruststoker Vertrekdata: 18 juli 1,15, 29 aug 12, 26 sept10 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (Q318) 58 09 58 nno /moon1 boekingen: Vertrekdata: 18 juli29 aug/26 sept/10 okt Vertrekdata: 25juli8, 22 aug/5,19sept ot Vertrekdata: 25 juli22 aug19 sept/10 okt Vertrekdata: 11, 25 juli/8, 22 aug/5,19 sept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6