Antiterreurles agent gestaakt 5 W De blik in de ogen van die mevrouw in de lift. Ze keek zo angstig Stalker Aydin C. moet naar Canada 'Acties DENK niet chic' Bart Smit wordt Intertoys Een vrouw die nog met haar han den probeert de lift tegen te hou den. Als er iets is wat Michael zich nog zo goed kan herinneren na het bizarre liftongeval van zondag dan is dat dit wel. „En de blik in haar ogen. Ze keek zo angstig", zegt hij nu, twee dagen later, bij zijn moeder op de bank. De wijkagent is zojuist langs ge weest met een hele grote puntzak spekkies om hem te bedanken voor zijn heldendaad. Want dank zij hem,wist iedereen in de win kel dat een vrouw met een kleine baby bijna werd geplet door de lift in de winkel. En daardoor kon den andere mensen haar redden. Natuurlijk maakt hem dat best wel trots. Maar liever had hij dit helemaal niet meegemaakt. „Ik stap die lift echt nooit meer in." Michael is kort voor het drama samen met zijn moeder en zus in de Bart Smit om nog snel even wat accu's te halen voor zijn Xbox-one. Dat doodnormale be zoekje draait al snel uit op een hor rorscenario dat volgens zijn moe der Sandra zo uit een film van Stephen King had kunnen komen. Want als zij vast gaat afrekenen, neemt Michael op de eerste etage nog even de lift. Een heuse attrac tie en een hoogtepunt van elk be zoek aan de winkel 'omdat je die lift met knoppen zelf kunt bedie nen', vindt Michael. Deze keer werken de knoppen alleen niet. Als hij de caissières daarvan op de hoogte wil stellen, ziet hij op de begane grond dat er een vrouw aan de buitenzijde op de knop drukt en de lift in stapt. De deur valt in het slot en tot zijn stomme verbazing komt de lift naar bene- den. „Ik probeerde haar nog te waarschuwen door op het raam te kloppen en naar boven te wijzen, maar ik kon niets doen. De nood knop zit alleen aan de binnen kant." De jongen moet lijdzaam toe zien hoe de vrouw met haar ar men probeert de lift tegen te hou den en hoe ze hard begint te gil len als dat niet lukt. Michael rent naar de caissières om hen te waar schuwen, waarna ook zij begin nen te gillen. Michael ziet nog hoe de vrouw snel de baby uit buggy haalt en zich zo plat moge lijk maakt op de grond. De lift drukt steeds harder op de buggy, totdat dit niet verder kan. „Dat heeft echt haar leven gered", me nen Michael en zijn moeder. Als anderen proberen de vrouw te bevrijden, ploffen Michael, zijn moeder en zus neer op het terras met een welverdiende slush pup- pie. „We moesten echt even bijko men. Pas dan besef je wat er is ge beurd. Dat dit ook ons had overko men", zegt moeder Sandra. Later op de avond horen ze dat de vrouw en haar baby het er goed vanafhebben gebracht. „Gelukkig. Maar eigenlijk is het onvoorstel baar dat ze zo'n lift in een winkel vol kinderen hebben gebouwd." Ook de opleidingen voor het om gaan met en gebruiken van ge weld en het inzetten van arresta tietechnieken kunnen vanaf dat moment niet meer doorgaan, om dat docenten in een arbeidscon flict zijn beland met de academie. De leraren waarschuwen zelfs dat 'op korte termijn' de inzetbaar heid van agenten hierdoor in ge vaar komt. Vooral de problemen bij de opleiding op het gebied van terreurbestrijding komen op een gevoelig moment. Recent klaag den de speciale eenheden dat zij nu al onderbezet zijn. Een woordvoerder van de Poli tieacademie zei gisteren dat 'alles wordt gedaan' om het onderwijs door te laten gaan. „Het arbeidsge schil is eigenlijk een technische kwestie. We hopen en denken dat het allemaal niet zo ver hoeft te komen", aldus Pieter Beljon van de Politieacademie. Minister Van der Steur liet giste ren weten dat hij op de hoogte is van de situatie. Hij vindt het voor alsnog