P Griezmann wordt d X 'Ongelooflijk en frustrerend' België laat zich niet verrassen door Hongarije. In het laatste kwartier loopt de score van de Rode Duivels nog aardig op. WILLEM VAN HANEGEM r\ 2 EK VOETBAL Column Gelukkig begon de zondag aardig met die snelle goal van de Ieren, waardoor Frankrijk moest komen. Want za terdag was een slechte dag voor het voetbal, met Portugal - Kroa tië als absoluut dieptepunt. Weet u wat er nou eens had moeten ge beuren in die wedstrijd? Dat er was gefloten voor een penalty na wéér zo'n worstelpartij bij een cor ner. Gewoon prrt, fluiten, bal op de stip. Het had een storm van protesten gegeven. Maar die com motie was juist goed geweest. Mensen vragen me weieens: welke regels zouden er van jou an ders mogen in het voetbal. Nou, van mij hoeft echt niet alles op zijn kop, maar twee dingen zou ik direct aanpakken. En helemaal nu, bij het zien van zoveel EK-wed- strijden waarin niets meer te bele ven valt voor de doelen. Waarin el ke aanvalsdrang ontbreekt óf wordt vermoord door een gebrek aan strikte regels. bij vrije trappen vanaf de zijkant: keihard aanpakken! Een corner moet een voordeel zijn voor de aanvallende ploeg. Zo is het ooit bedoeld. Van mijn eigen carrière herinner ik me dat een corner een belangrijk gebeuren was in een wedstrijd. Je bracht je hele lucht macht naar voren en dat had ook echt zin. Maar nu? Wat is nog het nut om een corner voor de pot te gooien. Als aanvaller sta je daar te genover mensen die je half wur gen, om je middel hangen en je aankijken alsof je met z'n allen staat te korfballen. Geen enkel oog voor de bal, alleen voor de man. Ja, Björn Kuipers die stelde ooit een daad zoals ik net beschreef. Die gaf in een Champions League wedstrijd van FC Barcelona tegen AC Milan een penalty na duw- en trekwerk bij een corner (in 2012, red.). Ik heb gehoopt dat het navol ging zou krijgen, maar waarom dat dan niet gebeurt? Is het angst? Behoudzucht van FIFA en UEFA? Te veel gedoe? Portugal - Kroatië was er zaterdag in elk geval op slag een andere, leukere, betere wedstrijd van geworden als met name het Portugese geworstel was bestraft. buitenspelregel zijn. Marco van Basten pleit altijd voor de totale af schaffing van buitenspel, maar dat snap ik niet van hem. Hij is toch niet vergeten hoe AC Milan in zijn eigen toptijd een prachtig wa pen maakte van 'op buitenspel spelen'? Want de buitenspelval, dat is in beginsel een aanvallende tactiek hè. Vroeger met Oranje en met onze clubs speelden we op buitenspel, juist om zo snel moge lijk weer de bal te kunnen verove ren. Omdat je naar vóren wilde spelen. Maar ook met buitenspel is het zo geworden dat de ploeg die aan valt er nu eigenlijk nadeel van heeft. Dat is toch gek? Een gozer kan bij de zijlijn 10 meter buiten spel staan, maar dan is het passief buitenspel en telt het ineens niet. Het is verwarrend en je ziet teams voorzichtiger worden en nóg 10 meter extra naar achteren spelen. Daarom: maak buitenspel weer buitenspel zónder uitzonderin gen. Ook de arbitrage maak je het daar makkelijker mee. Maak buitenspel weer buitenspel zónder uitzonderingen PARIJS International van Noord-Ierland, Will Grigg, groeide de afgelopen weken uit tot een absolute cultheld in Frankrijk. Hij kwam tijdens het EK geen minuut in actie, maar is nu misschien wel de bekend ste voetballer. Het Will Griggs on fire, gezongen door de Noord-Ierse fans werd een enor me hit, tot ver buiten de sta dions. „Het is ongelooflijk", al dus de aanvaller. Ook zaterdag in de achtste finale tegen Wales werd er weer massaal gesmeekt om speeltijd, maar bondscoach Michael O'Neill hield hem op de bank. „Wat mij hier is over komen is voor mij niet te bevat ten", aldus Grigg tegenover L'Equipe. „Maar ik ben wel een profvoetballer en dat ik tijdens dit EK niet heb gespeeld, is na tuurlijk frustrerend." p een steen worp van het eigen land mo gen de Belgen vrijdagavond proberen om voor het eerst sinds 1980 weer eens de halve fi nale van het EK te halen. De gre tige Rode Duivels lieten zich gis teravond in Toulouse niet verras sen door underdog Hongarije, dat toch echt ongeslagen de groepswinst had gepakt in groep F. In het Noord-Franse Lille, of zoals het Vlaamse deel van Bel gië zegt Rijsel, wacht vrijdag het Wales van onemanshow Gareth Bale. Dat moet wel gebeuren zon der Thomas Vermaelen, die ge schorst zal moeten toekijken. De furieuze start van de forma tie van bondscoach Mare Wil mots leverde pijlsnel de zo vurig gewenste openingstreffer op. De Hongaren hapten vanaf de aller eerste seconde naar adem, maar kregen daar pas echt de tijd voor toen ze na tien minuten moch ten aftrappen. Vormgever Kevin De Bruyne was de aangever, ver dediger Toby Alderweireld de koele afmaker met het voor hoofd: 1-0. De Belgische storm was nog lang niet geluwd, maar de Dui vels konden het moordende tem po lang niet altijd koppelen aan de noodzakelijke dosis zorgvul digheid. Zo verprutste Dries Mer- tens een open kans door een voorzet in de handen van Gabor Kiraly te tikken, schoot Romelu Lukaku onbeholpen naast en vuurde De Bruyne op de keeper. Verder redde Kiraly zijn apa thische landgenoten door een vrije trap van De Bruyne via de lat over te tikken. De schiettent bleef open. Mer- tens vuurde nog een open schiet kans op de pyjamabroek van de dappere Kiraly. En dus ging de fa natiek meelevende Wilmots met een dubbel gevoel naar de kleed kamer. Zijn ploeg had op dit EK nog niet zo goed gespeeld, maar hoe was het mogelijk dat Honga rije halverwege nog altijd niet de- Hoe ironisch dat juist een kopbal de verlossing brengt. Antoine Griezmann is nota bene maar 1.76 meter. Als kind werd hij door scouts in zo'n beetje heel Frank rijk afgetest, omdat hij te fragiel en bovenal te klein zou zijn. Maar kijk hem eens zweven door de lucht van het Stade de Lyon, gister middag, perfect timend, vliegend langs de veel grotere Ierse verdedi gers: 1-1. Brullend van vreugde viert Griezmann zijn gelijkmaker met de supporters achter het doel, bonkend op het haantje op zijn borst, alsof alle emoties tegelijk loskomen. Eindelijk is de aanvaller écht be slissend voor Frankrijk, het land dat hem zo lang weigerde te omar men. In het stadion van Olympi- que Lyon nog wel, vroeger de club van zijn dromen, later de club die maandag 27 juni 2016 Hazard krijgt zjjn thuisduel Aanoakken Dat gedonder bij corners en ook Mijn tweede ingreep zou in de Mikos Gouka Toulouse HONGARIJE Antoine Griezmann juicht na de winnende treffer, foto epa Met twee goals in drie minuten helpt aanvaller Antoine Griez mann Frankrijk langs de stugge, onverzettelijke leren: 2-1. Sjoerd Mossou Lyon FRANKRIJK IERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30