1 2 3 3 Kobo Aura H20 Amazon Kindle Kobo Glo HD FEITEN CIJFERS doet en maximaal leent, kan hij of zij eindigen met een schuld van ruim 80.000 euro. Niet een bedrag dat je t- 2-3 terugbetaalt. Studenten moeten zich goed bewust zijn van wat ze wil len en niet te veel lenen." Het is nog erger als mensen helemaal niet meer gaan studeren De nieuwe regeling geldt voor alle studenten die na september 2015 aan een studie of aan een nieuwe master zijn begonnen. „De schulden die stu denten aan moeten gaan zijn hoger, maar de terugbetalingsregeling is soepeler geworden", legt Jonkman uit. „Vroeger moesten ex-studenten de lening binnen 15 jaar afbetalen. Ze mogen daar nu 35 jaar over doen." 'Sociaal' De Nie hoopt dat aankomend stu denten zich niet door het leenstelsel laten weerhouden te gaan studeren. „Wij hebben ons fel verzet tegen in voering van het leenstelsel, maar het is er nu eenmaal, daar is niets aan te doen. Nu willen we aankomend stu denten vooral duidelijk maken dat ze zich door het stelsel niet moeten la ten weerhouden om te gaan stude ren. Het is oké die lening aan te gaan. Lenen is vervelend, maar de voor waarden van de lening zijn sociaal. De rente is laag en er is ruim de tijd om af te lossen." schuld aan te gaan. Ik denk dat het hebben van een studentenleven en zelfstandig wonen ook heel belang rijk is. Ook daar leer ik veel van. Het geld dat ik binnenkrijg gaat hele maal op. Mijn huur is maandelijks 380 euro, het collegegeld is jaarlijks 2.000 euro en mijn boeken kosten 400 euro per jaar. Ik heb vaste kosten zoals mijn kleding, roeivereniging, sportschool en telefoon. Verder geef ik veel geld uit aan eten, drinken en uitgaan. Ik lig met mijn studie netjes op schema. Daar doe ik ook mijn best voor, zodat mijn schuld niet te veel gaat oplopen. Ik ben me er sterk van bewust van dat ik straks met een grote schuld aan mijn leven moet be ginnen. Gelukkig bedraagt de aflos sing straks maximaal vier procent van mijn inkomen. Dat geld mis ik hopelijk niet." Opgevoed Linde de Nie (23), voorzitter van stu dentenorganisatie ISO, ziet om zich heen steeds meer studenten die niet op kamers gaan wonen. „Dat is een van de gevolgen van het leenstelsel. Erger is als mensen helemaal niet gaan studeren omdat ze geen schul den willen aangaan. Ik spreek regel matig mensen die erg veel moeite hebben met lenen. Ze zijn zo opge voed dat je pas iets koopt of doet als je het kan betalen, anders niet. Voor deze mensen is het stelsel echt een belemmering." Tea Jonkman, woordvoerder van DUO, de uitvoeringsinstantie van het ministerie van Onderwijs beves tigt dat studenten maandelijks iets meer dan 1000 euro krediet kunnen krijgen. „De meeste studenten ma ken daar geen gebruik van. Als een student zeven jaar over de studie woensdag 29 juni 2016 GO Pocketbook en Icarus laten flinke steken val len op gebruiksge mak. Pas op bij het aan schaffen van een Kindle e-reader van Amazon. Deze appa raten kunnen alleen overweg met e-books uit de Amazon winkel. De Kindie kan niks met epub, het meest- voorkomende be stand voor digitale boeken. Bart Rost Vanaf €180, Beste uit de test. Water- en stofdicht en een zeer scherp en groot scherm. Aan de forse kant en ligt daardoor minder lekker in de hand. Vanaf €190 Slank,licht en com pact. Zeer snel aan- raakscherm. Doordat het aanraak- scherm niet langer verzonken ligt, raak je bij het vasthouden ge makkelijk het scherm. Vanaf €130 Grote letterweergave mogelijk, Boeken kopen vanaf de e-rea- der mogelijk. Heeft geen aparte homeknop. Studenten kunnen jaarlijks ruim 11.000 euro lenen. Na vier jaar studie hebben ze 44.600 euro schuld. Als ze een jaartje langer over de studie doen loopt de schuld op tot 56.500. Een student mag maxi maal 7 jaar lang een beurs lenen bij DUO. Studenten die een lan gere studie volgen krijgen meer tijd, afhankelijk van de studieduur. Ouders van kin deren met een laag inkomen (minder dan 30.000 euro per jaar) houden wel recht op een aanvullende beurs (die je niet terug hoeft te betalen) van maximaal 382 euro. Het gaat om een vriendelijke lening. De rente bedraagt nu 0,01 procent. Studenten krijgen 35 jaar om de lening af te lossen. Wie nooit genoeg verdient, krijgt kwijtschelding. Aflossen begint bij een inko men op minimumloonniveau. De aflossing bedraagt maandelijks maximaal 4 pro cent van het inkomen. Een studieschuld weegt mee als je een hypotheek aanvraagt, maar staat niet bij de BKR gere gistreerd. De stu dieschuld telt minder zwaar mee dan andere schulden. De bank gaat er bij de berekening van uit datje maandelijks 0,75 procent van je studieschuld terugbetaalt. 4 —Linde de Nie, voorzitter ISO ILLUSTRATIE TRIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48