Voedsel en veiligheid Voorbode voor vakantie 16 ZEELAND PZC FAMILIELOOP GENIETEN Leeftijd De PZC Familieloop beleefde zaterdag zijn negende editie. Bijna 600 deelnemers verschenen aan de start. Contact Heeft u een tip voor ons? RENESSE Toeristendorp Renesse loopt zich warm voor het vakan tieseizoen, dat volgende week za terdag begint. Er waren afgelopen weekend niet alleen Amerikaanse auto's te bewonderen in Renesse, er was ook een bijeenkomst van Zündapprijders. Deze degelijke Duitse bromfiets heeft nog veel fans. Het was gisteren druk en ge zellig in het dorp. De band Big Ca- zand and the Bobs kreeg de men sen voor het podium aan het dan sen. Regio Midden bijt dit jaar op 9 juli het spits af met de schoolva kanties. Op 16 juli volgt de regio Noord. Scholieren in de zuidelijke provincies moeten nog even wach ten. In Zeeland, Brabant en Lim burg begint de zomervakantie op 23 juli. Almanak De broertjes Magnus (7) en Kor- bijn (5) uit Vlissingen denken over heel veel dingen na. En wat ze niet begrijpen, vragen ze aan hun ouders. Zo is leeftijd iets wat soms moeilijk te bevatten is. Ze kun nen zich niet goed voorstellen dat hun ouders ooit ook kinde- ren waren. Korbijn nam het dus maar gewoon aan. Maar als jongste thuis wilde hij dan toch wel weten wie er ouder is: papa of mama. Mama vroeg hem: „Wie denk je zelf?" Korbijn dacht er niet al te lang over: „Ik denk papa, want die heeft al een baard." Politie betrapt fietsendief Commentaar De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) ver biedt de verkoop van mosselen en oesters uit delen van de Oosterschelde, omdat in sommige schelpdieren uit die gebie den de giftige stof tetrodotoxine (TTX) is aangetroffen. Ook wordt mensen aangeraden geen zelf geraapte schelpdieren te nuttigen. TTX is een smerig goedje: een hoeveelheid van 24 milligram van het verlammende zenuwgif zou al genoeg zijn om een mens te do den. Een tegengif is er niet. De stof wordt ook aangetroffen in de Ja panse kogelvis, die alleen door gespecialiseerde koks mag worden be reid. De kok neemt dan zelf het eerste hapje, om de gast te laten zien dat het gif goed is weggesneden en de vis veilig kan worden gegeten. Over TTX is nog veel onduidelijk. Een paar jaar geleden bleek uit Engels onderzoek dat de stof was aangetroffen in schelpdieren. Waar die het vandaan hebben, is echter niet duidelijk. Ook staat nog niet echt vast, welke hoeveelheid TTX een veilige ondergrens zou zijn voor mensen. Onderzoek in Nederland leidde in maart tot de gerust stellende mededeling dat TTX nog niet in schelpdieren in de Zeeuw se wateren was gevonden. Nu is het dus zover. Nog niet eens in een verwatergebied, maar daar vlakbij zijn mosselen met het gif gevonden. De NVWA treedt op zoals ze dat moet doen: streng en met de volksgezondheid als eer ste zorg. Maar handelaren en kwekers vrezen dat de consument geen enkel risico wil nemen, al is de controle nog zo streng. Het is voor de sector te hopen dat restaurants en consumenten het hoofd koel hou den en zich bij hun keuze baseren op de feiten. Eén ding is in elk ge val duidelijk: vanwege de vele onduidelijkheden en het belang van de schelpdiersector zal nog veel onderzoek nodig zijn. U Japanse koks nemen zelf het eerste hapje om aan te tonen dat de kogelvis gifvrij is Man vernielt ruiten auto ex Welkomstbord terug langs A58 maandag 27 juni 2016 Zo komt u met ons in con tact: In ons colofon op pagi na 24 vindt u het telefoon nummer van onze centrale redactie. Verder staan de e-mailadressen van onze re- gioverslaggeving erin. Te vens vindt u er de telefoon nummers van de lezersservi ce, zodat u er ook klachten kwijt kunt. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Agenten hebben gister ochtend rond 05.15 uur een 34-jarige Vlissinger aange houden aan de Zandstraat in Middelburg op verden king van heling dan wel dief stal van een fiets. De man had een fiets achterin zijn auto liggen. Hij verklaarde dat de fiets van een vriend was. Hij had geen sleutel bij zich. Hij was vermoedelijk onder invloed van alcohol. De man is ingesloten voor verder onderzoek. RENESSE Een dronken Rotterdam mer heeft zaterdagavond rond 23.00 uur de ruiten vernield van de auto van zijn ex-vriendin. Dat gebeurde in een dorp in de gemeente Schou- wen-Duiveland. De politie kon de man in Renesse aan houden. De verdachte was er direct na de vernieling met zijn au to vandoor gegaan. De man is ingesloten voor verder on derzoek. RILLAND Wie via de A58 Zeeland bin nenrijdt, wordt vanaf volgen de week weer welkom ge heten namens de provincie en de gemeente Reimers- waal. Het welkomstbord bij parkeerterrein 't Scheld was lange tijd gehavend, maar wordt dinsdag weer in ere hersteld door gedepu teerde Jo-Annes de Bat en burgemeester Piet Zoon. De opmaak van het nieuwe bord sluit aan de bij de Zeeuwse 'Land in Zee'-stijl. Winnares Yvonne Moerland lest haar dorst na de finish van de wedstrijd. Éder Pattiasina is na de finish met medaille en flesje drinken op zoek naar zijn familie. Het podium van de wedstrijd over 1,8 kilometer. Vlnr: Tycho Sturm, Raphael Zerbib en Bowen Geense. Een vrouw poseert voor een klassieker, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51