J COESE N AC HTM AR KT Zijn die cijfers over wind erg? Achtste editie J-Walk is ook voor hardlopers SCHOUWEN-DUIVELAND 7 sgli Eerste Modbar van Nederland staat in Zierikzee en de beste barista geeft er uitleg bij. r„ VRIJDAG 1 JULI ^/mw KOFFIE ALS WETENSCHAP 19.00 - 24.00 UUR Je hebt een bakkie pleur en je hebt koffie. Koffie is sport, koffie is wetenschap. Voor een espressootje uit de geavanceerde Modbar kun je eind juli terecht bij Roekoekoe aan de Melkmarkt 11 in Zierikzee. Roekoekoe (uit een gedicht van Rikkert Zuiderveld: Elke duif is wel kom; van roccoco tot roekoekoe) is een deli: een zaak waar je zelf ge rechten kan samenstellen om mee te nemen of om meteen op te eten. „We mikken op mensen met een be wuste levensstijl", vertelt eigenaar Sander Kloet (33) uit Zierikzee. „Dat betekent geen alcohol, wel versgeperste sappen." En koffie, dus. Kloet: „Uit de Modbar. Gezien in Londen. Wat is dit?, vroegen we ons af. Komt uit de Verenigde Staten. Via bellen en mailen naar Engeland en Italië zijn we in Den Haag bij Es presso Service West terecht geko men. Daar waren ze heel verbaasd dat wij belden en niet de bij hen be kende koffienerds. Ze vonden het zo leuk dat wij de Modbar als eerste geleverd krijgen." Lex Wenneker van Espresso Servi ce West was gisteren in Zierikzee om het gebruik van de Modbar uit te leggen. Je mag zeggen dat Wenneker ver stand heeft van koffiezetten. Hij geldt als beste barista van Neder land. Afgelopen weekeinde pakte hij de zesde plaats op het World Ba rista Championship in Dublin. „De Modbar verschilt in twee din gen van gewone espressomachines" ,legt Wenneker uit. „Meest opval lend is dat ie eruit ziet als een bier tap. Alle techniek zit onder de bar. Je staat dus niet achter een kast als Je krijgt andere smaken uit dezelfde koffieboon. Daar kun je profielen van maken naar eigen inzicht je een espresso maakt. Dat betekent dat je contact met de gast kan hou den. En verder heeft ie meer techno logie. Een normale machine levert heet water onder vaste druk. Negen bar, meestal, want dat hebben ze ooit in Italië bedacht. Deze Modbar heeft een variabele druk. Die kun je tijdens het maken van de espresso laten oplopen of dalen. Je krijgt daar door andere smaken uit dezelfde kof fieboon. Daar kun je profielen van maken naar eigen inzicht. Zo kun je eindeloos variëren, maar de machi ne heeft voor het gemak ook een aantal vastgelegde smaakprofielen. Het gaat heel ver." Kloet: „Er zit ook een usb-stick in. Kun je smaakprofielen delen met an dere barista's. Je koopt een raket, zei de importeur. Je weet nog niet hoe je ermee naar de maan vliegt. Maar het kan wel." Bonen, blends en bereidingswij zen. Koffie is wetenschap, erkent Wenneker en in zijn geval ook nog eens sport: „Allemaal waar. Maar koffie is ook sociaal. Gewoon even een praatje aan de bar met een lek ker bakkie erbij." Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl RENESSE Niet alleen wande laars, ook hardlopers kunnen zaterdag 10 september mee doen aan de J-Walk. „Steeds meer mensen gaan hardlopen en wij willen steeds meer lo pers", verklaart Nicolet de Rui ter de nieuwe opzet van de goe de doelentocht. De ooit spontaan voor - de in middels aan borstkanker overle den - vriendin Jolien Vis opge tuigde tocht beleeft dit jaar de achtste editie. En het vuur bij de organisatie brandt onver minderd door. „Zoals KWF het zegt: opgeven is geen optie." In de toekomst wordt wellicht ook met een fietsroute uitge breid. Alle sportieve goede doe len ten spijt, de J-Walk heeft bijzondere kanten. „Je loopt zo'n beetje de mooiste route, over de Kop van Schouwen." Behalve KWF Kankerbestrij ding wordt dit jaar zeehonden opvang A Seal gesteund. Info en inschrijving: j-walk.nl Een onderzoeksgebied met 74 meetpunten, onderzocht met wind waaiend vanuit 12 windrich tingen. En met een uur-voor-uur analyse gebaseerd op een tienjari ge meteorologische database. Niels Moonen van onderzoeksbu reau Peutz presenteerde gistera vond het windonderzoek voor de surfspot Brouwersdam, met veel plaatjes en cijfertjes. Boeiend, oordeelde raadslid Jos Hoeijmakers van Alert!. „Maar als raadslid wil ik vooral weten: is dit erg?". Dat oordeel is niet aan Peutz. Er ligt wel al een opdracht uit naar zowel de werkgroep - met daarin onder meer vertegenwoor digers van de surfers - als de initia tiefnemers van Brouwerseiland, zette Eric Caspers van de gemeen te Schouwen-Duiveland uiteen. Hun is gevraagd het windonder zoek te duiden in termen van 'ge bruik en ervaring'. „Mogelijk komt dat bij elkaar. Maar het kun nen ook twee visies blijken die niet bij elkaar kunnen worden ge bracht." Het windonderzoek is een complex onderzoek, vanwege het grote gebied waarin zowel windsnelheid als turbulentie zijn gemeten. De surfintensiteit in het onderzochte gebied viel buiten het onderzoek, maar vanuit de zaal klonk de vrees door dat er veel ruimte verloren gaat omdat al le surfers straks door de verande ringen op een kluitje in dezelfde hoek gaan zitten. Ook zeilers lieten van zich ho ren. „Bestaan wij niet als zeiler?". De bootjesmensen raken veel lig plaatsen kwijt in de Middelplaat- haven en voelen zich niet ge hoord. Er wordt nadrukkelijk wel aandacht aan zeilers besteed, rea geerde Frans van der Meer van na tuur- en recreatieschap Zuidweste lijke Delta. In de werkgroep is daarnaast watersportvereniging Hiswa vertegenwoordigd. Als niemand iets ziet mag het van ons juist gezien worden! donderdag 30 juni 2016 De espressomachine waarbij alle techniek onder de bar zit. Sander Kloet (links) van de nog te openen deli Roekoekoe in Zierikzee laat zich door barista Lex Wenneker de werking van espressomachine Modbar uitleggen, foto's dirk--jan gjeltema Meer smaken espresso door variable druk. Espressootje uit de raket Ton van den Nouweland Zierikzee Lex Wenneker, barista Esme Soesman Zierikzee Onze pruiken en haarwerken zijn te leveren in elke door u gewenste combinatie van kleur en model. Binnenhof 1 4421 BS Kapelle Tel: 0113-343237 www.haarsalongerrie.nl Erkend zorgverlener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67