Hoe nu verder? Brits racisme komt nu aan de oppervlakte II 4 NI Veel Europese collega's ontvangen vol begrip de Britse premier Cameron in Brussel voor de tweedaagse top. Londen moet zo snel mo gelijk het scheidingspro- ces in gang zetten. Meer dan een paar weken uit stel zijn niet mogelijk. Die stevige boodschap is de schei dende Britse premier David Came ron gisteravond op zijn wellicht laatste Europese top met kracht onder de neus gewreven. „Europa is klaar om het scheidingsproces in te zetten, zelfs vandaag nog. Maar zoals u zich zult kunnen voorstellen: met weinig enthou siasme", aldus een kille Europees president Donald Tusk bij de af trap van een tweedaagse top. Hij is bang voor verdere instabiliteit en economische schade als het Britse getalm te lang gaat duren. Bellend en vooroverleggend kreeg hij de 27 Europese leiders de afgelopen dagen op ruwweg één lijn. De Britten moeten hun ver trek zo snel mogelijk formeel mel den, zodat de exitonderhandelin gen kunnen starten. Vóór die tijd zeker géén onderhandelingen. En in de onderhandelingen zullen de Britten merken dat er verschil is tussen lidstaten en niet-lidstaten. Cameron, in hemdsmouwen, hoorde het gelaten aan. „Groot- Brittannië verlaat de Unie, maar dat proces moet ordelijk en zo con structief mogelijk zijn. We blijven buren, vrienden, bondgenoten, partners." Ze hadden hem stijf kunnen vloeken of straal kunnen negeren na zijn politieke blunder van de eeuw die ook Europa in grote onzekerheid stort, maar de ontslagnemende Britse premier werd door veel van zijn binnen kort ex-collega's opvallend begrip vol ontvangen. Viktor Orban was maandenlang melaats toen hij Europese rechten schond en hekken bouwde tegen vluchtelingen. Collega-premiers hielden de Hongaar-met-dictato- riale-trekjes buiten hun gesprek- Wat voegt het toe Cameron nu de oren te wassen? Dit is ook niet wat de Britse regering had gewild ken en schudden hem alleen de hand als ze daar niet onderuit kon den. Hij was een paria. Niets van dat al bij Cameron, die gisteren voor het eerst sinds het referendum zijn Europese col lega's weer trof. Op de familiefoto veel strakke gezichten, dat wel. Maar ook steun. „Hij verdient be grip. Wat in Engeland is gebeurd, had overal kunnen gebeuren", al dus de Deense premier Rasmus sen. De Griek, vorig jaar zelf bijna buiten geknikkerd, vindt zelfs dat Brussel zich de Brexit zelf mag ver wijten. „Deze crisis", aldus pre mier Alexis Tsipras, „was te voor zien vanwege de democratische te kortkomingen en het gebrek aan solidariteit en sociaal beleid." Ook Rutte voelde er niets voor zijn aloude Britse vriend af te val len. „Wat voegt het toe hem nu de oren te wassen? Dit is ook niet wat de Britse regering had ge wild." De Britten hebben boven dien al genoeg schade: „Het land is constitutioneel, politiek, mone tair en economisch ingestort." De sfeer onder de leiders was an ders dan eerder op de dag in het Europese Parlement, waar UKIP- leider Nigel Farage, één van de lei ders van het Brexit-kamp, de gebe ten hond was. Merkels rechter hand Manfred Weber en de Bel gische oud-premier en liberaal fractieleider Guy Verhofstadt ver weten hem ronduit 'leugens' en 'nazipropaganda': „U beloofde 350 miljoen pond voor de Britse zorg na de Brexit, en trok dat een dag na het referendum weer in." Fara ge trok het zich niet aan. „laren- lang hebben jullie om mij gela chen, nu niet meer. En dit is nog maar het begin: er zullen meer lan den vertrekken." Volgens minister Jeanine Hen nis, die in het parlementsdebat het Nederlandse EU-voorzitter- schap vertegenwoordigde, moet Europa het Britse signaal zeer se rieus nemen: „Ook mensen in an dere landen denken zoals de Brit ten. We zullen dus beter ons best moeten doen." Tegelijkertijd, zei ze, heeft Europa al een lange weg afgelegd, door Oost en West te ver enigen, voor een langdurige perio de van vrede te zorgen en voor welvaart. „Als Oekraïners hun le ven wagen en