effeweg.nl 'Annuleren vakantie kost 700 euro, maar mijn leven is me meer waard' ér#, hm/I 4 NI AANSLAG TURKIJE P IS verliest veel terrein op het slagveld. Volgens experts is dat de reden voor het groeiende aantal aanslagen. 7,8'. M W* Hoe wrang het ook klinkt: de zelfmoord aanslagen van Islami tische Staat (IS) op het vliegveld van Istanboel zijn geen bewijs van kracht van de terreurorganisatie, maar juist een teken van zwakte. IS staat op het slagveld met de rug tegen de muur en slaat daarom wild om zich heen als 'een dier in het nauw'. Dat zegt de Amerikaan se terrorisme-expert Robert Pape. Alleen al de afgelopen weken was er een tiental grote zelfmoordaan slagen in onder meer Jordanië, Sy rië, Irak en Jemen. Volgens Pape is dat het ant woord van IS op grote verliezen in Irak (de stad Falluja is na twee jaar IS-bestuur gevallen), Syrië (waar het leger van president al-Assad bezig is met de omsinge ling van Raqqa, de hoofdstad van het kalifaat) en ook Libië (waar al weken zeer hevig wordt gevoch ten om het IS-bolwerk Sirte). Aanslagen die door derden zijn uitgevoerd laat IS zich daarbij graag aanleunen. „Zo lijkt het of er een wereldwijd netwerk is, dat draagt bij aan de verdere versprei ding van angst. En het draagt bij aan de mythe van IS: ze lijken zo groter dan ze zijn", zei de Neder landse terrorismeonderzoeker Daan Weggemans van de Universi teit van Leiden daarover. De verdedigers van Falluja had den zich in het centrum van de stad genesteld als (sluip) schutters en bliezen zichzelf op toen de vij and vlakbij was. Iets dergelijks ge beurde dinsdagavond op het vlieg veld van Istanboel en daarvoor in theater Bataclan in Parijs. Met dit verschil dat de vijand hier geen militairen maar ongewapende bur gers waren. Specialist Pape concludeerde na Zaventem al dat de zelfmoordter- reur van IS geen religieuze missie dient maar past in een cynische militaire strategie. IS valt niet toe vallig Turkije, Frankrijk of België aan. Samen met de VS en Rusland voeren deze landen oorlog tegen het kalifaat. IS hoopt dat de vijand inbindt door blinde gruwelaansla gen op kwetsbare steden en vlieg velden. Anonieme militaire bronnen in Washington meldden gisteren in de New York Times dat er op het 'dark web' al een tijdje verhoogde en gecodeerde propaganda van IS aan de gang was. Die zou sympa thisanten moeten aanzetten tot nog meer aanslagen buiten het ka lifaat 'om de aandacht af te leiden van de verliezen aan het front'. Daarbij hoopt IS zo ook westerse angst en haat tegen moslims aan te wakkeren, wat tot represailles kan leiden die weer een volgende lichting jihadisten kan mobilise ren. Maar bovenal hoopt IS een fac- GEEN NEDERLANDERS tor van belang te blijven voor toe komstige onderhandelingen, ook als het territorium krimpt. De huidige golf aanslagen was voorzien en zelfs aangekondigd door IS. Nog steeds houden Fran se veiligheidsexperts hun hart vast voor aanslagen tijdens het EK voetbal. Patrick Calvar, de direc teur van de Franse buitenlandse veiligheidsdienst DGSE, gaat nog verder. Hij voorziet een scenario met een serie grote aanslagen die zelfs een 'burgeroorlog' kunnen uitlokken wanneer paniek groe pen burgers grijpt en buurten zichzelf gaan 'verdedigen', omdat ze de autoriteiten niet vertrou wen. Een veeg teken is dat het le dental van een grote Parijse schiet- club het laatste jaar is verdubbeld. Volgens Frans parlementslid Ma- lek Boutih is de situatie lang niet zo explosief