Scheldemannen eindelijk tussen én met staal geëerd 'Betaald parkeren ADRZ werkt' 6 WALCHEREN 'JL *J-* illem Cornelis Murre houdt zijn ketelpak voorlopig aan. De Vlissinger, die zo'n veertig jaar bij De Schel de werkte, hangt zijn werkmans- kledij pas voorgoed aan de wilgen als er echt een beeld staat. „Bij de onthulling van het beeld trek ik mijn ketelpak nog één keer aan. Pas daarna mag het voorgoed de kast in." Murre ijvert al sinds eind vorige eeuw voor een waardig monu ment om 'de arbeider te verhef fen'. Een karakteristiek, figuratief beeld dat in één oogopslag laat zien dat Vlissingen is groot gewor den door bloed, zweet en tranen van noeste scheepsbouwers. Geen beeld voor mannen van staal, maar een eerbewijs voor mannen tüssen staal. Want scheepsbou wers moeten weliswaar potig en li chamelijk sterk zijn, maar het zijn mensen van vlees en bloed en geen karikaturen van staal. De Vlissingse scheepsbouwer verdient een standbeeld, betoogt Murre. Hij sjouwt al zeventien jaar in ketelpak, helm op het hoofd en moker in de knuisten, manifestaties en recepties af om te pleiten voor het beeld voor de Scheldewerker. Vermoeide, mee warige en boze blikken deerden hem niet. En nu lijkt hij de aan houder te zijn, die gaat winnen. Want de gemeente Vlissingen riep vorig jaar in een tijdschrift voor beeldende kunst lezers op een ontwerp voor 'Mannen tussen Staal' te maken. Het moest onder Beeld moet arbeider eren en ziel van de Schelde ademen meer een 'stoer, robuust en ruig kunstwerk zijn van passend mate riaal (cortenstaal of beton)'. Meer dan zestig kunstenaars reageerden en een begeleidingscommissie koos de twee mooiste, best passen de beelden. Wethouder Sem Stroosnijder onthult vandaag in de voorhal van het stadhuis twee maquettes. De Vlissingse bevolking krijgt tot vrij dag 15 juli de tijd haar voorkeur voor één van de beelden kenbaar te maken, via een stembriefje. Als late waardering voor zijn niet afla tende inzet mag Willem Murre di rect na de onthulling van de ma quettes als eerste stemmen. Murre is blij met dat eerbewijs maar kraait nog geen victorie. Ten eerste omdat hij de ontwerpen van de uitverkoren kunstenaars Jo ris Baudoin en Atelier van Lies hout (van Joep van Lieshout) nog niet heeft gezien. En ten tweede is nog niet duidelijk of het win nende kunstwerk er echt komt. Als artikel 12-gemeente kan en mag Vlissingen dat niet betalen en de provincie betaalt alleen bij komende kosten om het beeld goed en fraai neer te kunnen zet ten in of bij het Scheldekwartier. De makers van 'De Gelaste' (bij de Timmerfabriek) en 'Mannen tus sen Staal' (bij het Dokje van Per ry) gaven hun voorkeur al aan. Voor het maken van één van bei de kunstwerken is nog 25 mille no dig. Op de stembriefjes wordt kie zers gevraagd of ze een bijdrage willen geven. Als de gemeente het geld niet bij elkaar harkt, komt het beeld er niet. Murre: „Ik kan dus nog niet jui chen. Maar als deze kans wordt verzilverd, is het beeld de kers op de taart van het Scheldekwartier. En dan heeft Vlissingen zijn klop pend hart weer terug." GOES Het betaald parkeren bij het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes heeft het gewenste effect: meer plek voor patiënten en bezoekers. Dat concudeert woordvoerder Dick Bosscher een maand na invoering van de maat regel, die met name was bedoeld om langparkeerders zoals car poolers te weren. „Het bevalt uitstekend", zegt Bosscher. „De gewenning treedt in en er is elke dag voldoende plek beschikbaar." Voorheen was dat wel anders en moesten mensen soms langdurig rondjes rijden voordat ze hun auto kwijt kon den. Nu staat het terrein volgens Bosscher over het algemeen zo'n driekwart vol. Wel is het aanmer kelijk drukker op het terrein tegen over. „We willen nog wel in ge sprek met de kerk of dat een blij vende situatie kan zijn", zegt Bos scher. Wel waren er in het begin veel reacties van vooral mensen met een invalidekaart, die meen den daarmee gratis