l V6r 29 TOUR DE FRANCE Soms best wel saai, hè, dat EK voetbal? Gelukkig wordt er vanaf zaterdag weer gefietst in Frankrijk. Tien redenen waarom de Tour de France uw sportzomer gaat redden. Sprinter Bouhanni kan niet starten in Tour na knokpartij \A De Tour in wit-zwart Allereerst en niet geheel onbe langrijk; de Tour de France vol trekt zich mét inbreng uit ons klei ne kikkerlandje. We hoeven voor de oranje invalshoek niet gekun steld op zoek naar een Brabantse koerscommissaris of dat ene be drijf uit Deurne dat toevallig het finishdorp bouwt. Juichen voor de Belgen hoeft u ook niet. We sturen zelf gewoon twee Nederlandse ploegen. Die ene schijnt tegenwoordig meer Duits te zijn. Maar zolang de kop man nog Tom heet en net zo zacht Limburgs lult als de zanger van Rowwen Hèze, tellen we die nog lekker mee. Een Amerikaanse ploeg vertrouwt op een Groningse topklimmer. De bergluitenant van de grootste Tourfavoriet ontvangt z'n post gewoon in Blitterswijck. Ja, zelfs de ploegleiders van de twee grote favorieten hebben een Nederlands rijbewijs. Wielersupporters die de avond voor de bergrit naar Bagnères-de-Luchon het histori sche centrum van startplaats Pau kort en klein slaan? Die gekkig heid tref je niet aan in het wielren nen. Waar de gemiddelde die-hard fan tegen de 6o loopt, in een grijze camper rijdt en in de zelfde bodywarmer als z'n vrouw zittend op een viskrukje op de ren ners wacht. Hooguit dat het pelo ton geplaagd wordt door zo'n maf fe meelopende Borat look-a-like. Veel spannender wordt het niet. De vedette van de sport die zo teleurstelt zoals Zlatan Ibramihovic op het EK, dat kan in de Tour bijna niet. Peter Sagan (foto rechts) is een garan tie voor spektakel. Altijd. Overal. Reken op whee- lies, oneliners in steen- kolenengels, kneepjes in welgevormde ronde miss-billen en duik vluchten van de bergen alsof hij een slechtvalk met een fietsdiploma is. Rustdagen na 90 minuten voetballen? Bij het fietsen zijn ze daar niet zo van. De been tjes moeten blijven draaien. Tij dens de 21 koersdagen wordt er slechts twee keer gerust. Op een Het mag weer, een maand lang lullen alsof u zelf ge koerst heeft. Wielrennen heeft z'n eigen woordenboek en die vocabu laire maakt de volger zich met de dag meer eigen. Staan er bij de kas sa van de Albert Heijn straks drie wachtenden voor u, dan staat u in de 'verkeerde waaier'. Wilt uw vrouw naar die romantische bio scoopfilm, dan antwoordt u na twee weken Tour dat u geen 'goes ting' heeft. Leuk, dat EK voetbal in het mooiste land van Europa. Maar meer dan een grasmat zien we niet. Alleen bij de duels in het Stade Bollaert-Delelis krijgt u door de open hoeken een kleine indruk van Lens, niet bepaald de mooiste stad van Frankrijk. Nee, dan de Tour. Een jaloersmakend mooie ansichtkaart die drie we ken blijft veranderen. De zaterdag- rit is direct al een pareltje met de start voor het sprookjesachtige Mont Saint-Michel. Stel nou dat u vakantie heeft vanaf half juli en Bau- ke Mollema doet het geweldig. Stel dat u de neiging moet onder drukken om 'm zelf die berg op te schreeuwen in de Alpen, want die vakantie naar Bali in augustus kost al meer dan genoeg. Over weeg dat plan dan toch nog eens. U betaalt alleen de tol en de benzi ne naar Morzine en die tien vier kante meter gras op camping La Grange Au Frêne. Met je neus op het peloton staan op de Col de la Colombière kost je niks. Nakkes. Nada. Kom daar eens om bij het voetbal. I V_y Ja, ook in 2016 klopt het cliché weer. Pa rijs is nog liefst 3535 kilo meter fietsen. Maar wie op z'n zadel blijft zitten en dagelijks de tijdslimiet haalt, geraakt er. Dat uitgebluste, gehaven de en grotendeels gedemo raliseerde pak renners dat uiteindelijk dan toch met een lach de Champs Élysées in de Franse hoofd stad opdraait, dat is ook de schoonheid van de Tour. Daar, op die majestueuze boulevard, voelt het hele pe loton zich een beetje win naar. tien over vijf de barbecue aan. Oude voetbalcracks als Wil lem van Hanegem, Ruud Gullit en Marco van Basten ziet u nog wekelijks op tv. Wielervedet- tes leven alleen in juli. Neem een ex-renner als Henk Lubberding. Die houdt van augustus tot en met juni een winterslaap, maar is de komende weken niet van de ra dio te slaan. En reken maar dat u ook hardrijder Jelle Nijdam (foto) weer eens te zien krijgt, 25 jaar na zijn zesde en laatste ritzege in Va lenciennes. Werk de komende week gerust door tot een uur of vier. Om half vijf je tv aanzetten tijdens die vlakke ritjes is vroeg zat. Als het mee zit, pik je nog een spectaculaire crash mee (geef maar toe: ook daarom kijkt u) en daarna de massasprint. Kan om maandag in Andorra en een dinsdag in Bern. Onmenselijk, vindt u? Ach, zo deden ze dat 100 jaar terug al, dus nu nog steeds. Welkom in de wielersport. donderdag 30 juni 2016 Sprinter Nacer Bouhanni doet niet mee aan de Tour. De Frans man van Cofidis meldde zich af met een handblessure. Hij liep die kwetsuur dit weekeinde op. Bouhanni (25) werd in een hotel uit zijn slaap gehouden door luidruchtige mannen, en gaf één van hen een rake klap. Daarbij liep hij een wond op die moest worden gehecht. De blessure blijkt nu zo ernstig dat hij niet fit is voor de Tour. De plaats van de Bouhanni wordt ingenomen door klimmer Nicolas Edet. Een speciaal ontworpen shirt moet bij Giant-Alpecin een nieuwe start symboliseren. Maanden na een flink trainingsongeval is iedereen weer klaar voor een volgend hoofdstuk. CGIAIVT Tour de France stuurt u wél elke dag een ansichtkaart) e Arjan Schouten Mont Saint-Michel We doen mee! 2 Hooligans? Quoi? 3Sagan. Superman. 4 Actie, actie, actie 7Wielerjargon 8 Vive la France 90ui, c'est gratuit Parijs is nog Chris Froome tijdens een tijdrit in de Tour van 2013, bij Mont Saint-Michel, foto cor vos 6 Uit de oude doos 5 Sprints

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29