Alleen de trainer snapt het niet vooral veel ergernis op 5 En route S JOERD MOSSOU Het is erg onprofessioneel van me, maar de ei gen goal van Gareth McAuley tegen Wales zie ik zaterdag pas in de herhaling, op de kleine beeldschermpjes van de perstribune. Stom, maar ik ben gewoon te druk met kijken naar Will Grigg. Die loopt pal voor mijn neus zijn warming-up te doen in het Pare de Princes. Kijk hem eens lekker rekken en strekken. Geloof het of niet: Grigg mag wederom niet in vallen tegen Wales, en dat maakt hem definitief tot de meest legendarische voetballer die u nooit zag spelen. Dat hele 'Will Grigg's on/ire'-li cd je mag dan zo onderhand uw neus uit komen, en begrijpelijk, maar wees eerlijk. Het blijft een goed verhaal. Die nul speelminuten; het maakt de mythe rond Grigg alleen maar groter en grappiger. Toch neemt dat niet weg dat Michael O'Neill, de Noord- Ierse bondscoach, een koe kenbakker is. Alle lof hoor, voor de ongelooflijke prestatie Op Cl© DanK om met een zooitje slechte voetballers de tweede ronde van het EK te halen. Hulde. Chapeau. Het is zo ongeveer het omge keerd evenredige van wat Guus Hiddink en Danny Blind presteerden met Oranje. Maar hoe verzin je het om Grigg niet in te bren gen bij een t-o achterstand? Hoe belangrijk vind je jezelf dan? Hoe hardnekkig zit je dan gevangen in je eigen verstokte trainersdogma's? „Sorry, ik stel mijn elftal niet samen op basis van wensen van de fans", zegt O'Neill na afloop, recht lijnig als-ie is. Goedbeschouwd mag Grigg al blij zijn dat hij mee mocht naar Frankrijk, aldus de bondscoach. Het zal best, prima, maar deze trainer vergeet hier één cruciaal ding, namelijk: voetbal is geen droge wetenschap. Noord-Ierland creëert zaterdag in Parijs nota bene niet één kans. Het bakt er he-le-maal niets van. En na 75 minuten komen ze ook nog met 1-0 achter. Niet alleen het hele stadion snakt naar Will Grigg, ook de wedstrijd doet dat. Je kunt het rui ken, voelen, horen. Het siddert in de Parijse lucht. Alleen de cult rond Grigg kan nog iets van ener gie, opwinding en gekkigheid losmaken in deze zaadwedstrijd. Hij is domweg de enige troef van Noord-Ierland, en iedereen snapt dat, behalve de trainer. Will Grigg, de enige troef, blijft voorzichtig bouwden aan de gun- factor voor hun nationale elftal, zo snel is die voorzichtige flirt met het grote publiek ook alweer verstoord. Om het een beetje aan te zetten: Portugal is weer Portugal. Een voet balelftal waar de ergernis het bijna altijd wint van de bewondering. Maar juist op die avond deed Pepe, doorgaans de mafste van heel het stel, normaal. Sterker: hij was de be ste van het veld. Als ultiem bewijs van een inspiratieloze avond. Ronaldo zaterdagavond? Een anonieme voetballer, vaak wande lend tussen de vier klassieke tribu nes van het Stade Bollaert-Delilis. Maar toch ook weer betrokken bij het enige doelpunt van de avond, twee minuten voordat de 'onver mijdelijke' strafschopserie zou be ginnen. Hoe ironisch: de eerste keer dat de Kroaten onbekommerd aan vielen, sloeg Portugal toe. Invaller Ricardo Quaresma scoorde. Lelijk uit de rebound, passend bij de Misschien creëerden we weinig, we gaven ook bijna niets weg avond. Een doelpunt dat veel meer was dan de opening naar de kwart finale, donderdag in Marseille tegen Polen. Het was een goal in een me morabele wedstrijd, op zijn geheel eigen wijze. Een graadmeter voor elke zouteloze pot voetbal die in de toekomst gespeeld gaat worden. Met de