V Ut G i V 26 EURD2016 SJOERD MOSSOU N, X Eden Hazard keert vandaag 'huiswaarts' om België naar de halve finale te schieten. Deze krant trok alvast naar Lille om te zien hoe groot de aanvaller in de stad is. EK VOETBAL Poolse druk op 'Lewa' VANDAAG En route Of het klopt dat de bondscoach van IJsland ook tandarts is, wil een Spaanse journalist weten. De pers conferentie in Annecy is een kwartiertje be zig, maar daar is-ie, retteketet: de tandarts- vraag. „Ja", zegt Heimir Hallgrimsson nog maar een keertje, half lachend, half zuch tend. „Dat klopt inderdaad. Op Heimaey, een eilandje voor de kust van IJsland, heb ik inderdaad een tandartspraktijk." Onder IJslandse journalisten is het inmid dels een gimmick geworden. Waar ze ook komen in Frankrijk, of welke buitenlandse journalist er ook belt dezer dagen, overal klinkt de onvermijdelijke tandartsvraag. Het sprookje van IJsland is zo mooi en vertederend, dat de hele wereld er het fijne van wil weten, het liefst verpakt in schatti ge anekdotes en behapbare clichés. Het cli ché van gletsjers en vulkanen. Het cliché van een bondscoach die tevens tandarts is. Het cliché van houthakkers, vissers en wal visjagers. IJsland leent zich daar vrij goed voor. Zo goed, dat de IJslandse schrij ver Dagur Hjartarson de ze week allemaal absur de weetjes begon te twitteren over het IJs landse voetbal. In de meeste gevallen met een stockfoto erbij, bij voorbeeld van een klein hutje in de bergen. „Dit is de plek waar het allemaal begon: het voormalige kantoor van de IJslandse voetbal bond", schreef Hjartar son er dan bij. Of bij een foto van een volle dig ingesneeuwd, verlaten tankstation: „Hier werkt spits Bödvarsson in de winter." En zo ging Hjartarson vrolijk door, strooi end met de meest krankzinnige feitjes. Dat zeven spelers in de selectie van IJsland in de avonduren een boerderij bestieren. Dat IJsland het enige land ter wereld is waar de president (Alfür Jónsson) tevens een semi- professioneel voetballer is. Of bij een foto van een oude man met een riek: „Dit is Ola- fur Gudmundsson, bondscoach van IJsland sinds 1950, tot zijn dood in 1996." De grap was: de halve wereld geloofde het. Zo stapelverliefd zijn we blijkbaar op het wonder van IJsland, dat de quasi-feitjes van Hjartarson al snel overal opdoken, tot in allerlei serieuze kranten aan toe. Alleen dat de bondscoach ook een partti me-tandarts is, dat is weer wél waar, maar misschien gelooft u dat niet meer. Daar is-ie, retteketet: de vraag of IJslands coach ook tandarts is are Wilmots, de zo geplaagde bonds coach van België, heeft voor de ver andering zelf eens een vraag. „Weet jij waarom Ha zard zo goed speelde tegen Honga rije?", vraagt hij aan de pers. Het antwoord laat zich natuurlijk ra den, maar de 47-jarige Waal neemt het direct voor zijn reke ning. „Eden wilde terug naar Lil le, dat was toch duidelijk?" De liefde tussen Hazard en Lille blijkt wederzijds als we het Place du Général de Gaulle in hartje Lil le opwandelen. We zijn de Rode Duivels, die vanochtend nog in Bordeaux trainen omdat in Lille de nieuwe grasmat gespaard dient te worden, vooruit gereisd naar Lille. Of zoals de Vlamingen zeg gen: Rijsel. Op steenworp afstand van Bel gië zijn ze de 25-jarige dribbelaar nooit vergeten. „Roi Hazard", zegt Jean-Luc lachend, een Fransman die werkt in Lille. Koning Hazard zit in zijn hart. „Hij heeft de club hier groot gemaakt. En vrijdag maakt hij de Belgen groot door Wales te verslaan. In de finale op ro juli is Frankrijk aan de beurt, let maar op." De eerste stap van dat droomsce- nario moet worden gezet in het Stade Pierre Mauroy, waar Lille OSC sinds 2012 haar thuiswedstrij den afwerkt. „Toen dat stadion er kwam, was ik al weg bij de club", zegt Hazard. „Ik heb er nog nooit gespeeld. Maar de stad Lille ken ik uiteraard goed. Het vooruitzicht donderdag 30 juni 2016 FRANCE @sjoerdmossou Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Deel 17: Annecy. Kwartfinale: Polen - Portugal Speelstad: Marseille Scheidsrech ter: Felix Brych (Duitsland) Historie: 10x eerder ge speeld, 3x winst Polen, 4x winst Portugal. Doelsaldo: 9-13. I Portugal won dit EK geen van zijn vier duels in re guliere speeltijd. Na drie gelijke spelen in de pou le, tegen IJsland (1-1), Oostenrijk (0-0) en Honga rije (3-3) was te gen Kroatië een verlenging nodig (0-1) om de kwartfinales te bereiken. Gemid deld percentage balbezit: 56% Voor de Polen geldt dat ze gemiddeld de bal minder lang in het bezit hebben dan hun tegenstander. Navier duels slechts 45%. Van de 55 Poolse schoten waren er overi gens slechts 12 op het vijandelij ke doel. Polen maakte pas drie treffers. ■E o a 'Le Petit Beige' komt thuis in Lille Mikos Gouka Lille De Pool Robert Lewan- dowski, met dertien tref fers topscorer van de EK-kwalificatie, wacht in Frankrijk nog altijd op zijn eerste goal. „Wat is er mis met hem?", vragen de Pool se media zich af vlak voor de kwartfinale van vandaag tegen Portugal. Zelf maakt de 27-jarige topspits zich minder zorgen. „Ik moet geduld hebben. Dat wordt hopelijk vanzelf beloond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26