Lous en Vos de beste in de sjees BETAALBAAR OND N 19 Molukse wijk blijft voor Molukkers RINGRIJDEN MOLUKKERS HERDENKEN KOMST NAAR NEDERLAND A In 1951 kwamen de eerste Molukkers aan in Koudekerke. Oom Ais Lekatompessy was één van hen. „Wie goed doet, goed ontmoet. Zo heb ik het ervaren." Hij zou naar het kamp in Grijpskerke gaan. Maar zijn kleren werden in Kou dekerke bezorgd. Zo belandde ook Johannes - oom Ais - Lekatompes sy daar. Eerst in het kamp, een jaar later, in 1952, in een woning aan de Cithershillsingel. Toeval dus. Maar in 2016 vormt hij met kleindochter Chelsea het ontvangstcomité bij de herden king van 65 jaar Molukkers in Kou dekerke. Het is een weekeinde van terugkijken. Zaterdag is het the ma: dari mana datang - waar kom je vandaan. En vooruitkijken. Zon dag luidt de vraag: waar wil je naartoe - mau ke mana? Het is een bijzonder weekeinde, zegt oom Ais. „We moeten ons blijven herinneren wat er is ge beurd. Onze kinderen hebben al weer kinderen. We moeten de ge schiedenis aan hen doorgeven." Zijn 13-jarige kleindochter hoort opa graag vertellen. Over de Molukken, over de komst naar Ne derland, over wat ze hier hebben meegemaakt. „Ik heb er twee spreekbeurten over gegeven. Op de lagere school en de middelbare school. Ik vind het belangrijk om mijn klasgenoten te vertellen waar ik deels vandaan kom." Oom Ais glimlacht. „Chelsea stelt belang in opa en oma." Chelsea: „Volgens mij hebben ze het best moeilijk gehad toen ze hier kwamen. Een land dat je niet kent. Koud, donker. Ze waren met veel mensen in dat kamp." Zo was het, knikt oom Ais. „We moesten wennen aan het klimaat. En leren hoe je een kachel aan moest maken. Het was lachen gie ren brullen en rillen van de kou. Er was verder ook niks geregeld voor ons, geen ontvangst. Alleen de kampbeheerder, maar die sprak geen Maleis. En wij weinig of geen Nederlands. Contacten met de dorpsbewoners onstonden via de kerk, de school en de verenigin gen. Maar het duurde lang voordat ik me hier thuis ging voelen. Va der was een KNIL'er, moeder was in de oorlog overleden. Ik kwam hier als 16-jarige, dus het was echt een vreemd land voor mij. In 1955 ging ik werken, bij De Schelde, toen ging het beter." Chelsea kent er wel een leuk ver haal over, verklapt ze. „Toen u voor het eerst ging fietsen..." Oom Ais grijnst. „Aan de verkeerde kant van de weg. Links. Maar dat klopt. Zo ontstaat een band. Als je op school vraagt: mag ik je fiets eens lenen?" Chelsea voelt zich volledig Ne derlandse. Ze is ook nog nooit op de Molukken geweest. „Ik wil wel heel graag. Het liefst met opa." Die grinnikt. „Als ik de loterij win, gaan we!" Maar definitief terug naar de Molukken, waar zijn broers en zus sen wonen? Mau ke mana, oom Ais? „Ik zou wel willen. Maar ik heb een hele hoop opgebouwd in Nederland. Ik ben hier genesteld. Wie goed doet, goed ontmoet. Zo heb ik het hier wel ervaren." Bekijk alle uitslagen op www.pzc.nl/ringrijden De sjezenwedstrijd in Ritthem is zaterdag gewonnen door Esther Lous en Hans Vos. Bij het ringrijden in Biggekerke zijn de prijzen verdeeld tussen de broers Koets en Leenderste. De eerste sjezenwedstrijd van het ringrij seizoen was zaterdag in Ritthem een prooi voor Esther Lous en Hans Vos. Zij versloegen negen concurrerende sjezenpa- ren in een spannende strijd. Lous en Vos staken, net als Iri- na Trijillo en Koos Zijl, alle 66 ringen, en waren de sterkste in de kamp. Daarnaast werden ze door de deskundige jury verko zen tot de mooiste combinatie. De combinatie die de mooiste klederdracht droeg was Lianna Brouwer en Leo de Visser. In Biggekerke stond de jaarlijk se klassementswedstrijd op het programma. Koets, Koets, Koets, Leendertse en Leendertse - zo zag de top vijf er aan het einde van de dag uit. Ronald Koets was de beste met dertig van de dertig ringen, gevolgd door zijn broers Rudy en Robby en de broers Leon en Roald Leendertse met 29 ringen. Maas Boogaard stak voor het eerst in zijn loopbaan de 10 mm-ring en won met deze pres tatie direct ook de pollepel. Automobielbedrijf maandag 27 juni 2016 Gewend aan de kou in Koudekerke Maurits Sep Oom Ais (Johannes) Lekatompessy met kleindochter Chelsea Prins. Oom Ais was één van de eerste Molukkers die in juni 1951 in Koude kerke kwamen wonen. Met zijn kleindochter vormde hij zaterdag het welkomstcomité van het cultureel evenement, foto ruben oreel Tien Molukse gezin nen arriveren in juni 1951 in Koudeker ke. „Trouw, dapper en fier waren ze", zegt Franklin Patty. „Weggeplukt en hier geplant, voor eeuwig. Ver van moeders schoot." Het woonoord tus sen Vlissingen en Koudekerke is hun eerste verblijfplaats. Na een jaar verhui zen ze naar de Cithershillsingel en omgeving. Dat is nu nog de 'Molukse wijk'. Al is die niet meer zo groot, zegt John Muller-Patty, voorzitter van de Werkgroep 65 jaar Molukkers in Koude kerke. „Tien huizen in de Cithershillsin gel en vier huizen in de straten erom heen." Die blijven exclusief voor Mo lukkers, zegt hij. „We hebben dat zo afgesproken met Woonburg Walche ren en de gemeen te. Zolang er Moluk kers zijn die er wil len wonen, worden de huizen niet ver huurd aan anderen. Het zijn toch onze ouderlijke huizen. Daarin zit onze ziel." Marlijn Minderhoud Ritthem Industrieweg 27-29 0118-41 77 11 4382 NA Vlissingen www.dijkwel.nl PCA DEALER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19