Fraai eerbetoon Jesse Owens Flongaarse Amélie tobt met dodelijke Japanse geest 7 Gouden mix van humor, actie en drama FINDING DORY andere tropische visjes. Nooit heeft Stanton overwogen om Dory gedurende haar zoektocht op de een of andere manier te genezen van haar handicap. „O nee, dat had haar karakter te veel aangetast. Dory is iemand die heel spontaan en im pulsief reageert, net als een kind. Ik zag geen enkele mogelijkheid om dat te veranderen zonder haar personage geweld aan te doen." Van grote invloed op Dory was de inbreng van Ellen DeGeneres die de stem van het tropische visje insprak. „Het is heel simpel: Ellen is Dory", zegt de regisseur onomwonden. „Als er in de dialogen iets niet lekker liep, dan was het de schuld van de scena rist, niet van Ellen. Zij voelde Dory perfect aan. Zij heeft Dory onvergete lijk gemaakt." De televisiepresentatrice nam de stem van Dory, die in vrijwel elke scène zit, op tijdens twaalf opname sessies. „En die duren minstens vier uur, dus dat was een stevige klus voor Ellen." Rumoer Net als bij eerdere animatiefilms van Disney en Pixar ontstond er rond Fin- ding Dory enig rumoer op internet toen de suggestie gewekt leek te wor den dat er een lesbisch stel in de film voorkomt. Stanton moet er wel een beetje om lachen. „De scène duurt heel kort. Het zijn twee vrouwen die zich over een kinderwagen met een octopus buigen. Het is nooit onze be doeling geweest om daar iets mee aan te geven. Ik heb geen geheime agenda. Het is misschien wel een te ken van deze tijd dat mensen daar opeens allerlei conclusies uit trekken. In Finding Dory komen ook twee mannelijke zeerobben voor die sa men op een rots leven. Daar heb ik niemand over gehoord." Stanton. „Je moet allerlei oplossingen bedenken. Als scenarist moet je er telkens voor zorgen dat Dory vriend jes in haar omgeving heeft die haar wel kunnen herinneren aan wat zich zojuist heeft afgespeeld. Het heeft ons heel wat hoofdbrekens gekost om dat zo logisch mogelijk in elkaar te passen. In dit geval was het scenario veel bewerkelijker dan de animatie techniek om alles in beeld te bren gen." Dory herinnert zich wel vaag za ken uit haar verleden, zoals haar ou ders die zij lang geleden uit het oog verloor. Vader en moeder Haar emotionele geheugen func tioneert op bepaalde momenten wel. Haar missie is om haar vader en moeder op te sporen. Onder weg krijgt zij hulp van onder meer een octopus, een dolfijn en Race Het heeft lang geduurd voordat Jesse Owens (1913^980), een van de grootste sporthelden aller tij den, de eerste speelfilm over zijn leven kreeg. Het drama rond zijn leven lag voor het oprapen: gedis crimineerd in eigen land, maar beschikkend over een ongelooflijk natuurtalent wist de zwarte Ame rikaanse atleet onder de ogen van Hitier op de arische Olympische Spelen van Berlijn in 1936 vier gouden medailles te winnen. Een dergelijke sportheld is een dankbaar onderwerp voor film producenten. Iedereen houdt van een underdog die tot een onver wachte winnaar uitgroeit. De film Race, een titel die op twee manie ren geïnterpreteerd kan worden, is een eerbetoon aan de wils kracht van Owens die veel hin dernissen moest overwinnen om op het hoogste podium te komen. Regisseur Stephan James heeft weinig hoeven toevoegen aan het leven van Owens. Wel ruimt hij tijd in voor zijn nazicollega Leni Riefenstahl (een bijrol van Carice van Houten) die de Spelen als re- gisseur vastlegde in haar docu mentaire Olympia. Met Race heeft Owens eindelijk de film gekregen die hij verdient. Zijn vertolker Stephan James speelt hem afgewogen, zowel lijd zaam als strijdbaar. Liza, The Fox-Fairy Eigenlijk is Liza, The Fox-Fairy de Hongaarse variant van de Franse filmhit Amélie. Maar dan wel met een scherper randje, aangezien dit surrealistische sprookje deels gaat over de dood, geestverschij ningen, demonen en wanhopige liefde. De wereldvreemde Liza is een huismus. Bijna letterlijk. Zij zorgt voor de weduwe van een Japanse ambassadeur en komt bijna niet de deur uit. Als de vrouw over lijdt mag de begindertiger Liza proeven van haar vrijheid. En zij krijgt te maken met een Japanse huisgeest die al haar potentiële minnaars de dood injaagt. Liza, The Fox-Fairy is tot op be paalde hoogte een originele film, hoewel er veel invloeden van recente Franse films, vooral van Jean-Pierre Jeunet AmélieDelica tessen), in te ontdekken zijn. Maar dat maakt de film niet minder de moeite waard. donderdag 30 juni 2016 ANIMATIE Regie: Andrew Stanton. Originele stemmen: Ellen DeGeneres, Albert Brooks en Ed O'Neill. Dory is lief, wanhopig, vindingrijk en vooral vergeetachtig. Maar het blauwe tropische visje dat in de animatiehit Finding Nemo (2003) een bijrol had, is in de eerste plaats innemend. Zij wordt door iedereen in de oce aan - van walvishaai tot dolfijn en octopus - aardig gevonden. Het is daarom volkomen terecht dat Dory in het vervolg op Fin- ding Nemo tot hoofdpersoon is gepromoveerd. Pixar heeft een nieuwe heldin ontdekt, die vooral in de originele versie - zeer geestig ingesproken door Ellen DeGeneres - het hart van de kijker raakt. Dory is dan ook een beetje zie lig, zoals de meeste animatiefi guren behoren te zijn. Zij heeft de hulp van haar onderwater vrienden hard nodig, want zij is op zoek naar haar ouders die zij als gevolg van haar slechte kor- tetermijngeheugen is kwijtge raakt. Over haar handicap wordt niet betuttelend gedaan. Integen deel: het is de bron van de beste grappen in Finding Dory. De gouden mix van drama, actie en humor is door Pixar weer perfect uitgewerkt, ledereen zwemt mee in de gevoelswereld van Dory tijdens de zoektocht naar haar familie, een beproefd thema in animatiefilms. Wie wil kan zelfs een parallel trekken met de vluchtelingen problematiek - gevangen soort genoten van Dory worden in vrachtwagens afgevoerd - maar die insteek mag niemand af schrikken. Finding Dory is spet terend topvermaak vol verbluf fende animatie met een onge kende kleurenpracht. A.Z. Dory gaat op zoek naar haar vader en moeder en krijgt van alle kanten hulp. FOTO DISNEY/PIXAR SPORTDRAMA Regie: Stephen Hopkins. Hoofd rollen: Stephan James, Jeremy Irons en Carice van Houten. Stephan James zet alles op alles als topatleet Jesse Owens. -A.Z. DRAMA Regie: Karoly Ujl Mészaros. Hoofdrol: Mónika Balsai. - A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59