Diepe crisis afgewend 'Veere moet zaken op orde hebben' Verdachte overval blijft in Torentijd 2 ZEELAND De krant De schrik vanwege de onrust 'door de berichtgeving' dwingt bestuur Veiligheidsregio tot maatregelen. VRZ CRISISBERAAD A Commentaar Eindelijk komt er tekening in de aanpak van de problemen bij de Veiligheidsregio. De zeer zware kritiek op directeur Gerrie Ruijs kon moeilijk zonder gevolgen blijven. Dat heeft het da gelijks bestuur van de Veiligheidsregio nogal laat ingezien. Gisteren dreigde zelfs commissaris van de Koning Han Polman, doorgaans de beminnelijkheid zelve, met ingrijpen als het bestuur passief zou blij ven. In de Zeeuwse verhoudingen sta je dan aan de rand van een die pe crisis. Die is vooralsnog afgewend met het aan de kant zetten van Ruijs, het aantreden van de onbetwist capabele Elie van Strien als vervanger en niet in het minst door de aankondiging van een gron dig nieuw onderzoek naar de misstanden. Eindelijk wordt ook de schijn opgeheven dat het dagelijks bestuur en de directeur twee handen op één buik zijn. Tot gisteren leek tus sen die twee geen verschil van inzicht te zijn. Ze waren zich van geen kwaad bewust. Tot op zekere hoogte is dat te begrijpen. Een be stuur steunt een directeur tot het echt niet meer kan. Half steunen kan niet. Dan is het draagvlak meteen weg. Het bijzondere van de si tuatie was echter dat Ruijs al heel veel interne weerstand had opge roepen. Dat viel al niet meer recht te praten. Nader onderzoek zal uit wijzen hoe de leiding van de Veiligheidsregio zo kon ontsporen. Dan wordt misschien ook wel een hoofdstuk gewijd aan de rol van het dagelijks bestuur. Dat kwam pas in volle actie nadat bestuurs voorzitter en burgemeester Jan Lonink en ex-burgemeester Letty Demmers publiek botsten over haar conclusie dat het helemaal fout zit. Ze gingen 'rollebollend over straat', aldus Polman. Er is drin gend een antwoord nodig op de vraag of dit dagelijks bestuur voortaan de kwaliteit kan leveren die ervan mag worden verwacht. Levert het dagelijks bestuur van de Veiligheidsregio nog voldoende kwaliteit? De gemeente Veere moet voldoen de juridische kwaliteit in huis heb ben om plannen op het gebied van kamperen en het bestem mingsplan goed op papier te zet ten. Dat vindt fractievoorzitter Ad- ri Roelse (D&T) na het bestude ren van een lijst van rechtszaken die het afgelopen jaar zijn aange spannen tegen de gemeente. Hij heeft in april om die lijst ge vraagd en kreeg eind vorige week te zien dat de gemeente sinds april 2015 in 83 rechtszaken is ver wikkeld. Na bestudering komt hij tot de conclusie dat vooral op die twee specifieke terreinen de ge meente vaak wordt gedaagd. Wat hem betreft moet de gemeente geen topjurist in dienst nemen maar kan volstaan worden met het tijdelijk inhuren. Het valt hem ook op dat de ge meente niet alle rechtszaken heeft opgevoerd. Daarbij wijst hij op de rechtszaak die een aantal grote re- creatiebedrijven aanspande tegen Veere was alleen aan proceskosten al 22.000 euro kwijt voor 83 rechtszaken de gemeente in verband met de re gistratie van stacaravans. Uit het overzicht blijkt dat de gemeente 22 mille kwijt is aan proceskosten. De fractievoorzitter vindt dat ant woord onvoldoende. Hij wil ook weten wat de gemeente kwijt was aan kosten voor juridische hulp en ambtelijke voorbereiding. Almanak Een journalist bezocht een ba sisschool in Vlissingen voor een artikel over een nieuw les programma. Ze wilde eens in de klas meekijken terwijl de leerlingen aan het werk waren. De kinderen waren kennelijk goed voorbereid op de komst van de pottenkijker. Een kleu ter kon haar nieuwsgierigheid niet bedwingen. Ze liep naar de mevrouw met het notitieblokje toe en keek haar bedenkelijk aan. „Ben jij nou de krant?", vroeg ze. De verslaggeefster grinnikte. „Ik denk van wel, ja." Meer plek voor fietsenstalling Nieuwbouw Coosje Busken Buurtbus moet verder door wijk VLISSINGEN Ozb in vier jaar zo'n 25 euro duurder Gerrie Ruijs transformeerde de brandweer in een regionale organisatie Het is even over zeven uur 's avonds als burge meester Jan Lonink de persconferentie afsluit