9 President nog steeds hoofdverdachte Het proces rond de Decembermoorden wordt morgen na een schorsing van vier jaar hervat. In een sfeer van intimidatie en provocatie. f j^KOOPJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van Door onbehagen en chaos te scheppen probeert hij er onderuit te komen Vanaf slechts €9,95 Nu slechts €129,95 Nu slechts 99,95 65% €65,- 34,95 Nu slechts 24,95 Vanaf slechts 89,95 Nu slechts 24,95 FIGURETTA Op 8 december 1982 werden vijf tien 'politieke tegenstanders' van het militaire bewind van Desi Bouterse in Fort Zeelandia gemar teld en standrechtelijk geëxecu teerd. Volgens getuigen was Bou terse direct betrokken bij die moordpartij, hoewel hij iedere be trokkenheid ontkent. Dat deed hij vorig jaar nog eens in een in terviewmarathon van publicist en nabestaande Dew Baboeram (die het pseudoniem Sandew Hi- ra gebruikt). Het duurde achttien jaar voordat het Openbaar Ministerie besloot Bouterse en ruim twintig andere verdachten te vervolgen voor hun rol in de Decembermoor den. Pas in 2007 ging het proces daadwerkelijk van start, overi gens zonder Bouterse, die niet kwam opdagen. In 2012 - twee jaar nadat hij glansrijk tot president werd ver kozen - kwam Bouterse met zijn Houdini-act. Kort nadat een be langrijke getuige verklaarde dat de president zelf twee slachtof fers heeft doodgeschoten, joeg Bouterse een omstreden Amnes tiewet door het Surinaamse parle ment heen, zodat hij en zijn me deverdachten niet vervolgd kon den worden. De krijgsraad schorste het pro ces in afwachting van een Consti tutioneel Hof dat moest toetsen of de Amnestiewet in strijd is met de grondwet. Artikel 131, lid 3 verbiedt namelijk inmenging in een zaak die al onder de rechter is. Zo'n Constitutioneel Hof be stond niet en bestaat nog steeds niet. Omdat de regering heeft ver zuimd dat in te stellen, gelastte het Hof van Justitie eind vorig jaar voortzetting van het proces. De krijgsraad nam dit besluit drie weken geleden definitief. Overigens is Bouterse al eerder in Nederland bij verstek veroor deeld tot elf jaar cel vanwege drugshandel. Bouterse is en blijft onvoorspel baar en vol onaangename verras singen. Na de uitspraak van de krijgsraad sprak hij direct van een 'constitutionele crisis' die hij snel 'binnen recht en wet' wil op lossen. Hij dreigt met het afkondi- gen van de noodtoestand en het versneld instellen van een Consti tutioneel Hof. „Mensen die hij zelf benoemt, gaan dan de Amenstiewet toetsen", zegt rechtsgeleerde Gaetano Best van de Universiteit van Amsterdam. „Als deze tactiek werkt, is het proces binnen een paar maanden klaar." Een laatste ontsnappingspo ging is artikel 148 van de grond wet, waarin de regering de procu reur-generaal kan opdragen het proces te stoppen in het belang van de staatsveiligheid. Bouterse heeft voor vandaag, een dag voor hervatting van het proces, het parlement bijeengeroepen voor een Comité-Generaal, een specia le geheime zitting waarin hij de 51 volksvertegenwoordigers zal in formeren over de 'crisis'. Het proces gaat morgen verder waar het vier jaar geleden stopte: bij het requisitoir van de aankla ger, auditeur-militair Roy Elgin. „De verwachting is dat hij niet met een strafeis komt", zegt Best. De aanklager kan vragen de zaak te schorsen. De krijgsraad, be staande uit drie vrouwen, kan daar wel of niet mee instemmen. Best: „Ze zijn allemaal onafhanke lijk en hebben een rechtsstatelij