Polen is er nog, maar niet dankzij Lewandowski 6 EK VOETBAL De 3-0 winst van gisteravond op Slowakije was een lekkere opwarmer voor Duitsland. Die Mannschaftkomt in kampioensvorm en wel hierom. Vermaak! Er wordt op andere pagina's in dit sportkatern, terecht, nadruk ge legd op de armoedige achtste fina les van zaterdag. Vol onwil, angst en onkunde. Maar kijk eens naar Duitsland. Voetballen om een doelpunt te maken en om het pu bliek te vermaken. Ooit toch echt de reden dat professioneel voetbal werd uitgevonden. Duitsland doet het weer dit EK. Jéröme Boateng De sprint was krachtig, de omhel zing innig. Na zijn doelpunt zocht Jéröme Boateng aan de zijlijn di rect de medische staf op. Zij had den er de laatste dagen voor ge zorgd dat de verdediger op het veld kon staan. Een speciale knuffel kreeg de bekende Duitse dokter Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt. Ondanks zijn 73 jaar nog fit en fris. De ideale elf Bondscoach Joachim Löw schoof wat af tijdens de poulefase. Mario Götze in de spits, daarna op het middenveld en gisteren voor het eerst op de bank. En misschien is dat wel het beste. Met Mario Go mez koos Löw opnieuw voor een échte spits, in plaats van de vari ant met middenvelder Götze. De coach gaf al voor het toernooi aan niet te schromen om ook ver in het toernooi nog poppetjes te wisselen. Of zal dat na gister avond anders zijn? Het draaide, en niet zo'n beetje ook. Boven dien maakte Gomez zijn tweede treffer van het toernooi. Niets meer aan doen, zou je zeggen. ledereen komt in vorm En daar is Julian Draxler mis schien wel het beste voorbeeld van. Hij had het nog niet dit toer nooi, maar tegen Slowakije toonde de speler van VfL Wolfs burg, 22 jaar nog altijd maar, zich eindelijk tijdens een belangrijke interland. Draxler, één van de drie aanvallende middenvelders, maakte de 3-0. Zijn publiekswissel kwam hem toe. Net als de rust tijdens de laatste minuten. Want het EK is nog lang voor Duitsland. De beste keeper van de wereld De wedstrijd was al gespeeld, toen Manuel Neuer de bal met een trucje omhoog wipte in zijn handen. Er sprak iets uit van: zo, weer een makkelijk dagje op doel. Hij kreeg tegen de Slowaken ook weinig te doen. Maar voor rust, de voorsprong was nog maar 1-0, was er die cruciale redding. Eentje die hoort bij de status van beste kee per van de wereld. Gaat Duitsland lol aan beleven als de tegenstand groter wordt. Zaterdag dus, tegen de winnaar van Italië - Spanje. Vorig jaar legde hij na een conflict met toenmalig trainer Pep Guardi- ola zijn functie neer bij Bayern München, de club die hij bijna veertig jaar diende. Maar bij het nationale team is hij nog altijd op zijn post. Gelukkig maar, want Boateng is één van de beste verde digers ter wereld. Hij gaat nu ook foutloos passen en zelfs scoren. Vervolgens was een misser van de nieuwe Zwitserse aanwinst van Arsenal, Granit Xhaka, vol doende om de strafschoppen- reeks te winnen. In die serie mikte Robert Lewandowski ook overtuigend raak. Maar dat was wel zo'n beetje het enige mo ment waarbij de aanvaller van Bayern München de handen op elkaar kreeg. Mannetjesputters Lewandowski scoorde al zeven wedstrijden op een rij niet voor Polen, een bijna verbijsterende statistiek voor een spits van zijn kaliber. Donderdag moet hij de strijd aangaan met de Portugese mannetjesputters Pepe en José Fonte, waarbij vooral de mandek ker van Real Madrid tegen de Kroaten liet zien dat hij in top vorm is. Bondscoach Adam Nawalka hoort de kritiek op zijn spits ook, maar haalt er - zo lang de resulta ten goed zijn - voorlopig zijn schouders over op. „Zwitserland staat defensief als een huis, maar is ook in aanvallend opzicht erg sterk", zei de 58-jarige Nawalka, zelf als speler ooit actief op het WK 1978 in Argentinië. „De Zwitsers hebben na rust gebeukt, maar we hielden stand." Dat er een verlenging nodig was, kon op het conto van Xher- dan Shaqiri worden geschreven. De speler van Stoke City voor kwam kort voor tijd met een ge niale halve omhaal dat Zwitser land al na negentig minuten de koffers kon pakken. In de penal tyserie mikten vijf Polen raak, Xhaka miste. De middenvelder was na afloop ontroostbaar. Maar volgens te genstander Jakub Blaszczy- kowski, die voor de 0-1 zorgde en later ook zijn strafschop binnen schoot, viel Xhaka weinig te ver wijten. „Op wat oudere leeftijd kun je je hoofd gewoon wat koe ler houden tijdens zo'n enorm nerveuze bedoening als een pe naltyreeks", zei 'Kuba'. maandag 27 juni 2016 DUITSLAND 3 Daniël Dwarswaard Lille Resu taat én vermaak A Jéröme Boateng springt een gat in de lucht. De verdediger kon spelen tegen Slowakije en scoorde ook nog. foto pim ras Polen staat donderdagavond tegenover Portugal in de kwart finale van het EK. Dat had de ploeg zaterdag te danken aan keeper Lukasz Fabianski, die de ontketende Zwitsers in de tweede helft en de verlengin gen van zich af hield (1-1). Mikos Gouka Saint-Étienne ZWITSERLAND POLEN 1WNS Lukasz Fabianski. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34