Kabeltaks was opportunisme Kinderburgemeester verhuist misschien Wie bouwt het sterkste zandkasteel 2 ZEELAND Vreemde vogel OVERSCHOT VLISSINGEN HEEFT 1 Commentaar Een voor een hebben de Zeeuwse gemeenten de afgelopen ja ren de kabeltaks ingevoerd. Ze kregen hun begrotingen steeds moeilijker rond, onder meer omdat ze geen dividend ontvin gen op hun aandelen in het energiebedrijf Delta. Met een heffing op de kabels en leidingen van netwerkbedrijf Enduris en waterbedrijf Evides leek een deel van die gederfde inkomsten te kunnen worden gecompenseerd. Hulst ging er in 2014 toe over. Enduris en Evides kondigden aan dat ze de heffing zouden verhalen op de Zeeuwse huishoudens. Daarop besloten alle gemeenten het voorbeeld van Hulst te volgen, als het niet was om hun begroting rond te krijgen dan was het wel omdat ze hun inwoners niet wilden laten opdraaien voor een maatregel die in een buurgemeente was genomen. Dat was kortetermijndenken, want al bijna tien jaar dringt de Tweede Kamer aan op afschaffing van de kabeltaks. Nu minister Plas- terk dat echt van plan is, zit een aantal gemeenten met de brokken. Alleen Hulst mag de regeling tot 2027 afbouwen, de overige gemeen ten hebben de kabeltaks te laat ingevoerd. Voor Borsele, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Veere maakt het niet uit. Zij waren van plan hun inwoners te compenseren als de tarieven van Enduris en Evides zouden stijgen. Maar de overige gemeenten, die er hun be groting dit jaar mee sluitend dachten te krijgen, komen van een kou de kermis thuis. Ze zullen zelf meer belasting moeten heffen, of meer moeten bezuinigen. En iedere Zeeuw gaat nu toch meebetalen aan de kabeltaks in Hulst, al is het een gering bedrag. Wat nu gebeurt, is het gevolg van een gebrek aan solidariteit en op portunistisch begroten. De zachte heelmeesters moeten nu alsnog gaan snijden. Iedere Zeeuw gaat nu toch meebetalen aan de kabeltaks in Hulst Teamleider Josie Koens legt uit dat de 160 uur per jaar die ze nu aan de kinderburgemeester beste den, harder nodig zijn in de zorg. „We vragen ons sterk af of we nog veel aandacht moeten besteden aan de kinderburgemeester, als we zien hoeveel druk er op het so ciaal domein ligt", zegt ze. De teamleidster benadrukt dat ze nog niet direct met de kinder burgemeester wil stoppen. „We maken dit kalenderjaar af, maar we willen wel alvast kijken naar andere mogelijkheden." Koens hoopt dat scholen een grotere bijdrage willen leveren aan het project. Op dit moment is Noa Dekkers de kinderburgemees ter. „Het doel van deze functie is de kloof tussen kinderen en de ge meente te verkleinen. Noa is aan wezig bij verschillende activitei ten, maar met één kind bereiken we ons doel nog niet. Het zou daarom leuk zijn als er meer mee Het zou mooi zijn als scholen er meer aandacht willen besteden in de les wordt gedaan in de lessen." SM WO vraagt scholen hun mening. Daarna zal overleg met de ge meente plaatsvinden. De raad wil in ieder geval met de kinderburge meester doorgaan. Almanak In de ban van vogelgeluiden, spitst de Oostkapellenaar dage lijks zijn oren. Er kan geen beestje voorbij vliegen of hij weet wat het is. Tot een paar da gen geleden. „Kom even, ik hoor nu toch een vreemde vo gel", roept hij naar zijn vrouw. Ook zij heeft geen idee wat het is. Het geluid verplaatst zich ra zendsnel door de tuin. Plots wijst hij naar de hond, spelend met een piep-balletje en moet ineens denken aan de door Toon Hermans bedachte vogel. „Kijk, een Poelifinario!" Weg naar het strand leuker Nieuwe acteur in hoofdrol film Badweg krijgt geen voorrang Geavanceerde espressomachine Bianca en Arnold proberen al twee jaar hun appartement in Vlissingen te verkopen. Het ziet er keurig uit en de vraagprijs is minder dan een ton. Maar in de stad staan ruim 200 flats in dezelfde prijsklasse te koop. Het is 2007 als Arnold Barent- sen (32) op zoek gaat naar zijn eerste koopwoning. „De vooruit zichten op de woningmarkt wa ren positief. Ik wilde kapitaal op bouwen en ik kón iets kopen, dus waarom niet? In Oost-Sou burg en in Middelburg stonden weinig goedkope huizen te koop. Daarom ging ik naar Vlissingen." Het appartement aan de Hoge- weg 86A is op dat moment ide aal: het heeft een splinternieuwe