als 'sommige specialis ten willen doen geloven'. In een Franse krant zegt hij: „Niet de be volking maar de terroristen vor men het grootste gevaar." ro www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 i® De twee zagen dinsdagavond op tv de vreselijke beelden van de luchthaven waar ze in augustus zouden landen en vertrekken. „Nu komt het zó dichtbij. Sinds we in februari onze stedentrip boekten zijn er meer aanslagen geweest, maar we zeiden steeds tegen iedereen en tegen onszelf: we laten ons niet kennen, wat is de kans dat er nóg iets gebeurt? Dit was de druppel. We hebben geen zin in een vakantie waarop we heel de tijd angstig om ons heen moeten kijken. Vakantie is om te ontspannen." Volgens de reisorganisaties staat de telefoon niet roodgloeiend met mensen die willen annuleren of omboe- ken. Nederlanders zijn nuchter, stellen zij. „Dit kan overal gebeu ren, kijk maar naar Brussel", zegt Simone van der Pol van TUI. Uit een online poll van deze krant blijkt echter dat 60 procent van de 4.800 mensen die een reis naar Türkije hebben geboekt wil annuleren, ook al kost het geld. „Wij zijn zo'n 700 euro kwijt, maar mijn leven is me meer waard", zegt Aalbers. De annule ringsverzekering betaalt niet om dat er geen negatief reisadvies voor Turkije is. Reisorganisaties als TUI en Corendon zeggen dat de boekingen naar Turkije nét weer iets toenamen. Ze verwach ten dat de vraag nu weer instort. Nederlandse turners (waaron der Yuri van Gelder) hebben een toernooi in het Turkse Mersin af gezegd na de aanslag. Marina Aalbers denkt nu aan een reisje naar het veiliger Zwit serland. donderdag 30 juni 2016 Bob van Huët Rotterdam/lstanboel Het aantal doden door de zelf moordaanslag op de grootste luchthaven van Istanboel, is giste ren opgelopen tot 41, er vielen zo'n 240 gewonden. Er zijn geen Nederlanders on der de gewonden, zo bevestigt het Nederlandse consulaat na bezoek aan veel ziekenhuizen. Het overgrote deel van de do den was Turks. Om hen en alle andere slachtoffers te eren en te gedenken, kondigde premier Bi- nali Yildirim een dag van nationa le rouw af. Het luchtverkeer naar vlieg veld Atatürk kwam gisteroch tend tegen 6.00 uur alweer op gang. Achter een afzetting wa ren rechercheurs ondertussen nog druk bezig om bewijsmateri aal veilig te stellen. Extra agenten stonden alleen bij overheidsgebouwen en bij me trohaltes en aanlegsteigers van veerboten. Familieleden bij de begrafenis van de 28-jarige Gulsen Bahadir, één van de 41 dodelijke slachtof fers van de aanslag, fotoap Accommodatie .mHaaMaaaja beoordeling I Consumpties tussen 17:00 en 22:00 uur GRATIS in uw hotel in Zeil am See! De veelzijdige natuur in Zeil am See is de perfecte omgeving voor een onvergetelijke vakantie. Speciaal voor het najaar bieden wij u een gezellige all-indusive busreis aan voor een wel heel scherpe prijs. Uw ervaren chauffeur laat u de mooiste plekjes zien als de Krimmler watervallen, Salzburg en het gezellige kirchberg. Het letterlijke hoogtepunt is natuurlijk de GroRglockner! 8/10 daagse busreis Vertrek in aug, sep, okt en nov Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Nederlanders die een vakantie naar Turkije hebben geboekt, kijken met angst en beven naar hun tickets na wéér nieuwe aan slagen. „Wij hebben meteen ge annuleerd", zeggen Marina Aal- bers en haar man Hans uit Amersfoort. Ton Voermans Amersfoort IS slaat terug als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4