Hoe nu verder? Politieke chaos gevolg Brexit 'Gepraat over Nexit zorgt voor onzekerheid' 3 N Europa wil dat de Britten zo snel mogelijk uit de EU stappen. Premier Cameron moet opschieten met de voorbereiding. „Jullie willen weg, dan maar meteen." Premier wil Brexit blokkeren Binnen de Labourpartij stapelen de ontslagbrieven zich op. Binnen de Conservatieven is ruzie ont staan over de opvolging van pre mier David Cameron, die direct na het referendum ontslag nam. En de Schotten dreigen vertrek uit de EU te blokkeren. De voormalige Londense burge meester Boris Johnson - een fel voorstander van een Brexit - is de beoogd opvolger van Cameron. Maar binnen de Conservatieven is een groeiende groep die 'iedereen behalve Boris' als nieuwe premier wil. Voorlopig is het voor iedereen gissen wie de nieuwe bewoner van Downingstreet to wordt. Want de problemen beperken zich niet tot de Conservatieven. Binnen het rivaliserende Labour is de onvrede over partijleider Je remy Corbyn zo groot, dat tal van partijprominenten ontslag hebben genomen. Soms zelfs via Twitter. De Labourpolitici zijn woedend dat Corbyn gisteren zijn buiten landchef Hilary Benn aan de kant zette. Vandaag wordt tijdens de fractievergadering een motie van wantrouwen tegen Corbyn behan deld. „Overal waar ik kom, is de onvrede met Europa enorm. Maar een Nexit is geen optie voor heel veel Neder landers. Het speculeren erover en het organiseren van een referen dum is op zichzelf al heel slecht voor ons land. Een referendum is een aanvulling op de democratische verzorgingsstaat, maar moet er geen ondermijning van zijn. We komen net uit een crisis, we hebben vijf jaar geworsteld om weer boven te komen. Het zou heel slecht zijn ons zelf weer in onzekerheid te storten met stilvallende investeringen en een toenemende instabiliteit. Zo'n vraag kan wel spelen bij verkiezin gen, maar niet in een referendum." „Nee dat denk ik niet. Natuurlijk leent deze situatie zich voor doem scenario's. Maar iedereen is erbij ge baat het hoofd koel te houden. De werkelijkheid is al ernstig genoeg." „Waar ik voor wil waken dat we ge voelens van rancune, triomfalisme en defaitisme vrij baan geven. Te lange onzekerheid zou niet goed zijn. Anderzijds: de Britten te dwin gen volgende week de procedure te starten en ze in de onderhandelin gen te storten, is niet verstandig. Het is zaak dat we op een juiste ma nier afscheid nemen." „Dat zijn de modellen van het Centraal Planbureau, die moeten we logenstraffen. We moeten ons niet wanhopig op de grond wer pen, we moeten hard aan de slag en dan kun je de verbetering die we in Nederland net te pakken hebben, ook echt volhouden." „Dit is geen wedstrijd in retorica met de populisten. Het heeft vooral te maken met het feit dat Europa nog niet het goede antwoord geeft op grote problemen. We zullen el kaar in Europa bij een volgende cri sis beter en sneller moeten vinden. Daar moet nu aan gewerkt worden. Waar ik me boos over maak, is de analyse dat oude, slecht opgeleide kiezers Engeland 'uit' zouden heb ben gestemd. Dat zijn verdorie de mensen voor wie wij het doen. We moeten naar onszelf kijken, als die mensen kennelijk geen heil meer zagen in Europa en eruit wilden, met alle gevolgen van dien, dan heeft Europa niet genoeg gepres teerd. Dat is onze opdracht." Premier David Cameron en ook zijn beoogde op volger Boris Johnson heb ben geen haast om de EU te verlaten. Ze willen de start van de onderhandelingen nog maanden uitstellen. Maar die tijd gunt Brussel hun niet. De Europese lidstaten willen dat de boedelscheiding zich snel vol trekt: dat is beter voor beide partijen. Cameron moet wat hen betreft mor gen meteen al de scheidingsakte aan vragen. Want pas vanaf dat moment begint de periode van twee jaar te lo pen waarin Brussel en Londen de boedelscheiding moeten regelen. Cameron ontmoet zijn 27 collega's morgen