Muggenplaag voortaan te voorspellen met muggenradar 5 Rapport: omvallen hijskranen Alphen onvermijdelijk Het plaatsen van de Koningin Julianabrug in Alphen aan den Rijn op 3 augustus vorig jaar had niet goed kunnen gaan. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) in het onderzoeksrapport over het kraanongeluk bij deze werk zaamheden. De kranen die op pontons stonden, vielen om bij het neerleggen van het rijdek. Het ongeluk leidde tot een enor me ravage in het centrum. Een aantal woningen aan de oever van de Oude Rijn werd verplet terd. Door het ongeluk werden achttien woningen onbewoon baar. Er vielen geen gewonden. „De uitvoerende bedrijven heb ben de complexiteit van de werkzaamheden onderschat en geen enkele partij realiseerde zich dat het hijsen van het brug- deel risico's had voor de omge ving", stelt de OW. Ook is on voldoende stilgestaan bij het be lang van stabiliteit. „In het hijs plan werd geen rekening gehou den met een aantal factoren dat de stabiliteit beïnvloedt In de laatste versie van het hijs plan ontbrak een berekening." BOE! Facebook wint privacyzaak 'Parijs' niet haalbaar Plasterk geopereerd Veel helium ontdekt Vandaag nemen de F-16 piloten afscheid van kamp Snow City in Jordanië en brengen ze hun kis ten terug naar Volkel. Vrijwel zonder een schrammetje keren de vliegers met hun materieel huiswaarts. Op die ene keer na dan toen een IS-strijder erin slaagde een F-16 met zijn kalasjni- kov te raken. Maar dat mag eigen lijk geen naam hebben als je 2.100 missies hebt gevlogen en maar liefst 1.800 bommen hebt af gegooid, vindt vlieger Toon alias 'Kliko'. Dat de Nederlanders zo onge schonden uit de strijd komen, is volgens hem mede te danken aan het goede inlichtingenwerk van vooral de Amerikanen. „Zo wis ten we vooraf precies welk mate rieel IS gebruikte, met hoeveel mensen ze ergens zaten, en wel ke routes ze namen." Piloot Toon vloog tientallen missies boven Irak. Vernietigde olieopslagplaatsen, bunkers, schuilplaatsen van IS-strijders en hielp troepen op de grond met het forceren van een doorbraak op het slagveld. „En elke keer als ik op die rode knop drukte zat ik weer een minuut in spanning. Heb ik het goed gedaan? Doet het vliegtuig en het systeem wat het moet doen? Als dan de bom valt en ik heb alles volgens plan ver nietigd dan geeft dat zeker een kick." Zo spannend zal het de komen de maanden niet meer zijn. De vliegers hebben dringend rust no dig en moeten flink wat trai ningsuren inhalen. Het vliegen 5- met slecht weer is er bij ingescho ten. Noodprocedures kunnen wel een opfrisbeurt gebruiken. Ook de toestellen hebben een grondi ge opknapbeurt nodig. „Eigenlijk is dat onze enige zwakte geble ken", zegt commandant Johan van Deventer. „We kunnen het gewoon niet langer volhouden, ook al zouden we willen." Het herstel zal zeker een jaar duren. Sinds oktober 2014 vochten de Nederlanders mee in de strijd te gen IS. In die tijd is volgens De fensie niet alleen de opmars van IS in het Midden-Oosten gestuit. Het kalifaat is in Syrië met 20 pro cent teruggedrongen en in Irak met bijna de helft (45 procent). Na Engeland en Frankrijk was Ne derland volgens een groep onder zoeksjournalisten van Air- wars.org de vierde natie die de meeste aanvallen uitvoerde. En dat met maar zes toestellen ter plaatse. Commandant Johan van Deventer kan alleen maar trots zijn. Toch verliep mogelijk niet alles zo vlekkeloos aan het front. Het Openbaar Ministerie onderzoekt twee Nederlandse aanvallen waarbij mogelijk burgers slachtof fer zijn geworden. Het werpt een smet op de vele honderden mis sies die wél met succes zijn uitge voerd. Maar Van Deventer ziet de uitkomsten met vertrouwen tege moet. „Wij kunnen zeggen dat we er echt alles aan gedaan om deze missies zo goed mogelijk uit te voeren." Wageningen Universiteit en Buienradar.nl hebben samen een site opgezet die in kaart brengt hoe actief de