Wervelend muziekweekend Botten vangen T WA ,f Zeeland wordt één van de zes landelijke proeftuinen De GGD wil samen met andere instellingen zoeken naar manieren om eerder te ontdekken dat iemand zelfmoord wil plegen. Zeeland telt een opvallend en zorgwekkend hoog aantal zelfdodingen (A v mUii- 4m sU'r Het Zeeuws Orkest speelde vrijdag in Hulst (foto); het Jeugdorkest Nederland gisteren in Veere. Mosselvisser Jaap Schot krijgt uitleg van walvisdeskundige Klaas Post over een gevonden bot. Aan de Oostweg in 's-Heer Arendskerke staat een veld met blauw- maanzaad in bloei. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoe den, zijn de bloemen niet blauw, maar rood-roze van kleur. Wie zin heeft om de bloemenvelden te fotograferen moet niet te lang wachten. Over een dag of twee is de kleurenpracht voorbij. y ir n - f Goes Zeeland wordt één van de zes lan delijke regio's die probeert het aan tal zelfmoorden te verlagen. Jaar lijks plegen zo'n 40 Zeeuwen zelf moord; dat is hoger dan gemiddeld in andere regio's. Op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid start ii30nli- ne - een landelijk netwerk voor zelf moordpreventie - zes zogenoemde proeftuinen in Nederland. Doel is om manieren te vinden om het aan tal suïcides (en pogingen daartoe) te verlagen. GGD Zeeland wil mee doen aan het project. „Aanleiding daarvoor is dat Zeeland, in vergelij king met andere regio's, een opval lend en zorgwekkend hoog aantal zelfdodingen kent", legt GGD-di- recteur Ronald de Meij uit. „We we ten niet waarom dat aantal zo hoog is." De zes regio's gaan niet het wiel opnieuw proberen uit te vinden, benadrukt De Meij. „Er zijn in het buitenland verschillende metho den bekend om het aantal zelfdo dingen en de pogingen daartoe om laag te brengen. Dan heb ik het niet alleen over het toepassen van verschillende soorten behandelin gen. Het gaat er juist om dat men sen die met het idee rondlopen om zich van het leven te beroven eer der worden herkend en worden ge holpen." Suïcide is een complex medisch en maatschappelijk probleem met grote emotionele en sociale gevol gen, onderstreept GGD Zeeland. Naast psychische problemen kun nen ook problemen op het gebied van wonen, werken, relaties en zin geving van invloed zijn. Daarom is het een gezamenlijke verantwoordelijkheid om iemand te helpen die zichzelf om het leven wil brengen, vindt de gezondheids instelling. Hoe signalen sneller herkend en opgepikt kunnen worden, wil GGD Zeeland dan ook samen on derzoeken met bijvoorbeeld huis artsen, sociale dienst, onderwijs, politie, maatschappelijk werk en deurwaarders. Ook instellingen zo als Emergis en zorgverzekeraar CZ zullen bij het project worden be trokken. „Uit onderzoek blijkt bijvoor beeld dat de helft van de mensen die zelfmoord heeft gepleegd in de periode ervoor bij de huisarts is ge weest, maar dat er tijdens dat ge sprek niet over suïcide is gespro ken", weet De Meij. „Samen met de andere regio's zoeken we naar ma nieren om vooraf op te pikken dat iemand zelfmoord wil plegen en dat dan ook bespreekbaar te ma ken." Proeftuin Suïcidepreventie Zee land loopt - net als in andere re gio's - van september 2016 tot sep tember 2018. Om het project te laten slagen, is het noodzakelijk dat alle dertien Zeeuwse gemeenten meedoen, al dus de GGD. Het project kost zo'n 200.000 euro. H30nline legt 70.000 euro op tafel. Ook andere partners, zoals CZ, stoppen er geld in. De GGD vraagt van de Zeeuwse gemeenten een bijdrage van 50.000 euro (naar rato van het aantal inwo ners). Dit komt neer op een bijdra ge van 989 euro voor de kleinste en 7.187 euro voor de grootste gemeen te. maandag 27 juni 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl •P20 »P21 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Samen tegen zelfdoding Ronald de Meij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14