keuken en badkamer, en een prachtig uitzicht op de stad. Bin nen drie maanden trekt Arnolds vriendin Bianca van Belzen (28) bij hem in. „Maar drie a vier jaar geleden begonnen we toch te denken aan een nieuw huis", ver telt Bianca. „We wilden meer ruimte, een tuin en waren toe aan een nieuwe stap." Ze vallen voor een nieuw bouwhuis in Oost-Souburg, het dorp waar ze allebei vandaan ko men. Dat willen ze niet laten schieten. Ze kopen het huis in ja nuari 2015, terwijl hun apparte ment nog niet verkocht is. „Dat was een gok", geeft Arnold toe. „We hebben nu een prachtig huis met tuin en mooie achter plaats. Ik heb er geen spijt van." Het appartement staat inmid dels twee jaar te koop. In die tijd hebben vier mensen interesse ge toond. „Het aanbod van apparte menten is gewoon te groot in Vlissingen", weet Arnold. „Bo vendien heb je voor 20.000 euro meer een eengezinswoning: het is voor starters aantrekkelijker om meteen die stap te maken." Het stel kan de dubbele hypo- theeklasten prima behappen, om dat Bianca inmiddels werk heeft als leerkracht in het basisonder wijs. Sinds enkele weken verhu ren ze het appartement. Bianca: „Dat is een last minder. Maar je blijft wel verantwoordelijk. We willen het appartement heel graag verkopen. Dan kunnen we ons leven verder opbouwen." VLISSINGEN Wie bouwt het sterkste zandkasteel van Zee land? Waterschap Scheldestro- men houdt maandag 4 juli de Battle of the Beach op het Nolle- strand in Vlissingen. Tweehonderd kinderen strij den tegen het water en tegen el kaar. Waterschapsbestuurder Bert de Smet geeft om 12.45 uur het startsein. Een uur lang wor den er zandkastelen gebouwd op het Nollestrand. Rond 14.30 uur wordt het winnende team be kendgemaakt. Tijdens de Battle bouwen kin deren uit groep 6 een zo sterk mogelijk zandkasteel. Het team dat het zandkasteel bouwt dat het langst blijft staan bij vloed, wint de wedstrijd. Als voorberei ding krijgen kinderen tijdens een gastles uitleg over de kracht van het water en de bescher ming hiertegen. De Battle of the Beach is een evenement dat dit jaar langs de hele Nederlandse kust plaats vindt: van Zeeland tot op de Wadden. In totaal zijn er zes batt les waarvan er vier op 4 juli plaatsvinden. donderdag 30 juni 2016 Welzijnsorganisatie SMWO Schouwen-Duiveland wil bekij ken of het mogelijk is de functie van kinderburgemeester ergens anders onder te brengen. Elodie Kint Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl RENESSE De Jan van Renesseweg gaat in september op de schop. De belangrijkste ver binding tussen het dorps- hart en het Noordzeestrand moet vooral leuker worden. De uitstraling van de weg wordt aangepakt. Op de route komen zitgelegenhe den, fietsenstallingen, toilet ten, sport- en speelelemen- ten. De metamorfose van saaie weg tot 'blikvanger' moet rond Pasen volgend jaar klaar zijn. ZIERIKZEE De Schouwse speelfilm De Bonte Vagebond krijgt met Mario van Dongen uit Zierik zee een nieuwe hoodrolspe- ler. Oosterlander Bert van der Werf zegde af omdat zijn werk veel drukker is ge worden, waardoor hij niet kon garanderen aanwezig te zijn bij alle draaidagen in oktober. Van Dongen was al gecast voor een kleinere rol. Grimeurs laten de twinti ger wat ouder lijken voor de rol van vagebond. NIEUW-HAAMSTEDE Het kruispunt van Badweg en Kloosterweg in Nieuw-Haamstede wordt een voorrangskruising. Dit gebeurt op verzoek van de inwoners. De Kloosterweg heeft meer voorrangskrui singen. Verkeer is dus ge wend voorrang te krijgen. De Badweg is echter nog een gewone kruising met voorrang van rechts. Er wordt ook te hard gereden omdat de 30km-zone kort voor de kruising begint. ZIERIKZEE Als eerste in Nederland krijgt de deli Roekoekoe in Zierikzee de Modbar gele verd. Dat is een espressoma chine die eruit ziet als een biertap. De barista gaat hier door niet langer schuil ach ter de espressokast. Deli Roekoekoe opent eind deze maand aan de Melkmarkt 11 in Zierikzee. 'Kopen van Cornelleke Blok en Theo Giele Vlissingen Het Vlissingse appartement van Bianca van Belzen en Arnold Bar- entsen staat al twee jaar te koop. foto ruben oreel Meer informatie: over loca ties, tijden en contactgegevens staat op battleofthebeach.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65