waarin hij tekst en uit leg heeft gegeven. Voor hem is het de voorlopige afsluiting van een paar roerige dagen waarin de ontwikkelin gen rond de positie van Veiligheids regio-directeur Gerrie Ruijs elkaar in snel tempo opvolgden. Nadar de PZC de kritiek van de commissie-Demmers op de direc teur openbaar heeft gemaakt, besluit Lonink maandag alle burgemeesters uit te nodigen voor spoedoverleg op dinsdagmiddag. SGP-Statenlid Harold van de Velde heeft de berichten ook gelezen, op de site en dinsdagochtend de uitge breide versie in de krant. Hij klimt meteen in de pen en eist een onaf hankelijk en integer onderzoek. Op Schouwen-Duiveland is LSD- fractievoorzitter Robbert Lievense verbijsterd. Hij is furieus op zijn bur gemeester Gerard Rabelink, die in die hoedanigheid lid is van het VRZ-bestuur. Rabelink had volgens Lievense het rapport van de commis sie-Demmers over de VRZ nooit on der de pet mogen houden. Om twee uur komen de Zeeuwse burgemeesters - of hun plaatsvervan gers - aan bij het kantoor van de VRZ aan de Middelburgse Segeers- singel. Terwijl het bestuur van de VRZ in conclaaf is geeft commissaris van de Koning Han Polman een waarschuwing. Hij laat zich intensief informeren over de situatie bij de Veiligheidsregio. „Het is heel slecht wat er nu via de krant tot ons komt. Primair is het de taak van het be- MIDDELBURG De 28-jarige J. P. uit Hoofdplaat pleegde eind ja nuari een overval op een winkel in Philippine. Dar deed hij sa men met J. van D. (ook 28) uit Sas van Gent. P. verscheen gisteren voor de rechtbank omdat hij nu drie maanden in voorarrest zit. Zijn advocate vroeg de rechters om dat voorarrest te schorsen want her verblijf in een gevangenis vindt haar cliënt zwaar. Officier van justitie Gudde hield de verdachte voor dat hij niet voor iets kleins in voorarrest zit. Ze wees hem erop dat hij tij dens de overval in Philippine een wapen had getoond en ge weld had gebruikt. Wie dat soort dingen doet, aldus de officier, hoort niet al na drie maanden weer over straat te lopen. De rechtbank vindt dat ook. De drie rechters wezen het verzoek af. Van D. was gisteren niet aan wezig in de rechtbank. Zijn advo cate hoopt dat hij zo snel als mo gelijk in een kliniek kan worden opgenomen waar hij behandeld kan worden aan zijn stoornissen. Ze verzocht de officier om alles in het werk te stellen zodat hij di rect na zijn veroordeling opgeno men kan worden. De twee wor den op 28 juli berecht. woensdag 29 juni 2016 Emile Calon Domburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De fiets is in Middelburg be langrijker dan de auto maar dat is niet te merken aan het aantal fietsenstallingen bij nieuwbouw, vindt de ge meenteraad. Daarom moet het college zorgen voor vol doende ruimte bij, in ieder geval, de schouwburg, het nieuwe winkelcentrum in Dauwendaele (zodra dat wordt gebouwd) en de auto parkeerplaats op Rams- burg. Voorzieningen moe ten per fiets goed bereik baar zijn, vindt de raad. V - VLISSINGEN Een ontwikkelaar wil tussen Coosje Buskenstraat en Kommedijk, langs de Spui- komweg, een appartemen tencomplex bouwen. Als de huidige bebouwing is ge sloopt, ontstaat ruimte voor maximaal 19 appartemen ten met eigen parkeergara ge. Donderdag 7 juli houdt de gemeente van 17.00 tot 19.30 uur een informatiebij eenkomst in het voor portaal van het stadhuis. MIDDELBURG De buurtbus die van het sta tion in Middelburg naar Nieuw- en Sint Joosland rijdt, moet voortaan verder door de wijk Dauwendaele rijden. Dat wil de gemeente raad. De buurtbus stopt nu bij één halte in de wijk, maar rijdt verder om de wijk heen via de Schroeweg. De raad vindt dat jammer en wil dat de buurtbus helemaal over de Dauwendaelselaan rijdt. Het college moet daarover praten met Connexxion. Hoewel de meerderheid van de gemeenteraad er niet om staat te springen, ontkomt Vlissingen niet aan verho ging van het ozb-tarief. Een inwoner die nu gemid deld 206 euro betaalt, is in 2020 rond de 230 euro (en niet 206 zoals gisteren abu sievelijk in de krant stond) kwijt volgens berekeningen. Onrust Jeffrey Kutterink en Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31