Spanje heeft Iniesta nog wel even nodig 23 U 'Liever espresso, dan koffie' den. Engeland, het wereldrijk van heel vroeger, de voetbalwereldkampi oen van 1966. Het kan maar niet wennen aan het idee dat het allemaal iets anders ligt tegenwoordig. Heilig geloven de En gelsen in de oneindige grootsheid van de Premier League, een competi tie waarin als een achterlijke met geld gesmeten wordt, maar waar toch echt de buitenlanders het ver schil maken, al decennialang. Als voetbal een metafoor is van het le ven, dan toch zeker in Engeland. Open mond Vraag aan de gemiddelde Engelse voetbalfan om pakweg vier Spaanse spelers te noemen die niet bij Barce lona of Real Madrid spelen. Goede kans dat hij je met open mond aan staart. Althans, tenzij één van die spelers op het punt staat om wegge kocht te worden door pakweg West Ham United. Toch hoef je alleen maar het lijstje met beschikbare trainers op een rij tje te zetten, of je begrijpt hoe wei nig het Engelse voetbal nog voor stelt, qua tactische of technische in vloeden op het spel. Harry Red- knapp, Sam Allardyce, Alan Pardew, Gareth Southgate, Eddie Howe, Gary Neville. Ze worden allemaal ge noemd als opvolger van Hodgson. Hodgson en Martin Glenn, direc teur van de FA, belegden gistermid dag toch maar een persconferentie in Chantilly, in een poging enige hel derheid te scheppen over de nabije toekomst van het Engelse voetbal. Maar verder dan wat algemeenheden komen ze niet of nauwelijks. Hodgson kwam een avond eerder al met een algemeen statement, waarin hij iedereen bedankte voor de moeite, inclusief de pers. „Ik hoop net als jullie dat er snel een toernooi komt waar Engeland weer geschiede nis kan schrijven", zegt de bonds- Op het vliegveld van Madrid was Vicente del Bosque gistermiddag het middelpunt na de landing van het vliegtuig uit La Rochelle. De ene na de andere speler kwam naar hem toe, en steevast was er een innige omhelzing. De wat weemoedige glimlach op het ge zicht van de Spaanse bondscoach week geen moment. Elke arm om de nek, elke kus op de wang leek op een afscheid, een adiós. In het openbaar zei Del Bosque er niets over. „Ik moet eerst met de bondsvoorzitter praten. We zul len een gesprek hebben en dan zien wat het beste is voor het Spaanse voetbal", was zijn enige commentaar. Bondsvoorzitter Vil- lar wil het liefst dat de ervaren coach aanblijft, maar onderwerpt zich zelf dit jaar aan verkiezingen. De Spaanse media waren het er gisteren echter over eens: de dank baarheid jegens de 65-jarige Del Bosque is groot, na acht jaar met een wereld- en een Europese titel, maar het is tijd voor verandering. Een misschien nog belangrijker vraag is wat er met de spelers gaat gebeuren. Werd Del Bosque maan dag tactisch overklast door zijn Ita liaanse collega Antonio Conté, op het veld deden zijn spelers er een uur over om iets van hun ver trouwde voetbal te laten zien. Anders dan na de blamage op het WK in Brazilië, toen Xavi, Xa- bi Alonso en Villa zelf afscheid na men, lijkt niemand dit keer uit ei gen wil te vertrekken. De harde kern is rond de dertig jaar, met Iniesta (32), Ramos (30), Piqué (29), Fabregas (29), Silva (30) en de iets jongere Busquets (27). Ramos, een van de meest bekriti- SPANJE SINDS 1 JULI seerde spelers, wil van een wisse ling van de wacht niets weten. „Vanaf de bank thuis met een zak chips in de hand is het makkelijk praten. We hebben een fantas tische periode beleefd, met één wereldtitel en twee Europese, maar ik heb nog altijd dezelfde motivatie." Ook zijn collega in de defensie, Gerard Piqué, vond niet dat dit het einde van de huidige generatie betekent. Nieuwe lichting Een nieuwe trainer durft mis schien meer dan Del Bosque ver anderingen door te voeren; de hui dige bondscoach speelde de vier EK-wedstrijden met dezelfde ba siself en gaf de reserves nauwe lijks speeltijd. Daardoor kon de nieuwe lichting van goede mid denvelders, mannen als Thiago (25) en Koke (24), zich niet bewij zen. Spits Alvaro Morata is de met Vanaf de bank thuis met een zak chips in de hand is het makkelijk praten 23 jaar de jongste van de nieuwe lichting, en moet met doelman De Gea (25) nog jaren zeker van een plaats zijn. Maar wat komt daarachter, uit het fameuze Spaanse jeugdvoetbal dat zoveel prijzen won? De selec tie onder-21, Europees kampioen in 2011 en 2013, wist zich niet voor het EK van vorig jaar te plaatsen. En het Olympisch team (onder 23) is afwezig in Rio. Goede spe lers zijn er wel, opnieuw vooral op het middenveld, met onder an deren Saül (21) van Atlético en Ser- gi Roberto (24) van Barcelona, maar zo uitzonderlijk als de gou den WK-generatie is de volgende niet. Waarschijnlijk heeft Spanje Iniesta nog wel even nodig. België houdt adem in coach, zonder ironie, beleefd als al tijd. Kort daarvoor heeft keeper Joe Hart ook al openlijk zijn excuses aan geboden aan de Engelse fans, gelijk na de nederlaag (1-2), met de handen nederig boven het hoofd. Maar net als de bondscoach kan de doelman de spreekwoordelijke tering krijgen in Engeland, na zijn dure fout op een schot van Kolbeinn Sigthórsson. „Joe Hart doet voor de aftrap steeds een Neanderthaler na, maar het enige wat we van hem no dig hadden was een beetje betrouwbaarheid", schrijft The Independent over de doelman, in een ver nietigend stuk. Die genadeloze publieke tuch tigingen; ook dat is een terugke rend fenomeen. Kunt u zich de hoon nog herinneren die Robert Green ten deel viel op het WK van 2010, na een blunder tegen de Vere nigde Staten? De keeper werd be dreigd, belachelijk gemaakt en tot op het bot vernederd in de Engelse pers, tot op het weerzinwekkende af. Zoon Rooney Want dat is nog zo'n niet te onder schatten factor in Engeland: de on waarschijnlijke druk. Tabloid The Sun zet prominent een foto van het zoontje van Wayne Rooney op de voorpagina, alsof het ventje er iets aan kan doen dat zijn vader van IJs land heeft verloren. Het is een vicieuze cirkel. Straks is er weer een opvolger van Hodgson, die een tijdje zal worden weggezet als de redder van de natie. Hij krijgt at krediet, zoals Fabio Capello, je McClaren, Hodgson en al die anderen dat ook ooit kregen. Maar oh wee als het weer niet lukt. Dan is het land in last. woensdag 29 juni 2016 Joachim Löw weigert Italië een 'angstgegner' te noe men, ook al wist Duitsland op een EK of WK nog nooit te winnen van Italië. „We hebben geen trauma. Het verleden is koude koffie. Een verse espresso is beter en die hoop ik zaterdag in de kwartfinale te proeven", aldus de Duitse bondscoach. Portugal heeft in aanloop naar de kwartfinale van mor gen tegen Polen twee pro bleemgevallen. Linksback Raphaël Guerreiro en mid denvelder André Gomes kampen net als eerder dit EK met fysieke problemen. ji.; Drukker dan ooit gesticuleerde de Spaanse bondscoach Vin cent Del Bosque langs de lijn toen zijn spelers door de Italia nen werden overrompeld. Het mocht niet baten. Tijd voor nieu we gezichten in Spanje? Edwin Winkels Barcelona Gewonnen prijzen: EK 2008, 2012, WK 2010. Balans op EK/WK: 26 wed strijden; 18 winst, 3 gelijk, 5 ver lies; doelsaldo: 41-17. Balans totaal: 142 wedstrij den; 108 winst, 14 gelijk, 20 ver lies; doelsaldo 300-95. —Sergio Ramos, aanvoerder Grootste zege: 10-0 Tahiti (Confederations Cup, 2013); grootste nederlaag: 1-5 Neder land (WK 2014). Meeste interlands: Sergio Ra mos 122, Andrés Iniesta 109, Iker Casillas 106, David Silva 103, Ce- sc Fabregas 102. Eden Hazard (foto) was tegen Honga rije met een assist en een goal de gro te man bij België, maar sloeg gisteren de training over. Mousa Dembélé is hersteld van zijn blessure en tijdens de kwartfinale tegen Wales inzetbaar. De ontreddering is groot bij de spelers van Engeland, na de uitschakeling tegen IJsland. Wayne Rooney ver laat het hotel. FOTO'S GETTY IMAGES, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24