Hl fl 5 Peiling: meerderheid voor een Nexit 'goed mogelijk' Ik weet nu al dat ik ooit eens zal zeggen: op 24 juni 2016 is mijn leven ingrijpend veranderd 'Vraag Iers paspoort aan' Opvallend veel steun Regrexit dum zich in The Bee Hive aan een zaterdagmiddagpint gezet; het kunnen er zomaar acht worden. Het zijn mannen op leeftijd, ze in troduceren zichzelf trots als wor king class, en hebben de fotograaf in een hoek gedreven. Elektricien Derek Welsh (64) buldert door de pub met tapijt en gestoffeerde zit jes: „Eén foto, één bier." David Devers (66), de man die volgens zijn maten 'veel te veel van politiek weet', somt staccato de 'geweldige' gevolgen van de uit slag op. „Uitstekend dat premier Cameron opstapt. Die man was toch de marionet van Brussel. Niet erg dat de koersen kelderen. Onze munt komt er sterker uit. Referenda in andere landen? Dóén. Laat de Europese Unie maar instorten." De man die mobieltjes en ande re elektronica aan marktkooplui doorverkoopt, is de Europese be moeizucht beu. „Alles willen ze daar regelen. Van de maat van een banaan tot het etiket van de jam." De voorspelling dat de handel nu gaat instorten: bangmakerij. „En geland kan nu op zijn eigen voor waarden handelsverdragen afslui ten, ook met landen buiten de Eu ropese Unie, veel beter zo." David hoopt dat de regering nu 'eindelijk' de immigrantenstroom indamt. „Daar heeft de EU ons ook mee opgezadeld." „Noem ons geen racisten", valt elektricien De- rek hem bij. „De gevangenissen hier puilen uit van de buitenlan ders." Klusjesman Paul Warne- ford (58): „Ze blijven in de bij stand hangen. Terwijl ik er alles aan doe om eruit te blijven. Zelfs vuilnis ophalen." Dat de jeugd zich door de Brexit verraden voelt, ach, wat weet de jeugd? Die is zo lichtgeraakt dat ze denkt dat de wereld nu vergaat. Welsh: „Het verschil tussen hen en ons is dat wij de periode vóór de Europese Unie nog hebben meegemaakt en weten dat dit land prima op eigen benen kan staan." Jongeren zouden zich volgens Devers - wijdbeens aan het zesde biertje - moeten verheugen. „Gre at Britain wordt weer Great. We krijgen onze onafhankelijkheid te rug. Zelfs al zou dat betekenen dat we er een beetje minder rijk uitko men, dan nog is dat een kleine prijs om weer trots te kunnen zijn." Klein rijk Groot? In The Hancock lacht Ellie een neplachje. Het Britse rijk wordt klein, 'dummies'. „Schotland stapt mogelijk uit het Verenigd Ko ninkrijk om bij de EU te kunnen horen. En Noord-Ierland, dat ook tegen de Brexit was, gaat Schot land misschien achterna. Dus dat blijft er over van dat zogenaamde Gróót-Brittannië." Ellie: „Wij willen het gevoel hebben dat de hele wereld voor ons openligt en dat is nu weg. En de ouderen, pfff. Die hebben lek ker een vast pensioen, hebben het allemaal wel gezien en verlangen op een bizarre manier terug naar de tijd vóór de Europese Unie. Wakker worden! Die tijd komt nooit meer terug." Wayne (29), die in een centrum voor de ontwikkeling van nieuwe medische apparaten werkt, vreest dat het vertrek hem persoonlijk gaat raken. „Mijn werkgever drijft op EU-fondsen, dus ik ben mijn baan misschien kwijt." Ook anderen verbijten zich. Adam (2t), die als ingenieur op het vasteland aan het werk wilde: „Zal dat nog zo makkelijk gaan?" En marketeer Daniel Pearce (30), die veel voor de bouw doet en 'een nieuwe recessie ziet dagen'. Ellie gaat in een hoekje van het terras zitten, met de kroegkat op schoot, en nog een sigaret. Ze zal nog wel even giftig blijven; 'nog wel even heel erg lang'. Op een ding verkneukelt ze zich. Dat ze, als alles zo slecht uitpakt als zij denkt, zo'n Brexit-stemmer even aan zijn fatale keuze kan herinne ren. „Dat ik kan zeggen: tja, jij hebt dit gewild." In navolging van de Britten zou ook een Nederlands referendum over uittreding uit de EU een ver rassende uitslag kunnen krijgen, stelde Maurice de Hond van Peil.nl gisteren. Vooral een hoge opkomst van laagopgeleiden kan de kansen voor zo'n 'Nexit' vol gens hem vergroten. Nu is een grote minderheid van 47 procent van de Nederlanders voor zo'n referendum, becijfert Peil.nl. Bij een volksraadpleging zou 43 procent voor Nexit stem men. Maar juist onder de lager op geleiden wil 69 procent zo'n refe rendum en zou 64 procent voor een uittreding stemmen. De Hond verwijst naar de Britse situatie, waar veel onderzoeksbu reaus ernaast zaten met hun voor spellingen. Zij werden verrast door een hoger dan verwachte op komst van lager opgeleiden, die in grote mate voor vertrek stem den. „Mocht in Nederland een re ferendum gehouden worden, dan valt het te verwachten dat - net zoals in Engeland - de opkomst onder lager opgeleiden relatief hoog zal zijn. En in dat geval zou een meerderheid voor Nexit goed mogelijk zijn, terwijl dat uit de peilingen van vier van de zes bu reaus in Nederland niet af te lei den is", aldus De Hond. OVERLEG maandag 27 juni 2016 l A In The Hancock zegt Ellie Grebby (derde van rechts) al dagen 'verdrietig, chagrijnig en boos' te zijn. foto-s david charlton genaaid met de Brexit Ellie Grebby (23) DEN HAAG BELFAST Niemand minder dan de zoon van Ian Paisley, de dominee die als leider van de Noord-Ierse De mocratische Unionistenpartij streed tegen de invloed van het katholieke Ierland, roept Noord leren op een Iers paspoort aan te vragen nu de Britse kiezers hebben gestemd voor uittreding uit de EU. Volgens het akkoord van Goede Vrijdag uit 1998 heeft iedereen die in Noord-Ier land geboren is recht op zowel het Britse als het Ierse staatsbur gerschap. Sinds het Brexit-refe- rendum is het aantal aanvragen van een Iers paspoort licht ge stegen, ook in districten waar overwegend unionisten wonen. i. A De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Kerry reist vandaag naar Brussel en Londen om over de uitkomst van het Britse EU-referendum te praten, foto epa PETITIE Van Brexit naar Regrexit. Meer dan drie miljoen mensen hebben een pe titie getekend voor een tweede refe rendum over het vertrek van het Ver enigd Koninkrijk uit de Europese Unie. Officieel mogen alleen Britten hun digitale handtekening plaatsen. Maar internetgebruikers hoeven slechts een vinkje te zetten bij de vraag of ze Brits zijn. Dat leidt tot misbruik. Zo blijken 30.000 handte keningen afkomstig uit Vaticaan stad, dat maar 800 inwoners telt. Voorstanders van zo'n tweede refe rendum over het lidmaatschap van de EU willen morgen in Londen de straat op. Bij de demonstratie wor den rond de 40.000 mensen ver wacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5