molenaar leeft/jds korting- HET IDEALE BED VOOR OUDEREN 11 Academici bestuderen de rol van beroemdheden in de samenleving Zijn celebrity's interessant? Ja, zeggen fans. Ja, zegt nu ook de weten schap. 'Ze houden ons een spiegel voor.' Bel 0341 - 27 40 40 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Ook academici zijn geboeid door be roemdheden. Jaap Kooijman, hoofd docent Mediastudies aan de UvA, spreekt deze week op een conferen tie in Amsterdam, waar meer dan 2oo wetenschappers celebrity's on der de loep nemen. „Het is echt niet zo dat ik geloof dat Marco Borsato eigenlijk de nieuwe Mozart is. Natuurlijk is popcultuur op een bepaalde manier oppervlak kig. Maar sterren zijn ook een heel belangrijk onderdeel van onze media cultuur. Ze laten aan het publiek zien hoe de samenleving werkt. Of het nou Gerard Joling is die zegt wat hij van vluchtelingen vindt, of Ali B die uitlegt hoe het is om als Marok kaan in de disco te worden gewei gerd, sterren houden ons een spiegel voor. Tegelijkertijd zegt de manier waarop wij onze sterren behandelen ook veel over onze samenleving" „Toen Georgina Verbaan ooit in de Playboy stond, ontstond er een lande lijke discussie over haar borsten. Dit eindigde met een mammografie van haar borsten op de voorpagina van De Telegraaf. Ter bewijs dat ze echt zijn. Op de voorpagina! Mijn studen ten zeggen dan: maar daar kiest ze toch zelf voor? Maar een man zou nooit worden gevraagd de echtheid van een lichaamsdeel te bewijzen. Georgina koos daar niet voor, ze wil de de discussie stoppen. Dit zegt niets over Georgina, maar iets over hoe wij naar vrouwen kijken en over hen praten. Net zoals het wegzetten van Sylvana Simons als boos en drammerig iets zegt over hoe wij als samenleving omgaan met mondige zwarte vrouwen." „Dat komt doordat ze tegelijkertijd normaal en uitzonderlijk zijn. Dat noemen we de mythe van sterren dom. Celebrity's moeten gewoon zijn, want anders kunnen wij ons niet in hen herkennen, maar ze moe ten ook buitengewoon zijn, anders kunnen we er niet tegenop kijken. Linda de Mol belichaamt deze Neder landse doe-maar-gewoonmythe per fect. Overal wordt benadrukt hoe ge woon zij wel niet is gebleven. Maar met haar geld en toegang tot het pu blieke debat is zij natuurlijk hele maal niet gewoon. Juist het feit dat ze gewoon doet, maakt haar zo bui tengewoon voor het publiek. Daar om willen we ook zo graag dat kijkje achter de schermen. Hoe ziet haar huis eruit? Wat doet ze in haar privé- leven?" „Een heel grote. Gordon hoeft maar iets over homohaat op Facebook te zetten of hij wordt uitgenodigd op tv en gebeld door de minister-presi dent. Kijkers willen niet een expert over etnisch profileren horen, maar Angelina Jolie: even beroemd om haar liefdadigheid als om haar filmrollen het persoonlijke verhaal van Typ hoon." „Zeker. Er zijn meer beroemdheden dan ooit tevoren. Het gaat lang niet alleen meer om talent, maar om de hoeveelheid media-aandacht die je kunt genereren. Reality-sterren ont lenen zelfs hun hele bestaan eraan. Het is een aandachtseconomie. Bij beroemdheden die zich inzetten voor goede doelen zie je hetzelfde. Zonder af te doen aan enige oprecht heid werkt de ster, naast betrokken te zijn, net zo hard aan de eigen roem. Kijk naar Angelina Jolie. Zij is inmiddels net zo beroemd om haar liefdadigheid als om haar filmrollen. Maar ook onze Marco Borsato." „Het belangrijkste is dat door be roemdheden te gebruiken thema's veel toegankelijker worden en een veel groter publiek wordt bereikt. Als een historicus op tv zegt dat de Black Pantherbeweging in de VS erg belangrijk was, dan zullen velen hun schouders ophalen. Maar als zange res Beyoncé het in haar optreden ver werkt, gaan mensen het googelen." LANGER THUIS WONEN maandag 27 juni 2016 'Sterren leren ons over de wereld' Nouschka van der Meijden Amsterdam Celebrity's krijgen al zoveel aan dacht, waarom ook nog een acade misch spotlight? Hoe bedoelt u dat laatste? Waarom boeit het ons überhaupt wat sterren doen? Bij programma's als DWDD zien we steeds vaker beroemdheden in plaats van experts spreken over politieke thema's. Wat is hun rol in het publieke debat? En het is in het voordeel van de ster zelf? Wordt het publieke debat daarmee niet oppervlakkig? matras op maat matras omkeren niet nodig *Bij aankoop van een compleet slaapsysteem. Deze actie is geldig t/m 10 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11