Haring is van kreeft gemaakt Lezen van scherm of papier? O O 2 WOUTER KLOOTWIJK Studieschuld Grote kans dat de nu geslaagde scholieren hun studiekeuze mede baseren op reisafstand. Steeds meer studenten blijven thuis wonen, becijferde het CBS. Oorzaak: het leenstelsel. Ze hebben geen zin in een enorme schuld. Column .f- V Wie schatrijk is en daar graag mee geurt, schaft zich een blik grijze kaviaar aan - uit gekweekte steur tegenwoordig. Nooit zal iemand in zijn een tje een blik leeg lepelen en er over zwijgen. Over kaviaar heb je het. Je geeft er over op en imponeert er je gasten mee. Zopas werd bij Amsterdam een beurs gehouden, speciaal voor culinaire publicisten. Daar hebben we er waanzinnig veel van in Nederland; het re gende parkeerbekeuringen die dag. Binnen kon den beursbezoekers voor een week exquise hapjes opslaan in hun buiken. Ook lepeltjes kaviaar. Alsof het, culinair bekeken, iets volkomen nieuw was. En lekker? Ja, kaviaar is lekker. Hoe lekker dan? Vierduizend euro per kilo lekker? Absoluut niet. Ik durf het sterker te vertellen, er is iets echt opwindend veel lekkerder. Maar u, culinaire publi cisten, wisten er niet van; het werd nooit uitge deeld op een beurs. Het is ook niet te koop, maar gek genoeg in heel Nederland beschikbaar. Gratis. Het komt uit haring. Maar de visboer zal je aan zien komen, de specia list die haring voor je neus schoonmaakt en de in gewanden met zijn mes weg schuift in een putje. Dat je hem zegt, doet u de ingewanden er maar bij. Het zou revolutie zijn en wereldnieuws. Alles aan maatjesharing, zoals het visje uit de pekel komt, is eetbaar. Graat, huid en ingewanden hebben we liever niet, maar daarbij versmaden we iets. Haring die geluk had voor hij werd gevangen, is te herkennen aan wat hij in zijn maag heeft. Inkopers voor haringhuizen zijn er op gespitst. Ze wrijven het maagje open, bekijken de kleur van de inhoud en de ware inkoper proeft er van. Is de maag gevuld met een helder roze rode substantie, dan heeft de vis roeipootkreeftjes gegeten. De in koper biedt de visser dan goed geld. Want betere maatjesharing is er niet. Roeipootkreeftjes, speldenknop klein, zijn er in duizenden soorten, de rode komen veel voor in het water waar de haring zwemt die wij graag heb ben. Noordzeeharing. Een deel van de ingewanden wordt verwijderd voordat haring in de pekel gaat, tegenwoordig gaat ook vaak meteen de kop er af. Maar een deel blijft zitten en wordt mee gerijpt met de vis er omheen. Het is het restje ingewand, dat de vers-van-het- mes-visboer uit de vis schuift. Het gebeurt ook machinaal. In België was ik een bedrijf dat maatjesharing machinaal schoon maakt voor supermarkt Delhaize (waar de haringen weg vliegen, elk begin van een nieuw haringseizoen). Uit de machine zag ik de maagjes langskomen op een band. Toen gebeurde het. Zonder er bij na te denken en tot stomme verbazing van de baas, pakte ik maag jes van de band en zoog er de inhoud uit. Gezou ten, licht gerijpte rode kreeftjespulp. Ongeëven aard smakelijk. Weg met je kaviaar! En dat zulks nergens te koop is, culi's, mogen we beschamend noemen. Er zit goud in, wedden? Ik pakte maagjes van de band en zoog de inhoud leeg PRIJSPEIL I Oltif Cnelisll TEST 1,2,3 A ax Ostermeijer (18) uit het Gelderse Ren- kum is eerste jaarsstudent sportmanage- ment en on dernemen in Amsterdam. Hij moest van zijn ouders het eerste jaar van zijn studie thuis blijven wonen, ook al betekende dat een reis van twee uur heen en twee uur terug. „Ik heb bijna een jaar studie afge rond zonder een euro te lenen. Thuis wonen is natuurlijk veel goedkoper dan op kamers. Daarom heb ik afgelo pen jaar gereisd en hard gestudeerd. Mijn ouders vonden dat ook belang rijk, studeren kost veel geld. Komend jaar ga ik wel op kamers in Amster