Cantona Italië zonder De Rossi Een land gedompeld in een diepe politieke en economische crisis, kreeg ook nog even een historisch voetbalfiasco voor zijn kiezen. In Engeland regeert de totale ontreddering. SJOERD MOSSOU 22 EK VOETBAL 00 EURD2016 Schoten II Reddingen En route Schoten I Eric Cantona is op de televisie. Dat is hij wel vaker, want Eric is 'de com missaris van voetbalzaken' op de sportzender Eurosport. Wat dat precies be tekent, geen idee, maar geef toe: het klinkt best goed. In het filmpje zit Cantona in zijn blote bast in een duister belichte kamer. De ka mer heeft het decor van een rommelig ate lier. We zien schilderijen, een gouden vogel kooi, een oud shirt van Manchester United, een hoornen telefoon en wat ondefinieerba re kunstenaarsattributen. Eric heeft een zwarte staf in zijn rechter hand, waardoor hij iets weg heeft van een magiër uit een Disney-film. Om de karika tuur nog wat luister bij te zetten, bliksemt het in de kamer. Eric Cantona is vermoedelijk de mafste fi guur die het Franse voetbal ooit heeft ge kend. Hij heeft het ex centriek-autonome van Jan Mulder, maar dan in het kwadraat, en haast iedere Fransman twij felt of je hem nu moet haten of liefhebben. Zelfben ik er ook nog niet uit. De filmpjes die Cantona voor Eurosport maakt, vind ik nogal on grappig. Laatst zong hij dat Will Grigg-liedje in zijn kunstenaarskamer, en dat deed hij zo thea traal en over de top, dat het eerder ongemakke lijk en irritant werd dan komisch. Maar sma ken verschillen natuurlijk. Cantona heeft veel van een poseur en van een aansteller. Hij is een matig acteur, al kan het zijn dat u een zwak heeft voor zijn 'Allo Allo'-achtige Engels. Hij maakt tegen woordig films - en een groot succes kun je dat niet echt noemen. Tegelijk zou je willen dat iedere voetbal ler een vleugje meer Cantona had. In NTmes nam ik even de tijd om wat oude filmpjes te kijken van Cantona. Van zijn ra re streken, zijn bizarre uitspraken en zijn fantastische goals. Een dag eerder had ik naar de lusteloze quotes van allerlei hedendaagse trainers en voetballers geluisterd. Een dag later keek ik naar een van die hondsberoerde, doodsaaie EK-wedstrijden. Cantona mag dan een aansteller zijn, hij geeft op zijn minst wat kleur aan het leven. Iedere Fransman twijfelt: moet je 'm haten of liefhebben In de lift van het Stade de Nice kijken Stuart Pearce en Martin Keown wezenloos voor zich uit. Twee oud-inter nationals, toch bekend met Engelse voetbaltrauma's, maar compleet sprake loos van wat ze zojuist alle maal gezien hebben. „A bloody disgrace", mom pelt Pearce, tegenwoordig televisieanalist. Een gore schande, kortom. Het ongeloof is over al in het kielzog van de Engelse ploeg voelbaar. Bij de woedende fans, die hun spelers stijf schelden op de tri bune, en die een ochtend later ontred derd rondhangen op de be roemde Promenade des Anglais in Nice, ofwel: hoe cynisch wil je een straatnaam hebben. Ook de Engelse pers oogt to taal lamgeslagen. Venijnig do pen ze hun pennen in azijn, stu derend op de meest vernieti gende koppen, maar ook zij hadden dit fiasco niet aan zien komen. Dat IJsland al bijna drie jaar niet meer verliest in wedstrij den waarin het er echt om gaat, ook niet tegen landen als Neder land en Portugal; het is de meeste En gelsen totaal ontgaan. Al dagenlang gaat het over dat absurde inwone raantal van IJsland: 350.000. Minder dan er in nota bene Leicester wonen. „Dit is de grootste wanprestatie ooit van een Engels nationaal voet balelftal", foetert Alan Shearer maan dagavond bij de BBC. In The Times, toch best een deftige krant, krijgen alle spelers een nul als cijfer voor hun prestatie te gen IJsland. Een stort regen aan pijlen werd overal afge vuurd op bonds coach Roy Hodgson, de man die er na rust in derdaad een tac tisch soepzooitje van maakte in Ni ce, maar die een perfecte kwalifica tiereeks afwerkte, en die niet eens zo slecht aan het toernooi begon. Altijd op zoek naar een zondebok, altijd totaal ver baasd over wéér een teleur stelling. Het is een mentali teit die haast exemplarisch is voor de staat van het land. Engeland dreigt een in zich zelf gekeerde natie te wor den, vertrokken uit de Euro pese Unie, en nog altijd hei lig gelovend in de mondiale verhoudingen van lang gele- woensdag 29 juni 2016 Italië moet het zaterdag in de kwartfinale tegen Duits land mogelijk stellen zon der Daniele De Rossi (fo to). De middenvelder kampt met een heupblessu re, opgelopen in de winst partij tegen Spanje. Ook Antonio Candreva is nog een twijfelgeval. Thiago Motta mist de confrontatie met de wereldkampioen so wieso. Hij is geschorst na twee gele kaarten. IJsland mag dan de kwartfinales hebben bereikt, de ploeg kreeg wel de meeste doelpogingen te verwerken: 79. Slechts 4 pro cent leidde tot een tegengoal. Duitsland lag met 22 schoten het minst onder vuur. De IJslandse keeper Hannes Halldórsson ver richtte in de eer ste vier duels de meeste reddin gen: 24. Dat zijn er 6 meer dan de Hongaarse goalie Gabor Kiraly. Halldór- son incasseerde pas vier treffers. FRANCE @sjoerdmossou n Ondanks de uit schakeling heeft Engeland tot nu toe wel de mees te doelpogingen ondernomen. In de vier EK-duels kwamen de Engelsen tot 81 schoten, eentje meer dan kwart finalisten Duits land en België. Sjoerd Mossou rijdt eeri maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 16.. II Sjoerd Mossou Nice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23