Een woste voe St. Clara ZEELAND 13 BRIEVEN Ik ben fan van columnist Özcan Akyol. Zijn column 'Waanzin' (18 juni) naar aan leiding van de moord op de Britse politica Jo Cox is een voorbeeld van zijn vermogen tot heldere politieke en maat schappelijke analyses met ge vaar voor eigen leven. Hij gaat in op de digitale gekte en de onbeheersbaarheid er van. Criminaliteit, gods dienstwaanzin en individue le gekte nemen onrustbarend toe en worden digitaal en anoniem uitgebuit. Natuurlijk: onze democratie, gebaseerd op vrijheid van me ningsuiting, is aan vernieu wing toe. 'Ik zeg wat ik denk en ik doe wat ik zeg', was een mooie oneliner van Pim Fortuyn en is nog steeds po pulair bij extreemrechtse po litici. Maar waar zijn de gren zen van fatsoen en respect voor elkaar? Zijn we net als bijna een eeuw geleden weer op weg naar alleenheersers, die én de wetgevende macht én de uitvoerende macht én de rechterlijke macht bepalen? Ik ben bang van wel. De vluchtelingencrisis heeft Nederland ten dele zelf ver oorzaakt. Door mee te doen aan het ten val brengen van Saddam Hussein kon IS zich vestigen. Zou u niet vluchten uit zo'n gebied? Wij hebben mensen in ellende gebracht en hoe handelen wij: 'teleur- gestelde vluchteling wil te rug (17 juni)'. Weliswaar niet naar geboorteland Syrië, maar naar een buurland. Nog veel meer rotgebieden zijn er in de wereld om te le ven zoals Eritrea. Bestaat het begrip vluchteling nog wel behalve in de mond of op pa pier, ik wil daden. Ben erg te leurgesteld in mijn eigen Vlis singen. Slechts voor 300 asiel zoekers is plaats terwijl er plek zat is in het Schelde- kwartier, P. Rooseveltlaan en Koudekerkseweg om wonin gen te bouwen voor bijvoor beeld erkende vluchtelingen. Het gaat om waardevolle mensen net als u, die aan on ze samenleving kunnen bij dragen. Hoge windmolens bouwen zichzelf (16 juni). Wat deze zeer hoge zelfbouwwindmo- lens beslist niet doen is dat óók zij geen C02 besparen! Wel zal het lawaai harder én verder over de omgeving ver spreid worden. Jammer. Ik dacht dat ze speciaal voor C02 besparing werden neerge zet! Dat hogere windmolens misschien nóg méér produc tie draaien is geen garantie voor een economische mééropbrengst. Het subsidie- graaien zal zeker niet minder worden. Wel zullen deze windmolens nog meer dood en verderf zaaien onder kin deren in enkele Chinese dor pen door het chemisch win nen van dynamogrondstof fen. Is deze massa kinderen minder belangrijk dan het creëren van iets meer duurza- me(?) energie via grotere windmolens van zo'n 300 me ter? Conclusie: de utopie van het ultra 'groene leger' en de subsidiegraaiers blijkt over kinderlijkjes te gaan! achtjesan bin me an ve- kantie toe. Mocht je van plan weze om thuus te bluven dan 'k een tip I voe je. Goed om j'n ei gen lekker thuus te vermaeken. Je ei wè een computer noadig, wan je mó op internet kunne kieke. Misschien ei je wè es ehoare van P.J.Meertens. Meertens (1899 -1985) was een Middelburger en een belang- riek taal- en letterkundige. Die was oprichter van het bureau voe dialec tologie, volkskunde etc. Dat eêt ok naè um: het Meertensinstituut in Amsterdam. Daè ka je ontiegelijk vee vinde over van vanaolles en nog wat: dialec ten, naemen, volksverhalen, liedjes, bedevaertsplekken en beschermheili gen enz. En in aol die 'banken' mie gegevens ka je dus vrieëlijk rondneu- ze. Het gaèt in aolle banken om du- zende en duzende vèzen, verhalen en andere gegevens. Onuutputtelijk, zeker goed voe veertien daegen lank snuffelplezier. Ik kwam 'r op toen a 'k een middel tje zocht tegen roos in m'n aer. In de beschermheiligenbank vond ik a je dan naè Yese kon gae om in de kerke St. Marcoen an te roepen en dan was je 'r vanaf. Daè staè nie bie of a dat nog aoltied geldt, mae te proberen is 't. Je pakt de fiets en probeert het is uut. Moai weer is dan wè belangriek, mae daè e je dan St. Clara voe. Vroe ger zeie ze a je goed weer wil op bevoorbeeld je bruloft, dan most je een woste stiere naè St. Clara. Je brocht of stierd'n dan een lekkere woste naè 't kloaster van de Claris sen. Volgens de 'bank' wier St. Clara op vee plekken in de provincie vereêrd. In Aardenburg bevoorbeeld, mae in Axel zurgd'n Sint Catharina voe goed weer. In Lamswaerde wier de Heilige Cornelius anbede deur mensen die a problemen ao mie d'r guus omda ze de stupen ao. In Ein- tjeszand zurgd'n de H. Anthonis-Abt da je verke het jaer goed deurkwam. Streektaal In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Engel Rein houdt in het Beve- lands. Beluister de gespro ken rubriek op www.pzc.nl/ streektaal. De mensen gienge d'r zelfs voe van Kwaedamme naè Eintjeszand. 'k Dienke nie a j'r nog terecht kan, wan de kerke is noe gewijd an St. Blasius. De Blasiuszegen is nog ac tueel. Die bescherm je tegen keel- piene. Vadder ka je nog es kieke wat voe bedevaertsplekken d'r were in de provincie. Ik kwam terecht'n in Dreischor. St. Adrianus wier daè vereêrd. De bank vermeldt dat er minstens onderd jaer bedevaerten ondernomen bin naè Adriaan. Op 19 oktober 1498 veroordeêld'n het gerecht van Zierikzeê Scoen Corne- lis de soutdrager en Lievine, z'n vrouwe, wegens schelden, toet het ondernemen van een bedevaert: Scoen naè St. Adriaan in Geraards- bergen (B) en Lievine naè St. Adriaan in Dreischor. Op 19 decem ber 1505 wier, eveneêns te Zierikzeê, Eliaen Clais, vanwege het zonder de vereiste toestem ming vervoere van graen naè de meule, veroordeêld toet het onder nemen van een bedevaert naè Dreischor. Bij terugkeêr most 'n kunne bewieze a t'n d'r ewist ao op straffe van het afkappen van een duum. Ok Oast-Souburg was oait een bedevaertsoord. In 1566 brochte beeldensturmers onder anvoering van de schout en z'n vrouwe ernsti ge vernielingen an in de kerke. Ze aelden het beeld van Maria naè be- nee en sloege het in stikken. Een Spaansgezinde rechtbanke in Mid delburg veroordeêld'n het echtpaer toet de strop. Ulder dienstmeisje, dat a d'r eigen ok nie onbetuugd elaeten ao, wier veroordeêld toet het meelópe in een processie in een lijngewaad, een soort baelje- zak, en het offere van een penning en een kaese aan O.L. Vrouw van den Polder. Dat za in Vrouwenpol der ewist Neuze in deze gegevens brieng je in ieder geval op aollerlei ideeën en je daegen bin evuld voe a je fiets uut de schure ehaelen eit. donderdag 30 juni 2016 U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Jo Cox Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Vluchtelingen A De man en twee kinderen van de vermoorde politica Jo Cox wonen een herdenking bij. foto getty images Willem Osterman De Kempenaerst 2, Vlissingen Windmolens Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haam- stede Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45