fpd BUREAUSTOELEN echt leder r 15 Anniek van den Brand Vanaf haar fiets kijkt ze naar hem op. Ik denk vertrouwen te zien, trots en bewonde Bezorgdheid over opvang blijft groot Een meerderheid van de Nederlanders wil dat er niet meer vluchtelingen worden opgenomen, blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau Exclusieve aanbieding voor u als lezer! Op weg van werk naar huis fietst er een man voor me. Hij draagt een legergroene broek, model afrits, met daarboven een verschoten T-shirt. Hij heeft wandelschoe nen aan - stoere stappers voor mannen die zich aan mode niets gelegen laten liggen. Zijn blonde haar is naar achter gekamd, bo venop wordt het al dunner. Ik schat hem eind 30. Naast hem rijdt een meisje van een jaar of 11; zijn dochter, met fietstassen en een rugzakje. Als hij af en toe van opzij naar haar kijkt, vormt zijn mond een vage glimlach. Zij ziet hem niet, ze houdt haar ogen strak op de weg, ze heeft al haar kracht nodig om de net iets te grote fiets in bedwang te houden. Als het duo een andere fietser wil passeren op het smal le fietspad, geeft de vader zijn dochter een stevige, doordachte zet vooruit. Daarna trapt hij wat harder om weer naast haar uit te komen. Als zijn hand neerdaalt op haar schouder, kan ze haar concentra tie even laten gaan. Vanaf haar kleinere fiets kijkt ze naar hem op. Ik denk vertrouwen te zien, bewondering, trots. Maar omdat het nu zijn beurt is om op te let ten, kruisen hun blikken nooit. Of ik van mijn vader heb gehou den, vroeg laatst een vriend. Te gen de klippen op, zei ik zonder nadenken. „Maar ik weet niet of hij dat ooit heeft geweten." Andersom kon ik ook lange tijd niet zien dat mijn vader van mij hield. Dat hij, als zoon uit een middenstandersgezin met acht kinderen en weinig midde len, zichzelf de dure eed had ge zworen dat het zijn kinderen aan niets zou ontbreken, en dat hij daarom dag en nacht werkte in zijn bakkerij. Dat dat liefde was. Als tiener vond ik dat hij te weinig tijd nam om naar me te luisteren, als twintiger verweet ik hem in stilte dat hij niet naar mijn diploma-uitreiking kwam omdat hij de zaak niet in de steek wilde laten. Ik zag hem in zijn witte overall in de bakkerij staan, ik zag hem in zijn pak ver trekken naar de kerk en daarna in zijn wielrennerskleren op zijn racefiets stappen. Dat hij van een andere genera tie was en daarom mijn taal niet sprak, dat ik ook vroeger d kunnen opstaan, dat ik bij em in de buurt had kunnen 1 blijven tijdens zijn werk in ie bakkerij, dat ik had kun nen meefietsen - het duur de nog jaren voordat ik dat zag. Ik begrijp mijn vader wel, nu. Ook ik vind mijn werk belangrijk, ook ik ben niet op alle festiviteiten van mijn kinderen, als ze te gen me praten ben ik met mijn hoofd vaak er gens anders. „Luister je eigenlijk wel, mam? Mam!" En sinds een paar jaar pak ik op zondagoch tend graag mijn race fiets. Morgen is het der tien jaar geleden dat hij overleed. Tijdens het wielrennen draag ik zijn oude helm. Al trap pend voel ik soms een stevige, doordachte zet vooruit. Als de wind door mijn spaken suist, kan ik hem bijna horen. Veel Nederlanders vinden het on rechtvaardig als asielzoekers geld en huizen krijgen, terwijl andere kwetsbare groepen niet worden geholpen. Dat staat in het tweede kwartaalbericht van het SCP dat vandaag verschijnt. In het Continue Onderzoek Bur gerperspectieven peilt het SCP de stemming in Nederland over poli tieke en maatschappelijke kwes ties. De bezorgdheid onder de bevol king over de komst en de opvang van vluchtelingen blijft groot. Im migratie en integratie is voor het derde kwartaal op rij het meest ge noemde maatschappelijke pro bleem. Van de ondervraagden noemt 56 procent dit thema spon taan als gevraagd wordt naar de belangrijkste problemen in Neder land. De meningen over vluchtelin gen zijn sterk verdeeld. Er zijn fel le voor- en tegenstanders van de opvang van asielzoekers. Ook is er een middengroep die neutraal is, twijfelt, of het eigenlijk niet goed weet. 56 procent van de Nederlanders vindt dat er niet meer vluchtelin gen moeten worden opgenomen. 63 procent denkt dat onder asiel aanvragers in Nederland veel eco nomische vluchtelingen zijn. Mensen die zich zorgen maken, zijn ongerust over de grote aantal len en over de grote culturele ver schillen, blijkt uit het onderzoek. Velen willen niet dat de komst van vluchtelingen ten koste gaat van Nederlanders. Toch zijn de fel ste tegenstanders in de minder heid: 24 procent zou de grenzen willen sluiten. Ook vinden de meeste Nederlan ders, 63 procent, dat het een more le plicht is om mensen toe te la ten die vluchten voor oorlog en vervolging. Sommigen verbinden voorwaar den aan die morele plicht. Zo wil len ze dat Nederland alleen politie ke vluchtelingen opneemt, dat die opvang het liefst tijdelijk is en dat andere landen ook mensen opvan gen. De instroom van asielzoekers in Nederland is sinds eind vorig jaar fors gedaald. Kwamen er op het hoogtepunt van de vluchtelingen- crisis 4.200 asielzoekers per week Nederland binnen, nu zijn dat al maanden 300 tot 400 mensen per week. BIG BOSS SMALL BOSS VERKRIJGBAAR IN ZWART EN WIT donderdag 30 juni 2016 Nederlanders: geen vluchtelingen Peter Winterman Den Haag 56 procent van de Nederlan ders vindt dat er niet meer vluch telingen moeten worden opgeno men. 63 procent denkt dat on der asielzoekers veel economi sche vluchtelingen zijn. STINGLER NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15