stekende plaagbeest- jes zijn. Via muggenrader.nl kun nen mensen vanaf nu doorgeven hoeveel last ze hebben van mug gen. Buienradar combineert die data met actuele weergegevens en weersvoorspellingen. Zo komt Muggenradar.nl tot een vijfdaag se verwachting van de muggenac- tiviteit. Op termijn moet dat ook via een app te checken zijn. Het natte, warme weer van af gelopen weken was ideaal voor steekmuggen. Door de overvloe dige neerslag blijft veel regenwa ter staan. In die warme plassen leggen muskieten maar wat graag hun eitjes. In het Zuidoos ten van Brabant, dat werd geteis terd door extreme regen, vormen de zoemende krengen momen teel een ware plaag. „Het is echt heel erg", bezweert Laura van de VVV in Valkenswaard. „Als ik het een cijfer moest geven op een schaal van één tot tien, dan zou het zeker een acht of een negen zijn." Hele muggenzwermen vlie gen langs. In Valkenswaard wer den zelfs raadsvragen gesteld over het muggen-probleem. De neerslag in Nederland was in de maand juni nog nooit zo hoog, verklaart muggenexpert Willem Takken van de Wagenin gen Universiteit de overlast. „Als het dan ook nog zo warm is als bijvoorbeeld afgelopen donder dag, dan ontwikkelen muggen zich razendsnel." donderdag 30 juni 2016 DEN HAAG Zo' n 125.000 kinderen in Renkum speelden gisteren volop in de blubber op Internationale ModderDag. Door heel Nederland werden moddertaartjes gebakken, moddertorens gebouwd of werd geglibberd door de modder, foto marina popova BRUSSEL Facebook mag het internetge drag van niet-gebruikers die Facebookpagina's bezoeken in België blijven volgen. De Bel gische rechter heeft de Privacy- commissie in het ongelijk ge steld. Omdat Facebook gege vens uit Europa vanuit Ierland be heert, hebben de Belgische com missie en de Belgische rechter niets over het bedrijf te zeggen, oordeelde de rechtbank. Face book hield vol dat het gewraakte cookie nodig is om het sociale netwerk te beschermen tegen on der meer cybercriminelen. WAGENINGEN De op de klimaatcon ferentie van Parijs overeengekomen doelstelling om de temperatuur deze eeuw met niet meer dan 2 graden Celsius te laten stijgen, is met de huidige toe zeggingen onhaal baar. Dat zegt een in ternationale groep wetenschappers in Nature. De uitstoot neemt dankzij de plannen af, maar zal leiden tot een stijging van 2,6 tot 3,1 gra den in het jaar 2100. DEN HAAG Minister Plasterk (Bin nenlandse Zaken) wordt volgende week geopereerd we gens hartklachten. Hij wordt de hele zo mer vervangen door minister Blok (Wo nen). Het gaat om 're cent gebleken hart klachten'. 26 scholieren raakten giste ren verdwaald door laaghan gende bewolking in een berg achtig deel van Wales. De 15-jarigen werden na enkele uren getraceerd en gered. DODOMA De medische wereld is ingenomen met de ontdekking van een grote voorraad he lium in Tanzania. Het gas wordt onder meer gebruikt voor MRI-scanners, en geldt als onvervang baar. Helium wordt steeds schaarser. De prijs is de afgelopen vijftien jaar met 500 procent gestegen. Het gevonden veld is zo groot dat er 1,2 mil joen MRI-scanners mee kunnen worden gevuld. Ongedeerd maar uitgeput naar huis Nul verliezen aan Nederlandse zijde, maar wel enorme schade bij IS. Na 21 maanden bommen gooien in het Midden-Oosten kijkt de luchtmacht vol trots te rug op operatie 'Inherent Resol ve'. Al was het een ware uitput tingsslag en is er minimaal een jaar nodig voor herstel. Raymond Boere Volkel MttCUNH .NOE JP-0 fUEL R Wl-01L-Q3\33 Na 2.100 missies waarin 1.800 bommen zijn gegooid komen de F-16's terug uit Jordanië. Een Nederlandse F-16 vlak voor vertrek uit Jordanië, foto defensie Welke nachten kun je je slaap kamerraam maar beter dicht houden, als je niet wil wakker liggen van het gezoem van zo'n irritante mug? Dat is voortaan beter te checken op muggenra- dar.nl. Annemieke van Dongen Wageningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5