ZEELAND 5 Basisschool VSV ontwikkelt lesmateriaal in programmeren 112 NIEUWS Inbreker wil hulp van politie na val van dak Man belandt in cel bij aangifte Jongens met vals geld opgepakt De maatschappij digitaliseert in een sneltreinvaart. Om de virtuele wereld beter te begrijpen, leren kinderen op basisschool Vlissingse Schoolvereniging al vanaf de kleuterklas programmeren. e Beebot moet van de flamingo's naar de krokodillen en daarna naar de giraf fes", leest Anouk af van een blaadje. Klasgenootje San ne mag de robot, die eruit ziet als een bij, aansturen. Ze telt het aan tal vakjes dat de Beebot op de jungle-puzzel rechtdoor moet en wanneer die moet afslaan en drukt op 'GO'. „Op deze manier leren kinderen te schatten, stappen te ordenen en apparaten te besturen", vertelt Julia Tramper, kleuter juf op basis school De Vlissingse Schoolvereni ging (VSV). „Ze moeten steeds vooruit denken: wat is de volgen de stap? Dat moet je bij program meren ook." Digitale wereld Een programmeur geeft een reeks instructies aan een computer die de stappen in de ingevoerde volg orde uitvoert. Met deze techniek Br is het bijvoorbeeld mogelijk om software (computerprogramma's) te maken, of websites te bouwen. De VSV is in januari begonnen met het geven van de lessen pro grammeren. „Niet ieder kind hoeft programmeur te worden", zegt projectcoördinator Pie- ter-Paul Eppings. „Maar in een Kinderen die de techniek onder de knie hebben, kunnen uiteindelijk software en websites bouwen maatschappij die snel digitaliseert is het wel belangrijk om de virtue le wereld te begrijpen. Kinderen kunnen eigenlijk niet vroeg ge noeg leren hoe alles werkt." Eppings ontwikkelt om de Bee bot heen eigen modules. Dat doet hij door bestaande lesmaterialen te combineren en er een draai aan te geven. Altijd met het uitgangs punt om kinderen zoveel mogelijk samen en praktijkgericht te laten werken. „Ze kunnen elkaar goed helpen en corrigeren", zegt hij. „We willen als leraren niet te veel voorzeggen. Zo kunnen kinderen zelf ontdekken hoe iets werkt, of wat ze fout hebben gedaan." De VSV krijgt subsidie van Ta lent in Zicht en het Leraar Ont wikkel Fonds om de leerlijn te ont wikkelen. Stap voor stap Het is de bedoeling dat kinderen aan de hand van Eppings modules stap voor stap leren coderen. Spe len de kleuters nog met een tastba re Beebot om inzicht te krijgen. Oudere kinderen gebruiken vaker een tablet of besturen de robot op afstand, zodat ze meer over tech niek leren. Kinderen in hogere groepen die al op de computer werken, leren bijvoorbeeld de stappenreeks te verkorten door stappen te herha len wanneer dat kan. „Dat is be langrijk, want hoe korter de codes zijn op een computer, hoe sneller een programma werkt", legt Ep pings uit. De programmeerlessen worden ook gecombineerd met andere on derwijsprogramma's. Zo kan een puzzel bijvoorbeeld een landkaart zijn waarbij de opdracht wordt ge geven om de Beebot van Utrecht naar Groningen te sturen. Half uur les De kinderen op VSV krijgen een half uur per week programmeer- les. Volgens Eppings is meer waar schijnlijk ook niet mogelijk, om dat anders de rest van het onder wijsprogramma in de knel komt. „Maar misschien is dit ook wel ge noeg. De kinderen pikken het na melijk heel snel op", zegt hij. Ook juf Tramper ziet dat. „Ik had nooit verwacht dat ze het zo snel zouden begrijpen. Als ik zie wat de kleuters nu al kunnen, ben ik echt benieuwd wat deze kinde ren allemaal op een computer doen als ze in groep acht zitten." Als alles een beetje meezit, le ren de kinderen tegen die tijd ech te coderingen schrijven. De leer lijn is nog in ontwikkeling. Ep pings streeft ernaar in 2017 materi aal te hebben om de groep-achters les te kunnen geven in de digitale codetalen. woensdag 29 juni 2016 ZIERIKZEE Een 34-jarige inbreker uit Roosendaal is maandaga vond laat gewond geraakt toen hij wegvluchtte voor de politie. Een getuige meldde maan dagavond om 23.10 uur dat er iemand op het bedrijfs terrein aan de Industrie weg in Zierikzee aan het in breken was. De inbreker was in eerste instantie niet te vinden. Toen de agenten naar hem begonnen te roepen rea geerde hij wel. De man riep dat hij niet meer kon bewe gen en naar het ziekenhuis moest. Agenten vonden de man lig gend op de grond en con stateerden dat hij letsel had aan zijn heup. Hij is aangehouden op verden king van inbraak en hij is overgebracht naar het zie kenhuis. VLISSINGEN Een 21-jarige Vlissinger vroeg agenten maandaga vond laat om hulp bij aangif te van zijn ingeslagen au toruit, maar belandde zelf in de cel omdat hij negen tien zakjes hennep en een flinke soms geld in zijn au to had liggen. Dat gebeurde rond 22.00 uur in de Jacob van Cam- penstraat in Vlissingen. De man is aangehouden op verdenking van drugs handel. Hij is overgebracht naar een politiecel in Toren- tijd. KRUININGEN Twee Schiedamse jongens (16 en 17 jaar) zijn maan dag opgepakt in Kruinin- gen omdat ze met vals geld hadden betaald bij winkels in Krabbendijke. Bij een winkel aan de Dorpsstraat in Krabbendij ke ontdekte een medewer ker rond 14.00 uur dat de jongens met een vals biljet betaalden. Later bleek dat ze dit trucje bij meerdere winkels probeerden, en bij sommige met succes. De winkeliers maakten ge bruik van buurtwhatsapp om de jongens te achterha len. Ze werden gezien ter wijl ze in de trein naar Goes stapten. De politie kon de jongens op station Kruiningen aanhouden. Kleuters Rowan, Anouk, Ada en Sanne geven robot 'Beebot' aanwijzingen om langs de dieren door de jungle te lopen, foto ruben oreel 'Programmeren kun j e niet vroeg genoeg leren' Elodie Kint Vlissingen D Kinderen uit hogere groepen krijgen les op de Beebot App. Benieuwd hoe de programmeer- lessen op VSV eruit zien? Bekijk de video van de kinderen in actie op pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34