Voor Doe mee en win! I 18°C Zo mooi is Indonesië! Haantjes nipt door op EK Sector is wel bezorgd over imagoschade De ontdekking van de giftige stof TTX in mosselen komt op een vervelend tijdstip: woensdag begint het mosselseizoen. Britse jeugd voelt zich 'genaaid' rqr Walcheren Antoine Griezmann schiet Frankrijk langs Ierland: 1-2 Sport 2 mr' Bijna 600 deel nemers liepen zaterdag mee in de PZC Familieloop. De 90-jarige Cor de Voogd was de oudste. Rafael Zerbib was het snelst op de 1,8 kilometer. FAMILIEL0OK Mosselhandelaren en -kwekers maken zich ernstig zorgen. Maar niet over de mossels zelf, want 'al le mosselen die op de markt zijn en komen, stammen uit gebieden die honderd procent veilig zijn', zegt handelaar Jan Kees Vette. „Dat is wat we goed moeten uit leggen aan de consumenten." Dat het nu de kop opsteekt is schrikken, zegt mosselkweker Cees Otte uit Bruinisse. Want wat doet dit nieuws met het vertrou wen van de consument? Otte, be zwerend: „Wat niemand zich reali seert: nergens zijn de mosselen zo veilig als in Nederland. Geen enkel ander land controleert zo streng. In Nederland gaan hele gebieden uit voorzorg op slot, zodra er maar een spoortje TTX in een mossel zit. Dat is alleen hier zo." De verwatergebieden in de Oos- terschelde die nu tijdelijk dicht zijn voor de handel, worden wel 'natte pakhuizen' genoemd. „Verge lijk het met een voorraadschuur, waar je spullen in opbergt voor la ter gebruik", verklaart de eigenaar Geen enkel ander land controleert zo streng van mosselhandel Vette Verhaert in Yerseke. „Wij parkeren daar on ze mosselen nadat we op de vei ling ingekocht hebben." De Oosterschelde is verdeeld in vier gebieden. In het gebied dat grenst aan de natte pakhuizen is TTX aangetroffen. „In de pakhui zen zelf niet", benadrukt Vette, „Maar de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit neemt geen risico en heeft uit voorzorg toch het hele gebied gesloten." Vandaag (maandag) maakt de NVWA nieuwe testresultaten be kend van monsters uit de gesloten gebieden: het oostelijk deel van de Oosterschelde en gebieden in de noordelijke tak. Als die schoon blij ken te zijn, kunnen de natte pak huizen weer in gebruik worden ge nomen. De sector steunt de stren ge maatregelen. „Wij hebben er al le belang bij dat de consument ver trouwen houdt in de mossel", zegt Vette. Voor handelaren betekent het TTX-probleem vooral dat de voorraad zolang elders moet wor den opgeslagen. Vette: „Dat is een uitdaging, maar geen probleem." TTX betekent een groot risico voor wildplukkers van schelpdie ren. De NVWA raadt met klem af oesters en mosselen te rapen in de getroffen gebieden. Oesters die nu in de handel zijn of in restaurants op tafel komen, zijn gegarandeerd veilig. Op dit moment komen die uit gebieden buiten Nederland, omdat de Zeeuwse oester zich aan het voortplanten is. Nieuws en achtergronden over de Brexit op pagina 3 t/m 6 Indonesia- Kras.nl/indonesie of bei 0900-9097 70 cpg Nieuwsmedia P9 Gif mag pret mosselseizoen niet drukken Ondine van der Vleuten Yerseke —Cees Otte, mosselkweker Lees meer op pagina 2 iriuV De wereld is Kras wonderful Keuze uit rondreizen, singlereizen, zonvakanties en cruises Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds. maandag 27 juni 2016 De PZC is onderdeel van Grijs en regenachtig pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 149 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1