3 dagen Groningen 13 1 - f i 9 De wereld is reusachtiger dan je denkt. Hyperloop TU Delft Vertrek Zweven El Hoge snelheid Aankomst de naam. Om de hyperloop extra vaart te geven schreef de visionaire ondernemer vorig jaar een wedstrijd uit. Zijn opdracht: breng de hyper loop van de tekentafel naar de werke lijkheid. De TU Delft nam de handschoen op, samen met bijna 380 teams van universiteiten en bedrijven uit de he le wereld. Met succes: mede 'with a little help' van firma's als Strukton en Ten Cate haalde Team Delft eind januari de tweede plek binnen. Slechts het Massachusetts Institute of Technology (MIT) uit het Ameri kaanse Boston, 's werelds beste tech nische universiteit, bleef de Neder landers voor. Bovendien wonnen Houter en zijn team de prijs voor het meest innovatieve ontwerp. Als beloning mogen de studenten door naar deel twee van de wed strijd. Komende augustus gaan ze De wereld is toe aan transport dat past bij deze eeuw hun capsule testen in Californië, sa men met twintig tot dertig andere teams. In Hawthorne, op het terrein van zijn rakettenbedrijf SpaceX heeft de miljardair daarvoor een 1 mijl (1,6 km) lange testbaan laten aanleggen. Prototype Het afgelopen jaar is dag en nacht doorgewerkt aan een capsule die half zo groot is als op de tekentafel. Van daag onthullen ze hun prototype in aanwezigheid van minister Kamp (Economische Zaken). De exacte details wil Houter niet prijsgeven, maar duidelijk is dat team Delft opnieuw hoopt uit te blinken. „Dankzij ons geïntegreerde chassis van koolfstofvezel is onze cap sule zeer aërodynamisch en kan deze drukverschillen prima opvangen." Gekozen is verder voor het plaat sen van permanente magneten on der de capsule, zodat deze gaat zwe ven. Dit voorkomt slijtage. De pod heeft bovendien een remsysteem met stabilisatoren en ingebouwd vei ligheidssysteem in één. „Dat maakt hem zeer betrouw baar", zegt Houter, die hoge verwach tingen heeft. „Het doel is om onze capsule zo efficiënt, snel, stabiel en veilig mogelijk de testbaan over te krijgen. En om hopelijk te winnen." De vraag is uiteraard of Nederlan ders over twintig jaar écht in nog geen half uur de 500 kilometer tus sen Amsterdam en Parijs kunnen overbruggen. De hyperloop aanleg gen kost namelijk vele miljarden eu ro's, zoveel is wel duidelijk. Houter, die zijn studie een jaar heeft stopgezet, gelooft er heilig in. „Anders waren we er niet aan begon nen." Dat een magneettrein wellicht realistischer is dan de futuristische hyperloop, wil er bij hem niet in. „Dat blijft een trein en is relatief stukken duurder. De wereld is toe aan een nieuw vervoersmiddel dat past bij deze 21e eeuw." Een eerste test van het bedrijf Hy perloop One in de woestijn te Neva da toont aan dat het principe werkt. Op een open baan werd in 1,1 secon de 187 kilometer per uur bereikt. FINALE Ruimtevaarders drinken urine Ga naar pzc.nl/gvr diner 3 dagen Den Bosch Den Helder/Texel 0 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7°cpg donderdag 30 juni 2016 Met dit testmodel van de Delftse Hyperloop zou je in een half uur van Amsterdam naar Parijs kunnen. Hoe ziet zo'n reis er uit? In de vier poten zitten wielen die worden aangedreven door een elektromotor. Zij brengen de pod de eerste 30 kilometer op gang. wielen BW» f BUi magneten Als de pod op snelheid is, zullen magneten in de poten zich afzetten van de aluminium ondergrond: de pod gaat zweven (wet van Lenz). De buis waarin gereisd wordt, wordt bijna vacuüm getrokken. Omdat er geen luchtweerstand is, remt de pod niet af. Hij kan 1.200 km/u halen. Bij aankomst klemmende poten zich om de buis om af te remmen. Energie die nodig is om een reiziger 1 km te vervoeren (Kj) 2300 In dit model kunnen acht passagiers twee aan twee zitten. In de uiteindelijke versie zouden er 28 moeten passen. Vliegtuig Hyperloop Maximum snelheid in km/u 1130 320 900 1200 vv —Tim Houter, teamleider Dertig teams staan in de fina le, een prestatie- en snelheids test op een traject in de VS. De capsule van de TU Delft is 4,5 meter lang, 1 meter hoog en weegt 149 gram. Het extreem la ge gewicht is gunstig voor ener gieverbruik en transportkosten. HOUSTON Water is schaars in de ruimte, en daarom drinken de beman ningsleden van ruimtestation ISS al een tijdje hun eigen gezuiverde urine. Dat gaat zo goed, dat ruimtevaartorganisa tie NASA heeft besloten om de productie op te voeren. Het ISS heeft sinds een paar jaar een speciaal urinefilter. Urine bestaat voor het groot ste deel uit water, dat door de machine eruit wordt gehaald. Dat levert ongeveer 6.000 liter water per jaar op. Het smaakt net als gewoon water, al moesten de bemanningsle den wel wennen aan het idee. maar nger M Het Groninger Museum, de Martinitoren en meer. Er gaat niets boven Groningen. 2 nachten 3* Hampshire Hotel-Plaza Groningen 8,1 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (dagschotel) Gratis wifi, parkeren en gebruik binnenzwembad 4*Mövenpick Hotel 's Hertogenbosch 3* Hotel Den Helder 7,9 2 nachten incl. ontbijtbu Incl. welkomstdrankje Gratis gebruik wifi fet 2 nachten incl. ontbijtbuffet jbq I Incl. bootkaartje Texel /IA 50 3 jr I Gratis parkeren en wifi w Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13