te mogen par keren. Waar dat in de rest van Goes inderdaad het geval is, zul len zij op het ziekenhuisterrein echter ook gewoon moeten beta len. Mits het verblijf langer dan een half uur duurt, want de eerste dertig minuten worden niet in re kening gebracht. Daarna betalen patiënten en bezoekers een euro per uur, met een maximum van vier euro. IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD RECUERDO woensdag 29 juni 2016 Joris Baudoin verbeeldt 'mannen tussen staal' 'De Gelaste', een metalen mens op wielen, van aan beide zijden van een scheepsketting letterlijk. Joep van Lieshout van het gelijknamige atelier. René Hoonhorst w —Willem Murre, 'Scheldewerker' VLISSINGEN Voorvertoning film Renesse bij CineCity Bioscoop Cinecity zendt zondag een voorvertoning uit van de film 'Renes se' (foto). De film is voor de première op 7 juli al te zien bij de bioscoop CineCity in Vlissingen. Ook is een groot deel van de cast deze mid dag aanwezig om na de film handteke ningen uit te delen en met bezoekers op de foto te gaan. Ook aanwezig: Lil' Kleine, boyband Zo- maer en vloggers Gierige Gasten, Een- hoornJoost en Moni ca Geuze. De film begint om 16.30 uur. SEROOSKERKE Jaarmarkt De jaarlijkse jaar markt in Seroosker- ke vindt zaterdag plaats. Rondom de kerk gonst het van activiteiten. In de tuin van de Johan- neskerk aan de Noordweg is een kleedjesmarkt vanaf 10.00 uur. In de tuin van de kerk is er ook een goede doe- lenmarkt. Verschil lende goede doelen presenteren zich. In de kerk geeft het koorCapellaVee- rensis om 13.30 uur een concert met werken van Mozart en andere compo nisten. De volgende dag is er een open- luchtdienst. Deze start om 19.30 uur. MIDDELBURG Recuerdo geeft zaterdag 2 juli een concert in de Doopsgezinde Kerk in Middelburg. De muzikanten bespelen klarinet, dwarsfluit, saxofoon, pia no, contrabas en accordeon en brengen muziekstukken van onder anderen Astor Piazzolla ten gehore. Het concert be gint om 20.00 uur. De toegang is gratis. ARNEMUIDEN Museum, Langst raat, 13.00-17.00 uur - Thematentoon stelling over de ge schiedenis van de Arnemuidse vrijwilli ge brandweer KOUDEKERKE De Couburg, 13.00-16.30 uur-Bil jarten voor senio ren; De Klimop, 13.30-16.00 uur- Koersbal MIDDELBURG Griffioenpad 1, van af 10.00 uur - Inter nationaal Tennis- tournooi 'Driekleur Challenger Zee land'; Hof 't Seijs, Griffioenstraat 40, 11.00-12.00 uur - Voorlichtingsoch tend over zorg aan huis in de wijk Griffi oen; Speelhof Hoo- gerzael, 13.00-17.00 uur - ModderMid- dag voor kinderen; Koudekerkseweg 139,14.00 uur-Jeu de Boules bij CJBM; Cinema Middelburg, Achter de Houttui nen 30,14.00 uur- Vertoning 'Der Staat gegen Fritz Bauer'; 20.00 uur- Vertoning 'Hail Cae sar!' OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.30-16.00 uur- Activiteit bij Terra Maris, (W)onderwa- terwereld voor kin deren vanaf 6 jaar; De Halve Maan, 13.30-16.30 uur- Bridgen; De Egelan tier, 13.30-14.30 uur -Wandelactiviteit voor senioren OOST-SOUBURG Kroonjuweel 5-9, 10.15-11.15 uur- Voorleesochtend voor peuters van 2 tot 4 jaar; 14.00-15.00 uur- Sprookjes voorle zen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; 16.30-17.30 uur- Kleutergym voor kleuters van 4 en 5 jaar SEROOSKERKE De Zandput, 13.30-17.30 uur - Soos voor senioren met diverse activitei ten VEERE De Kaai, 11.00 en 14.00 uur-Vaar tocht over het Veer- se meer met aanslui tend bezoek aan Museum Veere; Markt, 14.00 uur- Stadswandeling 'Be leef Veere' o.l.v. een gids VLISSINGEN Vrijenhovenzaal, Baskenburgplein 8, 09.00 uur - Peuter- gym; Van Hogen- dorpweg 58A, 09.30-11.30 uur- Naai-atelier, iedere woensdagmorgen de mogelijkheid kle ding te laten verstel len; De Piek, Helle- bardierstraat 13, 19.30 uur - De Piek Jam VROUWENPOL DER Fort den Haakweg en Dorpsdijk, 10.00-19.00 uur- Seizoensmarkt ZOUTELANDE Catharinakerk, 20.30 uur - Concert Accordeonvereni ging Concertina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35