,v«ai 1 Noorderpolder wil betere speeltuin 19 Blauwe Thuis op Schouwen OPEN HUIS AKKERBOUWBEDRIJVEN A Van akker naar bakker is het thema. Maar de bakker slaapt Open huis boerenbedrijven op Schouwen wordt steeds populairder. Culinaire hapjes en leuke kinderactiviteiten trekken veel volk. Hier doen we het voor", glundert akker bouwer Kees Hanse uit Zierikzee. „Onze open dagen worden steeds drukker", bevestigt boer Jan Stouten uit Oosterland. „En dat is omdat de consument wil we ten waar zijn eten vandaan komt." Het valt zaterdagmiddag om twee uur niet mee een parkeer plaats te vinden bij de Wil lemshoeve aan de Gouweveerse- weg. Kinderen staan in de rij voor een ponyritje en het publiek dromt samen voor de infostands van het mechanisatiebedrijf, de in stallateur en vooral bij die van Koopmans Blauwe, het bijna uitge- storven Schouwse aardappeltje. De koks Nando van As en Joey van Mourik van restaurant De Vierbannen hebben hun fantasie losgelaten op de bijna vergeten pieper. „We hebben een zure crèmewaarin een gegrild kro- kantje is gestoken", vertelt Van Mourik. „We hebben ze ook ge- confijt in varkensvet en dat in een curry van zeekraal. En tenslotte hebben we een paar frietjes met zout van zeekraal." De drie ge rechtjes worden bij elkaar geser veerd in een kom. Het gebodene krijgt geen kans koud te worden. Boer Kees Hanse, die studenten van de agrarische school heeft in gehuurd om het publiek langs zijn gewassen te leiden, vertelt enthou siast over cichorei dat weer in op mars is. „Het areaal is in korte tijd gegroeid van 100 naar 4.000 hecta re in Nederland. Ze maken er te genwoordig innuline van; een stof die vet en zoet vervangt. Het geeft smaak maar bevat geen calorieën. Het is nog een beetje duur, maar de industrie gebruikt het al in de halvarine Goede Start van Blue Band en in Unox Bierbommetjes. Die zijn lekker vet, maar je wordt er niet dik van." Ook bij akkerbouwer Jan Stou ten langs de zeedijk in Oosterland valt het niet mee de auto kwijt te raken. Hier ruikt het naar versge bakken koekjes. Kinderen kneden het deeg en brengen het naar een paar meiden die de koekjes in mi ni-ovens afbakken. Stouten: „Van akker naar bakker, is vandaag het thema. Maar de bakker slaapt", voegt hij er eerlijkheidshalve aan toe. En dat klopt; bakker Bouman heeft de nacht doorgewerkt en zet te daarom zijn personeel in de kraam. Op Stoutens erf staan on der andere een dorsmachine uit 1930 en een graanmolentje uit 1913; alles machinaal en met rie men aangedreven. Ernaast een gro te, glimmend gele combine van 350.000 euro. Stouten kijkt tevre den rond. „Onze open dagen wor den steeds drukker. En dat is om dat de consument wil weten waar zijn eten vandaan komt." Zaterdag was de laatste dag van de Week van de Akkerbouw, het initiatief van de Brancheorganisa tie Akkerbouw. Acht Zeeuwse landbouwbedrijven, waaronder vier Schouwse, zetten hun deuren open voor het publiek. SIRJANSLAND Het van oor sprong Walcherse evenement de Zeeuwse Dag van het Paard voelt zich thuis op Schouwen. „We houden het nu voor de tweede keer hier in Sirjansland en als het aan ons ligt, blijven we nog een groot aantal jaren," zegt orga nisator Andrie de Buck. „De bo dem is hier perfect en voor men sen van buiten Zeeland is dit ter rein aan de N59 gemakkelijk te vin den." Zaterdag werden er keuringen en shows gehouden van zeven stamboeken. Burgemeester Gerard Rabelink deed de prijsuitreiking en raadslid Guusje Poot las de ju ryrapporten voor. De 47ste Zeeuw se Dag van het Paard trok onge veer 1500 toeschouwers. ZIERIKZEE Bewoners van de wijk Noorderpolder in Zierikzee willen een betere speeltuin. Dat staat in hun Projectplan 2016 dat ze bij de gemeente heb ben ingediend. De nieuwbouw wijk (Watergang, Dulve, Boe zem, Bermsloot en de apparte menten van Klein Zweden) is be reid daar de helft van haar leef baarheidssubsidie van 1.800 euro aan te besteden. „Houten delen van de in 2013 gelegde speeltuin gaan verteren en de speeltuin geeft iets te wei nig uitdaging aan de kinderen", zegt Danielle van der Zalm van de wijkvereniging. Daarom wil de wijk er wat speeltoestellen bij plaatsen. De speeltuin moet ook functioneren als ontmoetings plaats voor bewoners. Het buurt feest met barbecue van afgelo pen zaterdag is daar een voor beeld van. Van der Zalm: „Ieder een was laaiend enthousiast. Er waren ongeveer vijftig kinderen en evenveel volwassenen." Een ander doel van de wijkver eniging is het verbeteren van de verkeersveiligheid. Met name op de Emil Sandströmweg wordt volgens de bewoners nog te hard gereden. De stichting Noorderpolder doet op 26 september mee aan de Nationale Burendag en heeft verder het Halloweenfeest (no vember) en een Inloopdag (de cember) in de agenda staan. maandag 27 juni 2016 Weten waar je eten vandaan komt Ton van den Nouweland Zierikzee —Jan Stouten, akkerbouwer i ;Z k De Oosterlandse akkerbouwer Jan Stouten laat de kinderen zien hoe graan tot meel wordt gemalen. >1111111 -iandel n*.nl Koopmans Blauwe is een aardappelras dat in de jaren dertig van de vorige eeuw in Zierikzee werd ontwikkeld door ir. C. Koopman. Hij kruis te de Alpha met de Zeeuwse Blauwe. Dat leverde een ro mige, iets kruimige knol op. Bram Scherpenzeel en Nico Grootendorst introduceer den de aardappel vier jaar ge leden opnieuw. Sinds vorig jaar kweken de broers Erik en Kees Hanse het aardappeltje op hun Wil lemshoeve aan de Gouwe- veerseweg, vlakbij de plek waar ir. Koopman woonde. Souschef Nando van As vult op de Willemshoeve in Zierikzee de kommen met aardappelgerechtjes, foto's marieke mandemaker Trekpaarden en veulens van Bart van der Wekken op het terrein in Sirjansland. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53