ftl ZEELAND 21 Kotter vaart uit voor twintigste 'bottenvistocht' In de kor: een rib van een zeekoe. Eén van zeker 8 miljoen jaar oud. A Klaas Post legt uit. foto lex kattenwinkel A David Schot haalt de kor op. fotos peter kouijzer DE PZC ONLINE Ronald Plasterk @RPlasterk 'ledereen doet aan klankborden' is niet waar. Dertig keer gingen de korren om laag en bijna evenzoveel keer kwa men er fossiele botten boven wa ter, zaterdag tijdens de 'bottenvis tocht' van het Koninklijk Zeeuw- sch Genootschap der Weten schappen (KZGW). Het is een bijzondere tocht, de ze keer. Voor de twintigste keer vaart mosselvisser Jaap Schot be langeloos, geheel in dienst van de wetenschap, naar belangrijke vindplaatsen in de Westerschel- de. De 'bottenvistochten' worden georganiseerd door de Werk groep Geologie van het Zeeuws Genootschap. Op de Oosterschelde werd in 1950 de eerste van dergelijke toch ten gehouden, met de opa van Jaap Schot aan het roer. Daar orga niseert het Genootschap Kor En Bot de tochten. Maar terwijl de Oosterschelde vooral fossiele bot ten prijsgeeft van landzoogdieren als mammoet en hyena uit het Vroeg-Pleistoceen (1,8 miljoen jaar geleden) komen in de Wester- schelde zeezoogdieren boven wa ter die tussen de 14 en 8 miljoen jaar oud zijn (Midden- en Laat-Mioceen). Klaas Post van het Natuurhisto risch Museum Rotterdam vaart vanwege zijn expertise als gast mee. De korren zijn omlaag gela ten in een put van zo'n dertig me ter diep voor de kust van Terneu- zen. Op het dek liggen zo rond 15.00 uur - na ruim vier uur vis sen - kisten vol fossiele botten. In totaal zo'n honderd, van zeezoog dieren uit het Midden- en Laat Mioceen. Post is vooral in zijn nopjes met de rib van een zeekoe en met bulla's en periotica's van vroege baleinwalvissen (Ce- totheriida). Ook zijn er botten bij Nergens in de wereld liggen botten uit deze tijdvakken zo aan de oppervlakte als hier in de put van uitgestorven soorten van Ba- laenopteridae, familie van de mo derne vinvis. En voorouders van de echte walvis (Cf. Balaenidae). Alle botten zijn eigendom van het Zeeuwse Genootschap der Wetenschappen, maar liggen in depot bij het Zeeuws Museum in Middelburg. Over drie jaar, als het Genootschap 250 jaar bestaat, zal een selectie van de inmiddels zeer omvangrijke bottencollectie aan het publiek getoond worden, kondigt voorzitter Maarten Steen beek aan. De collectie is weten schappelijk van groot belang, weet Lex Kattenwinkel van de Werkgroep Geologie. Nergens in de wereld liggen botten uit deze tijdvakken zo 'voor het opschep pen' als in de put van Terneuzen. Normaal gesproken liggen er dik ke aardlagen bovenop. De jubileumtocht had eigenlijk in 2015 moeten plaatsvinden. Een week voordat de kotter zou uitva ren, kwam Wim Schot (neef van Jaap) te overlijden. De tocht ging niet door. Zijn plaats aan de kor werd dit jaar ingenomen door de 15-jarige David, zoon van Jan Schot, die al twintig jaar de ande re kor bedient. Daarmee levert de familie Schot al vier generaties een bijdrage aan de wetenschap. maandag 27 juni 2016 Kijk op www.pzc.nl of D ©pzcredactie IJ facebook.com/depzc @pzcredactie FAMILIELOOP Zaterdag liepen velen van u mee in onze PZC Familieloop. Nog even nagenieten? U vindt alle tijden, verslagen en foto's van vrijwel alle deelnemers via pzc.nl/familieloop. Heeft u zelf een mooie foto gemaakt, dan zien we die natuurlijk ook graag terug in het album! UW MENING „Zeeuws-Vlaanderen moet een volwaardig ziekenhuis be houden", schreven wij op PZC.nl. Guus Langeraert rea geert: „Volgens mij zouden m.n. West-Zeeuws-Vlamingen ook geholpen kunnen worden in de nieuwe ziekenhuizen van Eeklo en Knokke?" Henk Noteboom vindt dat onzin: „Dat betekent dat je de zie kenhuiszorg voor de rest van Zeeuws-Vlaanderen uitholt. ONLINE TOP-5 1. Mosselen en oesters uit de Oosterschelde bevatten mo gelijk giftige stof 2. 'Behoud van volwaardig zie kenhuis is noodzaak' 3. Rood-roze bloemenpracht bij 's-Heer Arendskerke 4. Supermarktmanager koopt omstreden huis in Hulst 5. Kind raakt ernstig gewond bij watersportcentrum Vissen naar kennis over lang gestorven dieren TWITTER —Aldus tweette minister Ro nald Plasterk van Binnenland se Zaken in april in de zaak rond de Roermondse oud-wet houder Jos van Rey, die had gezegd dat het delen van ver trouwelijke informatie over bur gemeestersbenoemingen va ker voorkomt. De tweet van Plasterk heeft minstens 5800 euro gekost. Dat is het bedrag dat de landsadvocaat in reke ning bracht voor een monde ling advies. Daarom moest hij als getuige verschijnen in de rechtszaak tegen Van Rey. Plasterk wilde van de landsad vocaat weten wat hij 'tijdens de zitting mocht verwachten'. Ondine van der Vleuten Hansweert Hansjorg Ahrens van Naturalis (links) wijst mosselvisser David Schot op bijzonderheden, foto lex kattenwinkel A Jan Schot/Erik van der Doe (KZGW),

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21