m 25 Zonder Robert Gesink heeft Lotto-Jumbo de verwachting op een topklassering in de Tour de France opgegeven. De ploeg droomt van een etappezege, maar hoe reëel is die kans? TOUR DE FRANCE Vijftien Nederlanders actief in Ronde van Frankrijk Cancellaras laatste We hebben een beperkter aantal toprenners dan in het verleden ylan Groenewe gen kroonde zich afgelopen week einde tot Neder lands kampioen. Hij is pas 23 jaar en reed dit sei zoen nog geen wedstrijd in de WorldTour. Wilco Kelderman is twee jaar ouder en begint zaterdag in Mont Saint-Michel pas aan de tweede Tour de France in zijn nog prille carrière. Na het wegvallen van Robert Gesink, door zijn crash in de Ronde van Zwisterland, rust de last der verwachtingen bij Lotto-Jumbo de komende weken toch vooral op de schouders van deze twee jongelin gen. Zonder Gesink, die kampt met de naweeën van een zware hersen schudding, begint Lotto-Jumbo ont hoofd aan de Tour. Het aantal Tour deelnames van alle renners van Lot to-Jumbo bij elkaar staat op negen. Ter vergelijking: Alberto Contador staat aan de vooravond van zijn ne- gende Ronde van Frankrijk. Lotto- Jumbo-ploegleider Merijn Zeeman: „Onze man met het grootste palma res van de ploeg in de belangrijkste wedstrijd van het jaar valt weg. Een flinke domper." Kelderman is getalenteerd en be schikt onmiskenbaar over de eigen schappen van een ronderenner, maar dat maakt hem deze Tour niet de stand-in van Gesink. Kelderman zou een vrije rol hebben met Gesink in de ploeg en dat blijft zo. Zeeman: „We hebben uitgebreid gesproken met Wilco en besloten niet koste wat het kost voor het klassement te gaan. Op de dagen dat er niks te ha len valt, hoeft hij niet de stress op te zoeken. Bij de massasprints hoeft hij niet bij de eerste twintig te rijden. Als hij een keer tijd verliest omdat hij achter een valpartij zit, dan maakt dat niet uit. Wilco is een ge weldig talent en kan op bepaalde da gen met de wereldtop mee. Dat is ab soluut een wapen, maar hij wil een paar dagen uitpikken en wachten tot zijn etappes komen." In de eerste week - met op papier vier aankomsten voor sprinters - zul len de ogen vooral gericht zijn op Groenewegen. Die staat te popelen om zich in zijn rood-wit-blauwe trui de strijd aan te gaan met Kittel, Greipel, Cavendish en de andere sprinters uit de wereldtop. Maar Zee man haast zich te zeggen dat Groene wegen zonder druk start. „Hij is tweedejaars prof en kan alleen leren door te doen. Niet vanaf de derde rij, maar middenin het geweld. Hij is gretig en gaat er vol voor, maar is wel een rookie. Na de eerste week gaan we naar de Pyreneeën en we weten niet of hij die wel zal halen." Naast Kelderman en Groenewegen als vooruitgeschoven pionnen voor dagsucces, hoopt de ploeg op de aan valslust van klassiekerspecialist Sep Vanmarcke en Bert-Jan Lindeman, die vorig jaar een rit won in de Vuel- ta. Volgens Erik Dekker, die als ren ner vier Tour-etappes won en tot vo rig jaar ploegleider was bij Lotto- Jumbo, is Lindeman geknipt voor die rol. „Voor de start van die gewon nen Vuelta-rit sprak hij de magische woorden: 'Ik ga mezelf vandaag eens TOURPLOEG lekker leegtrekken'. Mee zijn in de goede vlucht vraagt volledige overga ve, niet denken aan de derde klim van de dag of de dag van morgen. Vol overtuiging en niet bang om ka pot te gaan. Bert-Jan kan dat." Maar het gemis van de uitgespro ken klassementsman Gesink maakt van Lotto-Jumbo nog geen vrijbui- tersploeg, stelt Leon van Bon, die in het shirt van Rabobank twee Tour- ritten won (1998 en 2000). „Tegen woordig worden alle ploegen om een klassementsrenner of sprinter ge bouwd waardoor de wedstrijd meer gesloten blijft. Het zet de koers een beetje op slot. Bij Lotto-Jumbo heb ben ze ook drie man nodig om de sprint voor Groenewegen voor te be reiden. Wij waren met negen man die allemaal mee wilden zitten. Dat was onze taak." De spoeling is dun, erkent ploeglei der Zeeman. „In de huidige tijd heb ben we te maken met een beperkter aantal toprenners dan in het verle den. We hebben met een andere rea liteit te maken. Dat is reden dat wij zeggen dat deze ploeg 2013 is begon nen, en niet een voortzetting van Ra bobank is." Daar komt bij dat etappewinst in de Tour vandaag de dag maar voor weinigen is weggelegd. Het vraagt om uitgesproken kwaliteiten. Van de 21 etappes dragen er acht het predi kaat (zware) bergrit en lijken er op voorhand vijf etappes voor sprinters te zijn uitgetekend. Plus daarbij nog twee tijdritten. Het maakt dat de kans op (succesvolle) ontsnappingen op één hand te tellen zijn, beseft ook Zeeman. „Voor een groot deel wor den de etappes in massaprint beslist en bergop door de absolute topren ners. Er zijn een paar etappes die ge schikt zijn voor vrijbuiters en aanval lers. Juist op die dagen willen wij toe slaan, vanuit een underdogpositie." woensdag 29 juni 2016 m Giant-Alpecin: Laurens ten Dam, Roy Curvers, Tom Dumou- lin, Ramon Sinkeldam en Albert Timmer LottoNL-Jumbo: Wilco Kelder man, Bert-Jan Lindeman, Dylan Groenewegen en Timo Roosen. Cannondale (3): Sebastian Langeveld, Tom-Jelte Slagter en Dylan van Baarle. Sky: Wout Poels Trek-Segafredo: Bauke Molle- ma IAM Cycling: Stef Clement Fabian Cancellara (Trek-Segafre do) doet voor de tiende en laatste keer in zijn wielerloopbaan mee aan de Tour de France. „Het is een eer in mijn laatste seizoen deel te ne men aan de Tour", zei hij op Twitter. Tour-succes is een droom voor onthoofd Lotto-Jumbo Daan Hakkenberg Mont Saint-Michel Ploegleider Merijn Zeeman Dylan Groenewegen (links); Wilco Kelde- man (boven), Bertjan Lindeman (midden), Sep Vanmarcke (on der). FOTO'S COR VOS Wilco Kelderman (25, Ned, tweede Tour-deelname) Dylan Groenewegen (23, Ned, Tour-debuut) Sep Vanmarcke (27, Bel, vierde Tour-deelname) Bert-Jan Lindeman (27, Ned, Tour-deduut) Robert Wagner (33, Dui, Tour-debuut) Maarten Wynants (34, Bel, vijfde Tour-deelname) Timo Roosen (23, Ned, Tour-debuut) George Bennett (26, NZI, Tour-debuut) Paul Martens (32, Dui, tweede Tour-deelname)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26