ke inborst. De vraag is of ze be stand zijn tegen intimidatie. Ie dereen die hem tegenspreekt, wordt groot op de staatstelevisie besproken en beschimpt." Partijgenoten van Bouterse heb ben al gezegd dat de rechters moeten 'opdonderen'. Zijn fana tieke aanhangers dreigen morgen de deuren van de rechtbank te barricaderen. „De sfeer is erg ge spannen. Dat is precies wat het regime wil", zegt Best. „Niemand weet wat er gaat gebeuren." Onder nabestaanden is het ge loof in de rechtsstaat iets opge leefd, maar de afloop blijft een grote onzekerheid. „We weten niet wat die man gaat doen", zegt Romeo Hoost. „Hij kan nog altijd een konijn uit de hoge hoed tove ren. Alles is mogelijk met Bouter se. Door wantrouwen, onbeha gen en chaos te scheppen, pro beert hij er onderuit te komen." De helft van de Surinaamse be volking is geboren na de Decem bermoorden. Maar de steun van de jonge bevolking voor Bouterse brokkelt af. Het land zit in een grote economische crisis, die wordt toegeschreven aan de geld verspilling en corruptie van de re- gering-Bouterse. Terwijl de mi nisters nog genieten van alle luxe en privileges, moet er geld ge leend worden voor voedsel en zit de rechtbank zelfs zonder papier, drinkwater en wc-papier. Bouterse heeft geen financiële reserves opgebouwd, waardoor de bodem van de staatskas in zicht is. Nu verstrekt het IMF een een half miljard euro. Best: „Bou terse moet nu op meerdere fron ten tegelijk schaken. Zijn popula riteit is tanende." woensdag 29 juni 2016 korting korting korting korting korting Satijnen Dallas Dekbedovertrekken - 5 Chique kleuren Chique dessin met subtiele strepen Heerlijk zacht en soepel van stof Gemaakt van 100% zacht microvezel Dubbele doorlopende instoptstrook Beschikbaar in alle gangbare maten Adviesprijs 59,95 Korting 83% U bespaart: 50,- Crosstrainer; Fietsen, skiën, lopen en steppen 8 Verschillende weerstandniveaus Voorzien van groot LCD-scherm Trainen wanneer het jou uitkomt! Adviesprijs 249,95 Korting 48% U bespaart: 120,- Avanca 9000mAh Powerbank: 5x uw Smartphone opladen! Winnaar van Tech Awards 2015! Zeer krachtig: maar liefst 9000mAh Met 3 USB-uitgangen; tegelijkertijd meerdere apparaten opladen Geschikt voor alle USB-apparaten Adviesprijs Korting U bespaart: Adviesprijs 49,95 Korting 50% U bespaart: 25,- Adviesprijs 299,95 Korting 70% U bespaart: 210,- Adviesprijs 69,95 Korting 64% U bespaart: 45,- Figuretta Leren Uitschuifbare Cardprotector Geschikt voor pasjes, kleingeld, briefgeld, bonnetjes, etc. Pasjes schuiven met een vingerbeweging trapsgewijs uit Voorzien van RFID-protector; geef hackers geen kans Luxe NASA Traagschuim Topdekmatras van Alaska Bedding Druk-verlagend; ideaal bij heup-, nek- en rugklachten Beschikbaar in alle gangbare maten NASA Traagschuim; vormt zich naar je lichaam Geschikt voor ieder matras Zuinige en waterdichte LED-balken van 60 of 120 cm Robuuste verlichting kan tegen een stootje Ideaal voor kelder, garage of schuur Besparende en duurzame technologie Oplopende korting vanaf 2+ stuks BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPay NIET TEVRE0EN? GEL0 TERUG! Tovert Bouterse opnieuw een konijn uit de hoge hoed? I onny van der mee Amsterdam/Paramaribo Waarom zit Bouterse nog niet achter de tralies? Kan Bouterse de dans nog ontspringen? Desi Bouterse FOTO PETER VAN MAELE/ANP Staat het volk nog achter Bouterse?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9