op een tweedaagse top in Brussel, mogelijk zijn laatste, en ook de laatste onder het Nederlandse voorzitterschap. De top staat prak tisch volledig in het teken van de Brexit. De tweede dag ontmoeten de 27 leiders elkaar al zonder Cameron. Terwijl Groot-Brittannië nog grog gy in de touwen hangt, gaan in Brus sel de handschoenen uit. Europa heeft het helemaal gehad met de Brit ten. „Ze hebben er zelf voor gekozen weg te gaan. Het heeft geen enkele zin pas in oktober de scheidingson derhandelingen te beginnen. Ik wil dat nu", aldus commissievoorzitter Jean-Claude Juncker. Het wordt bo vendien 'geen vriendschappelijke scheiding', zo waarschuwt hij de Brit ten alvast: „Het is nooit een hechte liefde geweest." Juncker mag rekenen op de steun van veel lidstaten en van het Europe- SCHOTLAND De Schotse premier Nicola Sturgeon is vastbesloten. „We willen onmiddellijk met de EU en de an dere lidstaten praten over de manier waar op we onze plek bin nen de EU moeten verdedigen." Wetgeving in het VK kan soms pas worden doorgevoerd na goedkeuring van de parlementen van Schotland, Wales en Noord-Ierland. Of dat ook geldt voor de Brexit is onduide lijk. Sturgeon 'vindt het moeilijk te gelo ven dat er geen mo gelijkheden zijn ver trek tegen te hou den.' Haar regering zit niet op één lijn. „Ik zie zo'n veto van de Schotten niet ge beuren", zei haar mi nister van Buiten landse Zaken. se Parlement, dat morgenvroeg in een resolutie ook een onmiddellijke start van de exitonderhandelingen eist. Het parlement wil ook niet dat de Britten de tweede helft volgend jaar ook nog eens EU-voorzitter wor den, zoals nu gepland staat. Een gelekte ontwerpversie was af gelopen weekend voor de Britse Eu rocommissaris Jonathan Hill al aan leiding om op te stappen. In het ont werp vroegen de belangrijkste frac tieleiders om Hill 'per onmiddellijk' zijn portefeuille af te pakken. De Brit, zelf'een waar Europeaan', is ver antwoordelijk voor de financiële markten en zou dus nog zeker twee jaar de belangen van de City kunnen behartigen. Hills taken worden waar genomen door de Letse vicevoorzit- ter Valdis Dombrovskis. CDA-leider in Europa Esther de Lange vindt zijn vertrek 'begrijpe lijk' omdat te makkelijk belangencon flicten kunnen ontstaan. Zij vraagt zich af of niet precies hetzelfde geldt voor de Britse parlementsleden die zich met financiën bezighouden. Ook zij beslissen nu mee over wetge ving die straks niet meer van toepas sing is op hun land. De Lange: „Gaan zij meewerken aan Europese oplos singen, of kijken zij alleen nog naar de belangen van Londen?" Brussel wil af van onduidelijkhe den. „Dit moet snel, zodat we geen periode van financiële en politieke onzekerheid krijgen", aldus de Fran se buitenlandminister Jean-Marc Ay- rault na overleg van de zes oprich ters van de Unie - Frankrijk, Duits land, Italië en de Benelux - in Ber lijn. „Het vacuüm mag niet te lang duren." maandag 27 juni 2016 Nu de Britten hebben gekozen voor een vertrek uit de Europe se Unie rollen de politici in Groot- Brittannië over straat. Gerben van 't Hof Rotterdam/Londen Europa moet het hoofd koel hou den, vindt PvdA-leider Diederik Samsom. Géén referendum over Nexit. „We zijn net de economi sche crisis te boven. Een referen dum geeft te veel onzekerheid." Jan Hoedeman Den Haag De geest van een Nexit is uit de fles in Nederland? Is Brexit het begin van een Euro pees dominospel? Hoe moet het nu verder? Is dit geen nachtmerrie voor de VVD/PvdA-coalitie in Neder land? Brexit kost tienduizenden banen en miljarden euro's. Waarom is de gevestigde orde in Europa niet in staat tot een goed antwoord op het populisme? EU: daar is net gat van de deur Frans Boogaard Brussel De ministers van Buitenlandse Zaken van de oprichters van de Unie (rechts minister Koenders) in Berlijn, foto john macdougall/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3