mensen in gamme le bootjes stappen om naar ons te komen, is dat vanwege onze waar den, veiligheid en welvaart." LABOUR-LEIDER Een donkere man kreeg er gister ochtend in een tram in het hart van Manchester mee te maken. Toen hij drie tieners beleefd vroeg te stoppen met schelden in de na bijheid van schoolgaande kinde ren, schreeuwde het drietal: 'Rot op naar Afrika, bebrilde immi grant. Hou je bek of je wordt gede porteerd. Wegwezen of we maken je af.' Ze renden vervolgens la chend de wagon uit, omstanders in tranen achterlatend. Van een geïsoleerd incident was geen sprake. Voorvallen van racis me zijn niet voorbehouden aan de tweede stad van Groot-Brittannië. Sinds de uitslag van het referen dum vrijdag bekend werd, ver spreiden ze zich als een lopend vuurtje door het land. Pakistanen, Indiërs, Chinezen, mensen van Ca ribische afkomst en immigranten uit de EU vormen het doelwit. Vooral Oost-Europeanen zijn het mikpunt van agressie. Vrijdag vonden inwoners van een buurt in Huntingdon, in het graafschap Cambridgeshire, kaar ten in hun brievenbus met de tekst: 'Leave the EU, weg met het Poolse ongedierte'. In Londen spoten onverlaten ra cistische leuzen op een cultureel centrum voor Polen. In het weekeinde beledigde een groep mannen in bomber jacks, Rot op naar Afrika, bebrilde immigrant. Hou je bek. Wegwezen of we maken je af zwaaiend met Engelse vlaggen, moslims voor een moskee. De opgeborrelde haat komt niet louter voort uit de koker van volge lingen van extreemrechtse par tijen. Via Twitter spreken veront ruste burgers vanuit het hele land hun zorg uit. Een bezoeker van een Londens café schreef hoe een gast de Oost-Europese ober vuil aankeek en zei: 'Waarom kijk je zo vrolijk? Je gaat naar huis.' In Glou cester vroeg een man 'alle buiten landers' uit de rij van de super markt te stappen en hem voor te laten gaan. Instanties die het verkeer op so ciale media in de gaten houden, slaan alarm. De toename van racis tisch getinte berichten neemt 'ver ontrustende' proporties aan. De politiek zit niet stil. In het Lager huis riepen maandag diverse parle mentsleden het kabinet op in te grijpen. Premier David Cameron beloofde dat de politie de daders keihard zou aanpakken. „Het is niet alleen verwerpelijk, maar ook crimineel", gaf hij aan. De jongeren in Manchester merkten dit vlug. Met hulp van ca merabeelden werden ze later op de dag geïdentificeerd en in de kraag gevat. Experts verwachten dat de haat de komende weken verdwijnt. Op straat geloven weinig mensen daarin. Dankzij de Brexit, zo fluis tert menigeen, 'is de geest uit de fles'. woensdag 29 juni 2016 'Brexit kan ieder van ons gebeuren' Frans Boogaard Brussel premier Rutte Voorzitter van de Europese Unie Jean-Claude Juncker (r) schudt premier Cameron de hand voorafgaand aan de top. foto epa Partijleider Jeremy Corbyn heeft gisteren een motie van wantrouwen, die werd inge diend en massaal gesteund door ontevreden Labour-parlementa- riërs, naast zich neergelegd. Hij zei niet te willen opstappen. „Ik ben democratisch gekozen als leider van onze partij ter wille van een nieuwe politiek door 60 procent van de Labour-leden en aanhangers. Ik wil hen niet in de steek laten door nu te vertrek ken", zei hij. „Deze stemming door parlementsleden is niet legi tiem." Volgens partijbronnen wil den liefst 172 collega's afscheid nemen van Corbyn, 40 bleven achter hem staan. De uitgespro ken linkse Corbyn kwam onder vuur te liggen omdat hij in de Brexitdiscussie onvoldoende campagne voerde voor een lan ger verblijf van Groot-Brittannië in de EU. Zijn tegenstanders zien hem geen verkiezing winnen. De uitslag van het referendum ten gunste van voorstanders van een vertrek uit de EU heeft een beerput opengetrokken. In Groot-Brittannië steekt openlijk racisme de kop op. Geert Langendorff Manchester Drie tieners in de tram tegen een donkere man die hen aansprak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4