een kwestie voor de acade mie zelf en wacht een reactie van het College van Bestuur af. Een slepend arbeidsconflict van wege de politiereorganisatie tot de Nationale Politie is de oorzaak van de ruzie tussen de leiding van de school en enkele tientallen do centen. Het conflict draait om on duidelijke functieomschrijvingen. Intern heeft het voor veel on rust gezorgd, zo blijkt uit briefwis seling tussen de twee kampen. De docenten zeggen inmiddels op Juist nu moet je zorgen dat agenten voldoende getraind zijn ramkoers te liggen met Leon Kuijs, de baas van de Politieacade mie, waardoor de arbeidsverhou dingen 'ernstig verstoord' zijn ge raakt. Er is zelfs 'geen vertrouwen meer' dat Kuijs de gemoederen nog tot bedaren kan brengen. De SP vindt dat de minister daarom wel moet ingrijpen. „Juist nu, in tijden van verhoogde ter reurdreiging en zorgen rondom politie, moet je zorgen dat agen ten voldoende getraind zijn", zegt Tweede Kamerlid Nine Kooiman. Voor Van der Steur is de kwes tie een zoveelste kopzorg. Eerder bleek de kwaliteit van de recher che al onder de maat. Ook vinden veel partijen in de Kamer dat er te veel wordt bezuinigd op veilig heid, gezien de terreurdreiging. woensdag 29 juni 2016 AMSTERDAM De 38-jarige Aydin C. uit Til burg mag van de recht bank in Amsterdam wor den uitgeleverd aan Cana da. Aydin wordt in verband gebracht met de dood van de 15-jarige Canadese Amanda Todd, die in 2012 zelfmoord pleegde na 3,5 jaar lang door C. te zijn ge- stalkt en bedreigd. C. had onder een andere identiteit via internet vriendschap ge sloten met het meisje. C. wordt ervan verdacht tien tallen meisjes te hebben gestalkt. Hij moet eerst in Nederland voor de recht bank verschijnen voordat hij naar Canada moet. DEN HAAG Voorzitter Khadija Arib van de Tweede Kamer heeft gisteren Kamerleden Sel- guk Öztürk en Tunahan Ku- zu van de beweging DENK hard op de vingers getikt om internetfilmpjes die zij maken van collega's. 'Niet chic' en een 'Kamerlid on waardig', noemde Arib het. Volgens de Kamervoorzit ter vragen Öztürk en Kuzu hoofdelijke stemmingen aan om collega's met knip- en plakwerk te kijk te zet ten in de video's. Met zo'n hoofdelijke stemming wordt duidelijk welke Ka merleden (met islamitische achtergrond) voor of tegen een voorstel zijn, bijvoor beeld over omgang met de ramadan. Voorzitter Arib fi gureerde maandag zelf in een filmpje. AMSTERDAM De speelgoedwinkels van Bart Smit en Toys XL gaan verder onder de naam In tertoys. Eigenaar Blokker Holding heeft besloten al zijn speelgoedketens sa men te voegen onder één merknaam. Het is de be doeling is dat de 234 za ken van Bart Smit begin vol gend jaar gefaseerd wor den omgebouwd. Eind dat jaar zullen ook de veertien megastores van Toys XL een andere naam op de ge vel hebben. Een en ander betekent dat naar verwach ting enkele tientallen mede werkers boventallig wor den op het hoofdkantoor. io-jarige Michael slaat alarm bij bizar liftongeluk Hij is nog maar 10 jaar oud, maar volgens de Eindhovense politie nu al een held. Michael had als eerste door wat zich afspeelde in de horrorlift in de Eindhoven- se Bart Smit en sloeg alarm. Raymond Boere Eindhoven A De 10-jarige Michael en zijn moeder Sandra in de speelgoedwinkel waar hij een zondag het leven van een vrouw en haar kind redde door op tijd alarm te slaan, foto kees beekmans Michael (10) sloeg alarm toen lift een vrouw en kind dreigde te pletten De opleiding van antiterreureen heden aan de Politieacademie ligt vanaf vrijdag plat. Dat schrij ven docenten in een brandbrief aan minister Ard van der Steur (Veiligheid). Tobias den Hartog Den Haag Nine Kooiman, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5