dam, het reizen is zwaar. Ik zoek iets samen met vrienden, dan kunnen we de huur delen. Volgend jaar moet ik dus ook studiefinanciering aanvra gen bij DUO. Hopelijk niet het volle dige bedrag van ïooo euro per maand, ik probeer mijn krediet zo laag mogelijk te houden. Het moet toch allemaal worden afbetaald." Afname Max is niet de enige student die er voor kiest om, in elk geval een tijdje, bij z'n ouders te blijven wonen, blijkt uit recente cijfers van het CBS. Afge lopen zomer en najaar is een kwart minder 18-jarigen verhuisd dan in dezelfde periode een jaar eerder. Van KOSTEN Student op kamers de 17- tot 21-jarigen was het 15 pro cent minder. Vooral in de universi teitssteden daalde het aantal inschrij vingen van 17- tot 22-jarigen in het bevolkingsregister. Groningen, Maastricht en Nijmegen kregen een kwart minder jonge inwoners dan een jaar eerder, in Delft was de af name zelfs 40 procent. Het CBS denkt dat de daling te wij ten is aan de invoering van het leen stelsel. Tot september 2015 kregen studenten een basisbeurs: een basis inkomen als ze gingen studeren. Uit wonende studenten kregen maande lijks 280 euro. Daarnaast konden ze eventueel een aanvullende beurs van 250 euro krijgen en maandelijks maximaal 465 euro lenen. Nu kunnen studenten het hele be drag, maximaal 1025 euro per maand, lenen bij de overheid. Daarmee moe ten ze dus een forse schuld aangaan om hun studie te bekostigen. Tenzij ze zichzelf kunnen bedruipen met bijvoorbeeld geld van een bijbaan of van hun ouders. Tweedejaarsstudent bestuurs- en organisatiewetenschap Remco Ba- rendregt (21) uit Utrecht leent het maximale bedrag bij. „Ik val nog on der het oude stelsel, dus tot ik aan mijn master begin, krijg ik een basis beurs van 280 euro. Daarnaast leen ik zo'n 680 euro per maand bij. Ik heb nu al een studieschuld van 15.000 euro opgebouwd en ik vrees dat ik zeker op 30.000 euro ga uitkomen. Ik heb er weloverwogen voor gekozen om op mezelf te gaan wonen en die woensdag 29 juni 2016 Wouter Klootwijk proeft en test producten Kaviaar spreekt tot de verbeelding. Alleen al omdat de gezouten kuit van steur voor het gemene volk niet te betalen is. Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl Brexit of niet, toch nog een beetje Engeland in huis. --CHIVEP5-— I 5ÜWIGE MAHHALUé Chivers Old En glish Marmelade (340 gr) AH: €0,85 Plus: €0,84 Jumbo: €0,79 Kiene Engelse drop (300 gr) Plus: €1,45 AH: €1,45 Jumbo: €1,36 Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van e-readers. De zomervakantie is weer het moment om lekker een boek te lezen. De grote vraag is niet welk boek het wordt, maar wordt het papier of scherm? Ben je van plan een flinke stapel boeken te lezen, dan is een e-reader de ideale reisgenoot. Er passen duizenden boe ken in het geheugen en het elektronische boek past gemakkelijk in een kleine tas. Natuurlijk, op een tablet GO kun je ook een boek lezen. Wie veel leest is echter beter af met een e-reader en dat komt door het e-inkscherm. Dit scherm is rustiger voor de ogen en bijna niet van het papier van een boek te onder scheiden. Ook reflec teert het geen licht. Kobo en Amazon verko pen de beste e-readers. De letters zijn haar scherp en het scherm biedt veel contrast. De andere merken zoals Student blijft vaker thuis wonen Arwen Kleyngeld Studenten op kamers moeten ongeveer rekening houden met de volgende kosten: Huur €366 Boodschappen €161 Studieboeken en - benodigdheden €57 Vervoer (naast ov-kaart) €55 Ontspanning, uitgaan en sport €144 Kleding en schoenen €47 Zorgverzekering €97 Telefoon €26 Collegegeld €165 Totaal: €1.118 per maand BronNibud studenten- onderzoek 2015 ■u Engelse sleutel (Bahco, 305 mm) Bol.com: €52,50 Praxis: €47,99 Klium.nl: €38,01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47