vraag: was het net zo slecht als toen tijdens het EK 2016, Kroatië tegen Portugal. Het kon de Portugese fans, wei nig schelen. Toeterend werd het stadje Lens van hen. Zich waar schijnlijk ook realiserend dat het al lemaal nog veel mooier kan wor den, zo aan de 'makkelijke' kant van het toernooischema. Ook bonds coach Fernando Santos had weinig trek om zich verantwoordelijk te voelen voor het kijkplezier van mil joenen liefhebbers. „Misschien cre ëerden we weinig kansen, aan de andere kant gaven we ook bijna niets weg. Je kunt er op twee ma nieren naar kijken", zei hij, zonder een spoortje emotie op zijn gezicht. SAAIE ZATERDAG niet, de verhalen lagen voor het op rapen, en een combinatie van klasse en geestdrift moest de rest doen. Maar helaas. Vrijwel elke ploeg leunde en wachtte, spelend vanuit een organi satie met twee stevige blokken van spelers. De ruimtes werden klein gehouden, in balbezit werd elke vorm van risico vermeden. Fysiek kan elke topvoetballer dat tegen woordig opbrengen. Omhaal Viel er dan helemaal niets te genie ten? Jawel, vooruit. Zwiterland-Po- len was in Bordeaux ook geen feest, maar daar viel tenminste nog de mooiste goal van het toernooi. Xherdan Shaqiri scoorde uit een schitterende omhaal voor Zwiter- land, de 1-1, maar na strafschoppen bleek uiteindelijk Polen de sterkste. Dat is ook gelijk de enige meeval ler: de wedstrijden in de knock- outronde kennen in elk geval nog een ontknoping. Die twee minuten bij Portugal-Kroatië, waarin Ivan Perisic eerst tegen de paal kopte, om Ricardo Quaresma daarna in de te genaanval te zien scoren; er schuilde in elk geval wat drama in. „God wilde niet dat we een ronde verder zouden komen", zei de Kroaat Domagoj Vida na afloop. Dat kan ook natuurlijk, naar God wijzen, maar de Kroaten trokken deze keer ook zelf voortdurend aan de handrem. „Met mooie wedstrij den win je niet altijd een toernooi", zei de Portugese bondscoach Fer nando Santos. Maar met lelijke ook niet per se. tief, zonder spelplezier. Gareth Bale, Gevolg: in 117 minuten voetbal de vedette van werd door beide ploegen niet één Wales, viert de keer op het doel geschoten. Een overwinning unicum in de voetbalgeschiedenis, op Noord-ler- Niet alleen bij Studio France van de land kort na NOS viel iedereen in slaap, half Eu- afloop samen ropa lag zaterdagavond lusteloos met zijn doch- naar de televisie te staren. Het door- tertje Alba. gaans zo sfeervolle Stade Bollaert- foto getty images Delelis leek wel een bibliotheek in een Franse slaapstad. Het gebrek aan vermaak in de poulefase was nog wel te verklaren, want met slechts acht afvallers op 24 landen was niet-verliezen sim pelweg belangrijker dan winnen. Maar juist in de knock-outronde moest het EK zaterdag eindelijk los gaan barsten. Aan de affiches lag het -• maandag 27 juni 2016 GO $0 @sjoerd mossou Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kriskras door Frankrijk, langs speelsteden, trainings kampen en wedstrijden. Elke dag een impres sie. Vandaag deel 14: Parijs Ift - Fernando Santos, bondscoach Portugal be reikte voor de zesde keer op een rij de kwart finales op het EK. Geen enkel ander land lukte dat ook. Voor de tv-kijkers was het zaterdag een dramatische voetbaldag. Er was niks aan. De amusementswaarde volgens deze krant: Polen - Zwitserland* f»| Wales - Noord-Ierland Portugal - Kroatië *Voor het verslag van Polen - Zwitserland zie pagina 6 voetbal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33