App voor veilig strand u ©(MOTM® m Dominee én pastoor houden hagepreek in Noordgouwe SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Fietsenmaker uit Noordgouwe helpt zieke jongen Halve dagen naar school en dan is de koek voor Robbin op. Hij heeft het syndroom van Marfan waardoor zijn wereld flink is gekrompen. lke dag pijn, snel moe en niet meer mee kun nen doen met dingen die je onwijs leuk vindt. Aan de vrolijke grijns van Robbin van Schouwen (to) uit Zierikzee lees je het niet af, maar leven met het syndroom van Marfan gaat niet over rozen. Dolge lukkig is hij met de elektrische fiets die hij morgen krijgt. „Zijn wereld, maar ook de onze, wordt nu een stuk groter", zegt moeder Miranda Verkaart. Hoewel hij het waarschijnlijk al vanaf zijn geboorte heeft, weet Robbin pas sinds vorig jaar zomer zeker dat hij Marfan heeft. Een erfe lijke bindweefselaandoening, die tal van symptomen tot gevolg kan hebben. Van een verwijding van de aorta tot afwijkingen aan ogen en skelet. „Dat was heftig om te ho ren. Vooral dat van mijn hart vind ik erg", vertelt Robbin. „En dat je niet meer met alles mag mee doen", vult moeder Miranda aan. Zoals gym bijvoorbeeld, misschien wel het lievelingsvak van de leer ling van 't Kofschip. De ringen en touwen ('Dat vond ik zo leuk') zijn voor Robbin verboden gebied. Maar ook het tochtje van zijn school naar Pontes, waar de gymles sen worden gegeven, is niet meer haalbaar. Op zijn huidige fiets komt hij, qua zwaarte en model, amper meer weg. Geld voor een nieuwe fiets heeft het gezin -bestaande uit moeder, Je moet af en toe proberen iets voor een ander te doen Robbin en zus Lindy- niet. En ach terop bij zijn moeder wordt -zij heeft reuma, hij wordt groter- steeds problematischer. „Dat kan dus écht niet", vond Anke Buijl - moeder van vriendje Jesse. „Zo'n jongen raakt daardoor in een so ciaal isolement." Dus sloeg Buijl aan het mailen. In Jan Saman van Kassteele Tweewielers uit Noord- gouwe vond ze een bondgenoot. Hij regelde een gloednieuwe elek trische fiets voor Robbin, zonder er al te veel woorden aan vuil te maken. „Je moet af en toe proberen iets voor een ander te doen." In huize Van Schouwen/Vcrkaart worden al plannen voor uitstapjes gesmeed. Een keer naar de Corne lia, waar Miranda vrijwilligerswerk doet. En naar het strandje van Bor- rendamme om te zwemmen. Mi randa: „Hij is er zo gelukkig mee. We hebben alledrie staan huilen. Zo'n man heeft vast niet door wat dit voor ons betekent, Robbin krijgt zo zijn vrijheid terug." Wanneer de locatievoorziening van een telefoon aanstaat, wordt bij het openen van de app automa tisch aangegeven welk strandpavil joen of welke badpost het dichtste bij is. Ook wordt informatie gege ven over de weersomstandighe den, de watertemperatuur en de betekenis van waarschuwingsvlag gen. Voor noodgevallen is er een SOS-knop om direct 112 te bellen. „We gaan zo preventief moge- We kunnen badgasten nu actief informeren over gevaarlijke stroming of vermiste kinderen lijk te werk", zegt Lukas Fransen, directeur van Stichting Strandex- ploitatie Veere. „Wij weten ook wel dat niet iedereen de badpost continu in de gaten houdt om te kijken of we een andere vlag op hangen. Met de app kunnen we badgasten actiever informeren over risico's." Er kunnen namelijk ook berichten worden verstuurd naar de appgebruikers. „Dat kun nen we bijvoorbeeld doen om te waarschuwen voor een gevaarlijke stroming, of om een oproep te de len van een vermist kind." De 'Strand app' is gratis te downloaden op apparaten met de besturingssystemen Apple en Android en is nu enkel beschik baar voor de stranden in Schou wen-Duiveland, Veere en Den Haag. Uiteindelijk moeten alle hulpposten aan de Nederlandse kustlijn in de app komen te staan. Precies 450 jaar nadat in Noord gouwe de eerste hagepreek van het eiland werd gehouden, en de tweede van Zeeland, komen gelo vigen zondag opnieuw in de bui tenlucht bijeen. Hagepreken zijn in de zestien de eeuw ontstaan uit verzet te gen de Spaanse koning Philips II die leider was van een katholieke beweging die het protestantisme bestreed. Protestanten zochten el kaar daarom op in de buitenlucht waarbij vrouwen een haag vorm den om de dominee en mannen weer om de vrouwen heen ston den, om hen te beschermen. Die traditie wordt aanstaande zondag voortgezet op landgoed Rustenburg aan de Kloosterweg in Noordgouwe. De preek wordt gehouden door dominee Josée van de Putte en om te benadruk ken dat er in 450 jaar wel wat is veranderd, verleent ook pastoor Fons van Hees medewerking. Bezoekers kunnen vanaf 15.00 uur parkeren bij firma Deurloo en worden geadviseerd kleedjes of klapstoeltjes mee te nemen. Pantalons v.a. 59,- Pullovers v.a. 39,- Polo'S v.a. 29,- Jacks v.a. 98,- Colberts v.a. 98,- Vesten v.a. 59,- Overhemden Korte m. v.a. 29,- Overhemden Lange m. 2 voor 69,- Plein 1940 nr. 20 Middelburg Tel. 0118 - 612508 www.lavooymode.nl dinsdag 28 juni 2016 Wereld van Robbin wordt stuk groter dankzij fiets Robbin met zus Lindy (14), nu nog met de 'oude' fietS. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Esme Soesman Zierikzee —Jan Saman, Kassteele Twee- wielers Na Den Haag maken nu ook Schouwen-Duiveland en Veere gebruik van de 'Strand app'. De mobiele applicatie moet op een preventieve manier de veiligheid op stranden vergroten. Elodie Kint Westenschouwen Wendy Wagenmakers Noordgouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57