Fietsen voor geestelijke hulp M IOLEN 19 Uitreiking draaginsigne aan Thoolse VN-veteranen roept emoties op Zeven blauwhelmen uit de gemeente Tholen krijgen alsnog erkenning en waardering voor hun inzet bij missies in Libanon. Het is een stukje waarde ring en ook een beetje een afsluiting voor mij", vertelt Peet Uytde- willigen. Hij is één van de zeven Thoolse VN-veteranen die van burgemeester Ger van de Velde het draaginsigne Nobelprijs krijgt opgespeld. Van de Velde stipt het in haar in leidende toespraak al aan. De im pact van de uitzending naar Liba non was en is heel groot. Voor de militairen, maar ook voor hun fa milie. Tijdens de speech komen bij de aanwezige veteranen en hun naasten de tranen al op. „Tho len dankt u nu voor uw inzet voor de vrede. Jullie hebben je daar voor ingezet met gevaar voor ei gen leven. Tot op de dag van van daag zijn er veteranen die het daar moeilijk mee hebben. Die nog steeds kampen met psychische problemen of lichamelijke gebre ken. Dat mogen we niet verge ten." Peet Uitdewilligen is dat zeker niet vergeten. „De uitzending naar Libanon was geen vakantie reisje. Ik was nog maar achttien jaar en ik heb daar verschrikkelij ke dingen meegemaakt. Ik was daar toen de Israëli's binnenvielen en alle Palestijnen wegveegden. Zes maanden, ook nog eens zon der warm eten en met heel wei nig slaap. Het was een moeilijke tijd." Maar het moeilijkste moest voor de jonge militair misschien nog komen. In april 1983 mocht hij terug naar huis. „Dan kom je terug op Schiphol, vol met adrena line en daar kan je dan met nie mand over praten. En hulp was er in die tijd ook nog niet. Ik heb toen alles opgekropt." Uytdewilligen krijgt al snel na zijn thuiskomst klachten. „Daar ging ik mee naar mijn huisarts. Hij speelde dat door naar defensie, maar die gaf niet thuis. In 2008 ben ik volledig ingestort." Wat er nog over is van de stoere militair meldt zich uiteindelijk aan bij Stichting Centrum '45, een instantie voor mensen met com plexe psychotraumaklachten. „Daar heb ik twee jaar gezeten en daar heb ik veel aan gehad. Ik sta nog steeds onder behandeling. Eens in de twee maanden. Maar het gaat nu gelukkig wel goed met me." Hoe goed het gaat met de man die niet over zijn ervaringen kon praten blijkt na afloop van de uit reiking van de insignes. Uytdewil ligen pakt de microfoon en spreekt een emotioneel dank woord. „Toen ik in mei de uitnodi ging op de deurmat vond, kreeg ik het warm en koud tegelijk. Warm vanwege de erkenning en het res- Dan kom je terug op Schiphol, vol met adrenaline, en kan je daar niet over praten peet dat er van uitging en koud vanwege de herinneringen." Voor de Thoolse gedecoreerde VN-militairen kon de Nederland se Veteranendag niet mooier verlo pen. Zij hadden zich uiteraard ook in Den Haag kunnen laten onder scheiden, maar kozen toch voor hun eigen Tholen. Uytdewilligen: „Ik vind het prachtig dat de ge meente zich er zo voor heeft inge zet. Het is op deze manier een mooie afsluiting. Het enige wat ik nu nog graag wil is een keertje te ruggaan naar Libanon. Dat staat bovenaan mijn to do-list." In Kortgene was zaterdag het laat ste wisselpunt van de estafette- tocht. De rijders van de slotetappe naar Dordrecht vertrokken bij de Paardekreek voor de laatste 111 ki lometer. In de nacht van donder dag op vrijdag was het avontuur begonnen met een rit over de af sluitdijk. Zaterdag trokken de vijf tien teams door Zeeland. Via Zuid-Beveland, een stukje Walche ren en Noord-Beveland reden de groepen over Schouwen-Duive- land terug naar Dordt, waar de hoofdlocatie van De Hoop geves tigd is. Onder de deelnemende teams dus één Zeeuwse delegatie, met de toepasselijke naam Luctor et Emergo. „Onze gasten worstelen ook, en komen uiteindelijk boven. En dat geldt ook voor de fietsers", zegt Wietske Nijsse uit Goes. Nijs- se is teamleider behandelteam en inloophuis van de Vlissingse loca ties van De Hoop. „En vooral voor het inloophuis hebben we geld no dig. Want die locatie is van giften afhankelijk. Dat geld komt met de Cycle for Hope-tocht, die jaarlijks gehou- De gasten van De Hoop worstelen en komen boven en dat geldt ook voor de fietsers den wordt, flink binnen. In totaal levert het De Hoop dit jaar vier ton op. Volgens de stichting is dat vijftien procent van de middelen die het binnenkrijgt. maandag 27 juni 2016 'Ik kreeg het warm en koud tegelijk' Willem Adriaansens Tholen Peet Uytdewilligen Zeven onderscheiden VN-militairen: Van links naar rechts de heren Guequierre, Koeteeuw, Driehuijs, Nederveen, Van der Linde, Uytde- willigen en Van Elten. De heer Van de Nieuwendijk was verhinderd door werk en krijgt het insigne thuis gestuurd, foto johan van der hélden. De gaande ploeg ontvangt in Kortgene de komende bij de estafet- tetocht van het team van Luctor et Emergo. foto johan van der heijden Vijftienduizend euro fietste het Luctor et Emergo-team bij el kaar voor De Hoop, het evangeli sche centrum voor professione le psychische hulp met onder meer twee locaties in Vlissin- gen. Daarvoor toerden de veer tien deelnemers, elkaar aflos send in drie groepjes, in twee da gen ruim 1.200 kilometer door Nederland. Willem Adriaansens Kortgene —Wietske Nijsse Jof*56opf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65